Poniedziałek, 28 września 2020. Imieniny Libuszy, Wacławy, Wacława

Sport to wszystko, co najlepsze

2015-03-23 18:10:54 (ost. akt: 2015-03-23 18:10:30)

Autor zdjęcia: Newsroom G 3 i XI LO

Polski ceniony dziennikarz i komentator sportowy Bohdan Tomaszewski mawiał: „Sport sam w sobie jest piękny, niczego nie trzeba dodawać. Pozbawiony bezinteresowności przestanie być sportem, a stanie się cyrkiem. Powtarzam do znudzenia, że istotą sportu jest rywalizacja, wola walki. Sport jest demokratyczny i sprawiedliwy. Jest zaprzeczeniem fałszu, przemocy i hipokryzji. Jest aktem dzielności i poświęcenia”.

Słowa słynnego tenisisty ukazują, iż sport może być całym naszym życiem. Uprawianie go oraz podejmowanie wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej to idealny sposób na spędzanie wolnego czasu. Udowodniono, że sport to zdrowie - przyczynia się do poprawy kondycji, redukuje nadmierny stres, jak również powoduje wydzielanie się endorfin, które wywołują doskonałe samopoczucie. Każdy człowiek, który chce żyć długo i zdrowo, powinien uprawiać wszelkiego rodzaju aktywność fizyczną.

Sport jest jednym z najlepszych sposobów na zrzucenie zbędnej masy ciała. Basen, aerobik czy siłownia pomogą nie tylko zgubić nadmierne kilogramy, ale także poprawią nasze samopoczucie i samoocenę. Ruch podnosi także poziom endorfin we krwi, czyli tzw. hormonów szczęścia. Ich niedobór sprzyja zaburzeniom nastroju, drażliwości i apatii.

Regularne uprawianie ćwiczeń fizycznych sprawia również, że nasze ciało zmienia się na lepsze, jest jędrne, smukłe, a to pomaga pozbyć się kompleksów, zaczynamy podobać sie samemu sobie, czerpiemy radość z życia. Ponadto poprzez zajęcia ruchowe nawiązujemy nowe znajomości, zawieramy przyjaźnie. Uprawiając sporty drużynowe, takie jak: piłka siatkowa, piłka nożna czy koszykówka, rywalizujemy ze sobą, uczymy się gry zespołowej, godzimy się z przegraną i poznajemy smak zwycięstwa. Każda taka czynność daje nam ogromną satysfakcję i chęć do dalszego działania.

Należy również zauważyć, że na wysiłek fizyczny nie trzeba wydawać fortuny, jedynie należy uzbroić się w cierpliwość i wytrwałość. Żaden ze sportowców nie osiągnął swojego sukcesu poprzez pieniądze, ale zyskał to poprzez silną motywację i ciężką pracę.

Fot. Newsroom G 3 i XI LO
Wielu ludzi uważa, że jest za starym na uprawianie sportu. Jednak wiek nie ma znaczenia, idealnym potwierdzeniem tego założenia jest postawa siostry Madonny Buder - 82 letnia amerykańska zakonnica, która bije rekordy w maratonach. Wystartowała w Ironmanie w Kanadzie i udało jej się zmieścić w dość wymagającym 17 - godzinnym limicie czasu. Najbardziej dramatyczne zawody swego życia odbyła w 2006 roku. To był triathlon w Kona, Ironman, zawody rangi mistrzostw świata. Na trzecim biegowym odcinku przeżyła kryzys. Każdy krok sprawiał ból, wydawało się, że zmieszczenie się w limicie czasu jest niemożliwością, ale udało się!

Jej postawa pokazuje, że sport daje ogromną przyjemność, wytrwałość i pracowitość sprawia, że możemy osiągnąć wyznaczony przez siebie cel, niezależnie od tego, w jakim wieku jesteśmy.

Angelika Łukowska, 1e


Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: sp311olsztyn

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages