Co robili policjanci z ulotkami na dworcach w Olsztynie?

2015-07-02 19:00:00(ost. akt: 2015-07-02 17:30:05)
Policjanci rozdawali ulotki informacyjne na dworcach w Olsztynie

Policjanci rozdawali ulotki informacyjne na dworcach w Olsztynie

Autor zdjęcia: Kamil Zaręba

Nie tylko dzieci dają się nabrać… Pod takim hasłem policjanci z prewencji w Olsztynie prowadzili dziś akcję na dworcach w Olsztynie. Chodzi o bezpieczeństwo pracy za granicą, wskazówki, jak uniknąć zagrożenia związanego z handlem ludźmi lub po prostu - jak nie dać się oszukać. Pasażerowie byli zaskoczeni, gdy policjanci wręczali im ulotki.
Policjanci zaczepiali pasażerów na dworach PKS i PKP w Olsztynie w czwartek od godz. 14.00 do 16.00. Akcja informacyjna dotyczyła zachowania bezpieczeństwa przy podejmowaniu pracy za granicą. Funkcjonariusze ostrzegali zwłaszcza osoby wyjeżdżające z kraju przed niewolniczą pracą bądź nielegalnymi agencjami pośrednictwa pracy.

Spotkania z mieszkańcami miasta i podróżnymi są częścią większego projektu, którego realizacja rozpoczęła się w maju. Pod hasłem „Nie tylko dzieci dają się nabrać…” policjanci próbują przestrzec przed niebezpieczeństwami związanymi z pochopnym podejmowaniem decyzji o wyjeździe do pracy za granicę. Zwieńczeniem projektu będzie październikowa konferencja naukowa, która odbędzie się w obchody Europejskiego Dnia Walki z Handlem Ludźmi.


Justyna Kołecka z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Olsztynie apeluje do wszystkich osób planujących wyjechać za granicę w poszukiwaniu pracy, aby ze szczególną starannością sprawdzać firmy pośredniczące w załatwieniu pracy! — W związku z coraz większymi możliwościami podjęcia pracy w krajach Unii Europejskiej, funkcjonuje wiele firm, które wprowadzają w błąd, wykorzystując nieświadomość klientów co do swoich możliwości załatwienia pracy. Legalnie działająca agencja pośrednictwa, nie pobiera żadnych opłat.

Co zrobić by nie stać się ofiarą oszustów? Przy korzystaniu z pośrednictwa w załatwieniu pracy za granicą należy dokładnie sprawdzić pośrednika i bezwzględnie przestrzegać poniższych zasad:

>> sprawdzić czy pośrednik posiada zarejestrowaną działalność gospodarczą i odpowiedni wpis do rejestru agencji zatrudnienia oraz czy posiada certyfikat, potwierdzający uprawnienia (wydawany przez Ministra Gospodarki i Pracy lub Marszałka Województwa)
>> należy poprosić o stacjonarny numer kontaktowy, ustalić dokładny adres siedziby firmy, sprawdzić czy posiada własne biuro
>> sprawdzić czy pośrednik posiada umowę zawartą z pracodawcą zagranicznym i w miarę możliwości prosić o dane osób, które już z oferty skorzystały.


Przed wyjazdem należy domagać się podpisania umowy, która powinna zawierać;

>> nazwę i adres pracodawcy zagranicznego
>> okres zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej
>> rodzaj oraz warunki pracy i wynagrodzenia, a także przysługujące świadczenia socjalne, obowiązki i uprawnienia osoby kierowanej do pracy oraz pośredniczącej agencji zatrudnienia
>> zakres odpowiedzialności cywilnej strony w przypadku nie wywiązania się z wykonania przedmiotowej umowy przez pracodawcę zagranicznego - sposobu i wysokość pokrycia kosztów dojazdu i powrotu,
>> kwotę należną agencji pośrednictwa pracy z tytułu faktycznie poniesionych kosztów (pośrednik może pobrać tylko i wyłącznie opłaty takie jak: dojazd i powrót osoby kierowanej, wydanie wizy, badania lekarskie oraz tłumaczenie dokumentów)
>> informację o warunkach i trybie dopuszczania cudzoziemców do rynków pracy w państwie wykonywania pracy, inne zobowiązania stron.

Przed wyjazdem nie należy dokonywać żadnych opłat z tytułu zakwaterowania za granicą, polski pośrednik nie ma prawa kierować osoby poszukującej pracy do pośrednika działającego za granicą.

Wykaz legalnie działających agencji pośrednictwa pracy zamieszczony jest na stronie www.kraz.praca.gov.pl.


Gdzie szukać pomocy?
Osoby, które zostały oszukane lub podejrzewają, że pośrednik nie działa zgodnie z obowiązującymi przepisami proszone są o zgłoszenie tego faktu na policję, do prokuratury lub do Oddziału Kontroli Legalności Zatrudnienia, działającego w Urzędzie Wojewódzkim.

Pomocy i porad udzielą także: Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu „La Strada”, tel. 022 628 99 99, www.strada.org.pl, e-mail:strada@pol.pl, www.handelludzmi.eu strona, na której można znaleźć informacje o instytucjach realizujących zadania związane z przeciwdziałaniem handlowi ludźmi oraz ze wsparciem osób poszkodowanych.

Materiały prasowe

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. lot #1767395 | 217.99.*.* 3 lip 2015 09:09

    a do jakiego organu mają zwrócić się polacy okradani z poborów przez polskich pracodawców-w niemczech takimi zlodziejami zajmuje się policja a w polsce może też powołać jakąś instytucję ktora będzie chroniła swoich obywateli przed tymi oszustami?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. realista #1767350 | 88.156.*.* 3 lip 2015 07:55

    Niech ta "milicja" zaniesie te ulotki do Polskie rządu i lokalnie do nieudacznika grzybowicza. Szczególnie ten ostatni ma gdzieś nowych inwestorów, nowe miejsca pracy, woli budować buspasy, beton place, pomniki, parki. Ludzie są zmuszeni do wyjazdu i pracę zagranicą. Ulotkami nie pomożecie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

  3. ......... #1767343 | 89.228.*.* 3 lip 2015 07:40

    KOZAK wierszokleto nie chowaj się i tak Cie widac !!!!!hi,hi hi

    odpowiedz na ten komentarz

  4. Turystka #1767290 | 31.61.*.* 2 lip 2015 23:18

    Świetny pomysl....więcej takich akcji !

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  5. art #1767250 | 88.156.*.* 2 lip 2015 22:23

    Brawo Krzysztof :) , przywracasz wiarę w Policję.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)
2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5