Wtorek, 24 listopada 2020. Imieniny Emmy, Flory, Romana

UWM sprzedaje działkę przy ul. Żołnierskiej

2015-04-15 10:40:03 (ost. akt: 2015-04-15 11:47:37)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

UWM niedługo sfinalizuje sprzedaż części swojej działki przy ul. Żołnierskiej. Ma tam powstać market. Ratusz chciał zablokować jego budowę, ale nie pozwolili mu na to radni. Władze uczelni podkreślają, że pieniądze ze sprzedaży gruntu przeznaczą na własne inwestycje.

— Poinformowaliśmy Ministerstwo Skarbu Państwa o sprzedaży części naszej działki. Czekamy na opinię, która powinna być pozytywna. Wtedy będziemy mogli oficjalnie ją sprzedać — mówi dr Aleksander Socha, kanclerz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Chodzi o pół hektara gruntu przy ul. Żołnierskiej, a dokładnie o plac obok budynku Wydziału Nauk Społecznych UWM, naprzeciwko obserwatorium astronomicznego. Jej koszt to 2 miliony złotych.

Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, podczas lutowej sesji wprowadził do porządku obrad punkt dotyczący rozpoczęcia prac nad planem zagospodarowania przestrzennego dla części os. Kościuszki, między ulicami Żołnierską, Kościuszki, Niepodległości i Pstrowskiego, razem z pasem nowo budowanej ul. Obiegowej. Plan miałby więc objąć część działki, którą zamierza sprzedać uniwersytet. Radni większością głosów zablokowali jednak ruch prezydenta. I umożliwili uczelni sprzedaż gruntu. To z kolei otworzyło inwestorowi drogę do ubiegania się o warunki zabudowy.

— I taka decyzja numer jeden została wydana — mówi Marta Bartoszewicz, rzeczniczka olsztyńskiego ratusza. I dodaje: — Nikt jednak nie wystąpił jeszcze z wnioskiem o wydanie decyzji numer dwa, czyli o pozwolenie na budowę.
Sprawa działki wywołała w lutym burzliwą dyskusję wśród radnych. Najczęściej padały opinie, że w Olsztynie jest za dużo marketów, przez co upada handel małych sklepów. Podobnie wypowiadał się prezydent.

— Nie do nas należy decyzja o tym, co będzie mogło powstać na tym terenie, tylko do władz miasta, bo to one wydają warunki zabudowy — komentuje kanclerz UWM. — Tymczasem uczelnię pomawia się, że szkodzi olsztynianom (okoliczni mieszkańcy są przeciwni dyskontowi, bo w okolicy jest już jeden supermarket — red.). My chcemy jedynie sprzedać grunt, który w obecnym funkcjonowaniu uniwersytetu nie jest nam potrzebny. I mamy do tego prawo.

mp

Czytaj e-wydanie Więcej na ten temat w środowym wydaniu Gazety Olsztyńskiej.
Wydanie dostępne także przez internet na >>> kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (56) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. hehe #1715718 | 89.228.*.* 17 kwi 2015 22:06

  Ciekawe z czego będzie się utrzymywał UWM kiedy już przehandluje wszystkie ziemie jakie za darmo dostał po PRL-u :) Tak to jest było mienie wspólne, nagle stało się UWM-owskie chociaż grosza za to nie zapłacili, teraz handlują jak swoimi nie oglądając się na mieszkańców podatników, a pod wszystkim oczywiście radni PO itp . Pewnie na kampanię wyborczą kasy zaczyna brakować

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Natalia #1714761 | 31.61.*.* 16 kwi 2015 22:13

  Ciekawe, gdzie będą parkowały osoby, które studiują zaocznie :) Sobota, niedziela wszystko (nawet zieleń) zapchane.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. bez sensu kolejny market #1714155 | 87.204.*.* 16 kwi 2015 13:19

   zamiast zielonego miasta będziemy zaraz Marketowym miastem :(

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. olsztyniak #1713933 | 83.19.*.* 16 kwi 2015 09:29

    niech miasto odkupi działkę i będą mieli olsztyniacy parking...

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Kiedy kupił ? #1713904 | 213.158.*.* 16 kwi 2015 08:45

     Skąd uczelnia uważana za wyższą nabył i na jakich warunkach ów grunt?! teren na obecnych Gruszowych Sadach - niedaleko galerii Warmińskiej -dawno temu cudownie okazał się zbędny dla naukowego gremium. Tam przypadkiem posiadłości powiedzmy elity co OK. Opisywany tu plac to rezerwa na miejsca postojowe dla aut. I nieco przestrzeni pomiędzy zabudową. Grzymowicz ma rację.

     Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (56)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages