Wtorek, 4 sierpnia 2020. Imieniny Dominiki, Dominika, Protazego

Człowieczeństwo i jego blaski

2015-09-13 05:00:00 (ost. akt: 2015-09-12 21:59:16)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W dzisiejszych czasach chyba rzadko kiedy potrafimy zatrzymać się i zastanowić nad samym sobą. Nasz czas pochłania praca, szkoła, telewizja lub komputer. Czasami nie zastanawiamy się nad tym, co robimy. Jak byśmy zatem zareagowali na spotkanie obcej cywilizacji? Czy w rozmowie z istotą z innej planety przepełniałaby nas duma, czy może wstyd?

Bohater filmu, Aron Ralston, nie musiałby się nawet zastanawiać. Prawdziwa historia młodego alpinisty, który został uwięziony przez głaz w Rooberts Roots w Canyonlands została przedstawiona na ekranie. Tytuł "127 godzin" nawiązuje do czasu, jaki tam spędził. Film w wyjątkowy sposób opowiada o chęci życia i ukazuje, ile człowiek jest w stanie poświęcić, aby przeżyć.

Inna kinowa wizja zatytułowana "Hotel Ruanda" jest obrazem mężczyzny, który może być dumny z bycia człowiekiem. Paul Rusesabagina, dyrektor czterogwiazdkowego hotelu Mille Collines w Kigali, podczas najbardziej krwawego w historii Afryki dramatu nazwanego Ludobójstwem w Rwandzie ochronił w miejscu swej pracy ponad tysiąc osób. Zakończenie filmu skłania do wielu refleksji, tak jak piosenka „Ściąć wysokie drzewa” w wykonaniu Myslovitz napisana na jego podstawie.

Zastanówmy się również nad tym, z czego jesteśmy dumni jako ludzkość. Na pewno warto wspomnieć o naszych osiągnięciach. Od rozniecenia ognia i zapoczątkowania pisma, po największe odkrycia związane z medycyną i techniką. Niestety, człowiek jest również odpowiedzialny za zapoczątkowanie wojen, powstanie broni i bomb atomowych. Aczkolwiek większość z nas potrafi jeszcze odróżnić dobro od zła.

Osobiście jestem dumna z bycia człowiekiem. Choć przyznam szczerze, że czasem, gdy słyszę o przestępstwach i innych niegodnych zachowaniach tracę wiarę w ludzi. Jednak pozytywne myślenie to podstawa. Każdy jest nie tylko inny, ale i ma zarówno wady, jak i zalety. To właśnie czyni nas niezwykłymi i oryginalnymi. Wszyscy powinniśmy żyć tak, aby być dumnym z siebie i ze swoich czynów.

Maria Gancewska, 2e Gimnazjum nr 3

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: sp311olsztyn

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages