PKP podzieliło dworce na "lepsze i gorsze". Gdzie uplasował się dworzec w Olsztynie?

2015-08-21 07:00:00(ost. akt: 2015-08-20 17:26:29)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Spółka PKP wprowadziła sześć kategorii dworców kolejowych, które mają wskazywać na standard obsługi pasażerów. W kategorii najwyższej premium podróżni mogą liczyć na sklepy i wypożyczalnie samochodów. Ale nie na dworcu klasy wojewódzkiej, w której znalazł się Olsztyn Główny. 


Nowy podział PKP wyróżnia 6 typów obiektów dworcowych: premium, wojewódzki, regionalny, aglomeracyjny, lokalny, turystyczny. Do tej pory PKP dzieliły dworce kolejowe na cztery kategorie: A, B, C i D w zależności od liczby pasażerów korzystających z nich.
 Po co kolej wprowadza nową kategoryzację? To jest trochę tak jak z gwiazdkami, które określają kategorię hotelu. Im ich więcej, tym wyższy poziom usług, standard. Klient wie, co go tu czeka.


— Nowa kategoryzacja dworców pozwoli ujednolicić standardy obsługi pasażera w zależności od tego, jaką rolę będzie spełniać dany obiekt — tłumaczy Katarzyna Mazurkiewicz, rzecznik prasowy PKP S.A. — Podróżni będą więc wiedzieli jakich usług spodziewać się na każdym z dworców. 
— A podziału na poszczególne kategorie dokonano w oparciu o kryteria dotyczące m.in. wielkości miejscowości, w której znajduje się dworzec, liczby przewoźników obsługujących tam połączenia, położenia dworca oraz jego znaczenie dla miasta czy regionu — dodaje rzeczniczka PKP. 


W kategorii premium znalazły się więc największe obiekty w Polsce, takie jak Warszawa Centralna, Katowice, Gdańsk czy Kraków. To ważne węzły komunikacyjne w skali regionu i kraju. Oferują też usługi komercyjne. Są tam sklepy, restauracje czy wypożyczalnie samochodów. Takich dworców jest w Polsce 16. 
Dworzec Olsztyn Główny, tak jak jeszcze innych 14 dworców w kraju, został zaliczony do kategorii W, czyli dworce wojewódzkie. Są to obiekty obsługujące ruch międzywojewódzki, regionalny, a nawet międzynarodowy. Na dworcach tych są usługi. Jest kiosk z prasą, mała gastronomię czy bankomat. 
Co ważne — jak podkreśla PKP — dworce te to ważne węzły komunikacyjne postrzegane jako wizytówka miasta lub regionu? Czy olsztyński dworzec, który ma już 46 lat, jest takową wizytówką?


Zdaniem mieszkańców zdecydowanie nie. Czas na olsztyńskim dworcu jakby stanął w miejscu. Tu nawet reklama aparatów słuchowych bardziej się rzuca podróżnemu w oczy niż tablica z odjazdami pociągów. Jest nieczytelna. Znalezienie wolnej ławki, to nie lada wyczyn. A przejście przez przejście podziemne napawa dreszczami.
.. Rozwiązanie? Gruntowny remont albo nowy dworzec, ale to temat na inny artykuł.


Drugi olsztyński dworzec Olsztyn Zachodni został zaliczony do kategorii dworców aglomeracyjnych. To dworce, które obsługujące codzienny ruch lokalny i zwykle są to obiekty bez funkcji komercyjnych. Łącznie takich dworców w kraju jest 105.


Andrzej Mielnicki

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ol #1799584 | 88.156.*.* 22 sie 2015 13:22

    Mówimy, krzyczymy, piszemy ZBURZYĆ stary wybudować NOWY!!! Ale czy ktoś ludu posłucha? Zapewne nie, gdyż góra ma nas tam gdzie słońce nie dochodzi czyli w d...

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. allensteiner #1799533 | 88.156.*.* 22 sie 2015 12:04

    Wystarczy wspomnieć, jak wyglądał rozkład jazdy w 40 lat temu i popatrzeć, jak wygląda dzisiaj. W Olsztynie nie jest potrzebny wielki dworzec, tylko - odpowiednio do upadku liczby klientów - niewielka, gustowna i zadbana stacyjka.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  3. NOwsiok #1799329 | 87.204.*.* 21 sie 2015 23:34

    Po co wam dworzec PKP, przecież będziecie mieli lotnisko? hahaha

    odpowiedz na ten komentarz

  4. Olsztyn #1799138 | 164.126.*.* 21 sie 2015 18:55

    Zburzyć to co niektórzy nazywają dworcem. To jest ruina zapuszczona, zdewastowana a fetor czuć już z daleka. Pozbyć się miejsca spotkań towarzystwa na procencie i bezdomnych załatwiających swoje potrzeby pod nosem użytkowników dworca. Czas na coś nowego. Niech w końcu miasto zatwierdzi projekt i wybuduje coś nowoczesnego co będzie służyć nam latami... niech w końcu ludzie przyjeżdżający zobaczą dworzec z prawdziwego zdarzenia a nie sypiącą się ruinę o wystroju made in walnę tu walnę tam ale reklama wisieć musi.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. makaron #1798897 | 88.156.*.* 21 sie 2015 12:48

      Jak towarzystwo z FRO powiązane z Dekadą nie zblokuje to też będziemy mieli piękny dworzec

      Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      Pokaż wszystkie komentarze (11)
      2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5