środa, 20 stycznia 2021. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Znana i lubiana od 3 tysięcy lat

2015-03-07 12:00:00 (ost. akt: 2015-03-09 14:15:36)

Autor zdjęcia: Newsroom G 3 i XI LO

Odkryta została w I tysiącleciu p.n.e. na terenie Jemenu i pomimo swojego negatywnego wpływu przez zawartą w niej kofeinę, kawa uznawana jest za najlepszy i zarazem najdroższy napój na świecie. Statystycznie na świecie w ciągu roku produkuje się od 6 do 7 milionów jej ton. Ceny najdroższych ziaren sięgają aż tysiąca euro za kilogram. Ale czy kawa na pewno jest zdrowa?

To pytanie ludzie zadają sobie od dawana. Pomimo swoich rozbudzających właściwości i przepięknych aromatów może również ściągnąć na nas wiele niepożądanych skutków. Ostatnimi czasy kawa ze względu na swoją powszechność stała się również popularna wśród młodych ludzi, kofeina w połączeniu z rozwijającym się stale organizmem może spowodować zaburzenia w rozwoju.

Uważa się, że umiarkowane spożywanie kofeiny u dorosłego człowieka (tj. 3 filiżanki dziennie) nie powinno spowodować żadnych problemów z organizmem, co się dzieje po przekroczeniu tej ilości? Nadmiernie spożywana kofeina może wywołać choroby układu serca lub nadciśnienie tętnicze. Kolejnym negatywnym skutkiem jest uzależnienie od niej. Jej właściwości energetyczne powodują szybkie rozbudzenie rano oraz – jak niektórzy twierdzą – „utrzymanie przy życiu” w ciągu dnia. Uzależnienie od kofeiny może poskutkować podniesieniem cholesterolu we krwi.

Oczywiście kawa oprócz swoich krzepiących właściwości przynosi również korzyści zdrowotne. Coraz więcej danych wspiera przypuszczenie, że picie kawy może chronić przed wystąpieniem cukrzycy typu II.

Kofeina występuje również w herbatach (znana bardziej jako teina), przy czym w jednej filiżance kawy jest jej ok. 150 g, a w herbacie tylko 30 g.

Wynika z tego, że kofeina jest źródłem zarówno negatywnych, jak i pozytywnych oddziaływań na nasz organizm, lecz spożywana w okresie rozwoju organizmu, może doprowadzić do bardziej szkodliwych skutków niż tylko te wspomniane powyżej.

Kewin Lewicki IIIg G3 w Olsztynie

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: sp311olsztyn

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages