Bo bycie mamą to najpiękniejsza rola w życiu

2015-04-24 12:00:00(ost. akt: 2015-04-23 09:40:31)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Arch. szpitala

O korzyściach dla mamy i dziecka wynikających z udziału w programie „Poprawa opieki perinatalnej gwarancją zdrowia społeczności subregionu olsztyńskiego” mówi Joanna Szymankiewicz-Czużdaniuk, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie.
— Szpital miejski stale podnosi jakość świadczonych usług, sprzętu i opieki nad pacjentem, dopiero co była rewolucja informatyczna, a teraz mamy wielką akcję bezpłatnych badań profilaktycznych dla kobiet w ciąży i niemowląt. Jaka była geneza tego przedsięwzięcia?
— To prawda, że nasz szpital jest bardzo aktywny na wielu polach. Robimy to, by zapewnić naszym pacjentom jak najlepszą opiekę na coraz wyższym poziomie. Do konkursu na realizację programu opieki perinatalnej zgłosiło się ponad 600 instytucji z całej Polski. My jesteśmy jedyną placówką z Warmii i Mazur, której się udało, z czego jestem bardzo szczęśliwa, ponieważ wartość programu to ponad 6,5 mln zł ze środków norweskich i 1,7 mln zł ze środków miasta. Program składa się z dwóch części. Pierwsza zakłada remont i doposażenie oddziału, a druga badania profilaktyczne.

— Zacznijmy od trwałych efektów, czyli od tego, co zmieni się w szpitalu.
— Remont pozwoli nam na zwiększenie oddziału noworodków i wcześniaków. Jako szpital mamy drugi stopień referencyjności, więc odbieramy porody z 32-40 tygodnia ciąży. Dotychczas dla wcześniaków mieliśmy 2-3 stanowiska, a teraz ich liczba zwiększy się do pięciu. Te stanowiska będą nowocześnie wyposażone w aparaturę podtrzymującą oddech, nadzorującą pracę serca. Zmieni się również trakt porodowy, na którym zapewnimy większą sterylność. Nowy wygląd zyskają sale porodowe, sala cięć cesarskich. Wszystko po to, by kobiety miały jeszcze większy komfort podczas porodu.

— Rozbudowa oddziału noworodków i wcześniaków to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie?
— Niestety, prawda jest taka, że kobiety przechodzą ciąże coraz trudniej, jest więcej powikłań. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, m.in. odsuwanie w czasie decyzji o macierzyństwie, stres, niepewność zatrudnienia po urodzeniu dziecka. To wszystko nie pomaga zdrowemu i spokojnemu przechodzeniu ciąży.

— Dlatego tak ważna jest druga część projektu, czyli badania profilaktyczne.
— Badań na taką skalę jeszcze nie było. Kobieta ciężarna z subregionu olsztyńskiego może bezpłatnie i bez skierowania wykonać w naszym szpitalu badania laboratoryjne, jak i obrazowe. USG z morfologią nie wykona się na każdym aparacie, to musi być kolorowy dopler. Nie każdy lekarz dysponuje takim sprzętem. Pacjentki, które dotychczas korzystały z tego badania, albo miały skierowanie od lekarza, bo działo się coś złego, albo wydawały prywatne, wcale nie małe pieniądze. Teraz mają możliwość sprawdzić, czy ich ciąża na pewno przebiega prawidłowo, w porę wychwycić nieprawidłowości i je leczyć. To bardzo ważne, bo tu często czas decyduje o zdrowiu matki i dziecka.

— Również rodzice dzieci, które nie skończyły pierwszego roku życia, mogą zadbać o zdrowie swoich maluchów.
— Te badania są naprawdę wyjątkowe. Wady u tak małych dzieci rozwijają się niezwykle szybko, a przy tym wiele z nich nie daje objawów. Przyzwyczailiśmy się mówić, że o wadach serca świadczą szmery, ale nie zawsze tak jest. Podobnie jeśli chodzi o problemy z nerkami. Echo serca czy USG narządów wewnętrznych dziecka pozwala wykryć wiele nieprawidłowości. Podobnie jest z badaniami laboratoryjnymi, dzięki którym możemy m.in. sprawdzić, czy dziecko nie ma problemów hormonalnych, niedoboru minerałów i witamin, co może odbić się na jego rozwoju.

— W ramach programu przyszli rodzice mogą również skorzystać nieodpłatnie ze szkoły rodzenia, a młode mamy z poradni laktacyjnej.
— Obie te dziedziny są niezwykle istotne. Nauka w szkole rodzenia pomaga przyszłej mamie pokonać lęk przed porodem, przygotować ją i partnera do przyszłej roli. Dzięki temu nie witają potomstwa na świecie z lękiem, a jedynie z wielką radością. Z kolei porady laktacyjne są niezwykle istotne, choć niestety nie zawsze doceniane. Wydaje nam się, że karmienie piersią to rzecz całkowicie naturalna, tymczasem nie zawsze tak jest. Są dzieci, u których dopiero trzeba wyrobić nawyk ssania. Nie we wszystkich szpitalach matki są też uczone prawidłowego przystawiania do piersi. A złe wykonywanie tej czynności skutkuje i kolkami, i innymi niedogodnościami. Porady laktacyjne są więc niezwykle istotne, bo dobrze przeprowadzone mogą nawet prowadzić do odzyskania pokarmu, którego dziecko bardzo potrzebuje.

— Program zapewnia więc bardzo kompleksową opiekę nad matką i jej dzieckiem.
— I to jest jego ogromną zaletą, że jest tak wszechstronny i odpowiada na wszystkie potrzeby zarówno ciężarnych, jak i młodych rodziców. Oferujemy im nie tylko badania i lepsze warunki porodu, ale również doradztwo, bo program to również wykłady, podczas których rodzice otrzymają odpowiedzi na nurtujące ich pytania i co ważne, będą to odpowiedzi specjalistów, a nie doradców internetowych, którzy nie zawsze piszą prawdę.

Na badania i wizyty można już się rejestrować. Informacje i ankiety rejestracyjne znajdziecie na stronie: projekt.szpital.olsztyn.pl.










2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5