Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Strażacy rozpoczęli protest. Chcą zwrócić uwagę m.in. na brak podwyżek

2015-09-15 16:18:06 (ost. akt: 2015-09-15 11:04:00)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Strażacy podkreślają, że ich akcja nie ma charakteru strajku, ale protestu. Bo funkcjonariusze nie mogą od tak odejść od wozów i nie wyjeżdżać do wypadków czy pożarów. Ratownicy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej oflagowali samochody, wywiesili banery z napisem „Akcja protestacyjna".

Jeden z postulatów związkowców mówi o potrzebie zwiększenia budżetu komendy, który drenują m.in. wydatki na specjalistyczne grupy ratownicze.

— Walczymy o urealnienie budżetów komend, ponieważ od lat nie były one zwiększane — mówi Piotr Rochowicz, przewodniczący Związku Zawodowego Strażaków Florian w Olsztynie. — Nasze miasto ma bardzo dużą komendę, ale posiada budżet praktycznie podobny do tego, jakim dysponują komendy powiatowe. A przecież choćby utrzymanie sprzętu, którego mamy sporo, kosztuje bardzo dużo. Upominamy się też o wzrost uposażeń pracowników, ponieważ takich od kilku lat nie było, mimo licznych obietnic poprzedniego premiera (pensja początkującego strażaka to obecnie ok. 2 tys. zł na rękę — red). Nic nie zostało jednak w tej kwestii zrobione. Podwyżek jak nie było, tak nie ma.

To nie wszystko. Wśród postulatów pojawił się także problem, który wraca od lat. Chodzi o pracę po godzinach i tzw. L4. — W tej chwili mamy płacone za nadgodziny 60 proc., a walczymy o 100 proc. Chcemy, aby podobnie było w przypadku zwolnień lekarskich, jeśli choroba ma związek z naszą codzienną służbą — podkreśla Rochowicz. — Obecnie, jeśli ktoś złamie nogę na służbie, to wiadomo, że ma „setkę”. Ale jeżeli akcja ratunkowa jest długotrwała, prowadzimy działania przy minusowej temperaturze, to wiadomo, że choroba wychodzi czasami dopiero po kilku dniach. Niestety, zwykle komisja w takich sytuacjach ocenia, że nie doszło do tego na służbie. A pamiętajmy, że pracujemy i na wysokości, i na ziemi, i pod wodą.

erbe
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (53) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kaptejn #1817373 | 46.151.*.* 18 wrz 2015 14:10

  czekam na chętnych żeby za 1800 zł wchodzili do palącej się piwnicy, gdzie ludzie mogą mieć wszystko schowane. czekam na chętnych aby przenosić butle z acetylenem, w których już po uderzeniu o ziemie zachodzi reakcja termiczna i mogą wybuchać. czekam na chętnych aby wyciągnąć ze studni borsuka, który nie zachowuje się jak potulny kotek, czekam na chętnych aby gasić płonące sterty słomy przez całą noc, czekam na ludzi którzy się poświęcą ratowaniu innych niejednokrotnie narażając własne życie.. za te marne 1800 zł...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Strażak 2 #1815870 | 178.36.*.* 16 wrz 2015 11:35

   Zapraszamy do OSP tam każdy może wstąpić i spróbować jakie to jest wszystko proste? Przejdź badania, szkolenia, bądź gotowy 24h / 7 dni w tygodniu i nie wiesz do czego jest wezwanie, co was może czekać jakie zagrożenia i czy wrócicie zdrowi, cali do domu i rodziny za 15zl bo to dużo ludzi interesuje kto ile bierze. Nie którzy jada za 8 zl a inni za darmo oddając pieniądze na jednostkę na potrzebny sprzęt. ( osobiście odpowiadając nie patrzę na to ile dostane za wyjazd chodź myślenie jest inne u ludzi ale kto zabrania wstąpić w szeregi OSP). Wsiadam do wozu i jadę pomagać bo mam wiedzę(tak sadzę chodź jej jest zawsze mało ale na tyle żeby pomóc tak jak tylko najlepiej potrafię) potrzebna do udzielenia pomocy po to się szkolimy żeby ratować komuś życie. Szkolenia są w trakcie czasu wolnego od codziennej wykonywanej pracy w czasie kiedy moglibyśmy spędzić miło czas z rodziną.( Nikt za to nam nie płaci a to robimy) Czy będziecie tak wytrwali psychicznie jeśli traficie na małe dziecko np. w samochodzie zakrwawione nie oddychające, wiele ludzi nie wie jak podejść jak pomóc. Zawód strażak polega niestety na nieszczęściu ludzi. Pomyślcie zanim będziecie pisać czy nie będziecie potrzebować naszej pomocy. Nie które zdążenia siedzą w głowie do końca życia np. zapach grilla dla wszystkich przyjemny a dla niektórych strażaków przypomina zwęglone ciało niestety nie uratowanego człowieka. A przypominając że każdy wyjazd jest inny. Pamiętajcie: STRAŻAK WCHODZI WSZĘDZIE TAM SKĄD LUDZIE UCIEKAJĄ! Pozdrawiam

   Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ############# #1815814 | 79.184.*.* 16 wrz 2015 10:41

   brawo strajkujcie jestem z wami całym sercem myślę , że nikt was nie nazwie frajerami tak jak nas rolników

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. emeryt #1815802 | 109.241.*.* 16 wrz 2015 10:29

   czytając te komentarze wydaje mi się że większość albo zaczyna pracę albo nie pracuje. Życzę każdemu kto pracuje zarabiać dobrze aby nie musiał zastanawiać się pod koniec miesiąca skąd wziąć pieniądze na zapłatę rachunków. Jakoś do tej pory mało było chętnych do służby w wojsku czy policji. Wakatów było tyle wolnych że się nie wyrabiało z robotą. Pensja podskoczyła do góry z 9 lat temu. Od tamtej pory nie było nic. Jakoś te 13 czy dodatki nie zachęcały nikogo do przyjścia. Nagle ktoś postanowił zaprotestować i wpisy jak oni mogą. Z tego co wiem to pensja na czysto wynosi 1800 zł. Bez tych waszych dodatków.Jest 13 i mundurowa ale ją dostają tylko ci co przeszli staż. Jak sama nazwa wskazuje jest to służba więc zapomnijcie o świętach i sobocie wolnej. Nie zawsze z rodziną. No chyba że urlop lub wolne za nadgodziny.Prawda jest taka że wypłata co miesiąc. Ale to jest służba i nie można pisać tak czemu oni tyle mają. Bo nie mają. Większość to brednie osób które nie mają pojęcia.Jakoś na świecie nie mają problemu że służby mundurowe tyle zarabiają. To jest służba. A większości życzę z całego serca 2 miesiące na poligonie w deszczu i mrozie siedzieć w okopie jak wróci służba. A gdzie są pieniądze za nadgodziny, za służbę w nocy za służbę w niedziele, święta i dni wolne. Oj jest tego sporo.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. Szymon Olsztyn #1815674 | 217.153.*.* 16 wrz 2015 08:22

   DLA NICH ZAWSZE PODWYŻKA! RATUJĄ ŻYCIE! ZABRAĆ POlszewickiej BANDZIE I DAĆ IM!

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (53)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages