środa, 20 stycznia 2021. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Kultura Zanika!

2015-03-04 09:41:48 (ost. akt: 2015-03-04 09:49:49)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Czym jest kultura dla przeciętnego człowieka? Trudno to dokładnie określić, natomiast pewny jest jej cel. Kultura nie ma służyć człowiekowi tylko jako rozrywka, lecz ma nieść pewien przekaz.

Zastanawiając się nad rolą, jaką odgrywa szeroko pojęta kultura w życiu współczesnych Polaków, warto przypomnieć sobie słownikową definicję tego terminu. Z łaciny cultura – uprawa, kształcenie, jest całokształtem materialnego i duchowego dorobku ludzkości, a także ogółem wartości, zasad i norm współżycia przyjętych przez dane zbiorowości. Odnosząc się do poszczególnych sfer życia społecznego, możemy wyróżnić wiele rodzajów kultury - polityczną, prawną, pracy, czy też życia codziennego.

Kultura nie ma być jedynie rozrywką, lecz ma stać się nośnikiem pewnego przekazu, dlatego też niektóre wydarzenia kulturalne przeznaczone są dla węższego grona. Kiedyś ta o charakterze dydaktycznym, służyć miała zagrzewaniu do walki o wolność naszego kraju. Powstanie mnóstwa powieści, piosenek i wierszy pomagało wierzyć we własne siły. Obecnie kultura zanika, Polska jest wolna, a nasi rodacy są w większości zbyt zabiegani, aby się nią zajmować, przejmować lub w niej uczestniczyć. Właśnie dlatego obecnie producenci filmowi czy też muzyczni stawiają na kulturę masową, która wraz ze swoim przekazem trafia do każdego.

Zajmując się tego typu zagadnieniem, warto wspomnieć o kulturze życia codziennego czy też, prościej mówiąc, osobistej. Wiąże się ona z szacunkiem do innych. Każde dobrze wychowane dziecko wie już od dzieciństwa, że należy: mówić „dzień dobry” osobom starszym, przepuszczać dziewczęta w drzwiach czy też odpowiednio zachowywać się przy stole.

Niestety, opierając się na własnych obserwacjach, mogę stwierdzić, że tego typu kultura zanika. Coraz mniej osób pamięta o tego typu fundamentalnych zasadach dobrego wychowania, należy więc postawić sobie pytanie, w jaką stronę zmierza nasze społeczeństwo? Czy nie lepiej wrócić do czasów naszych przodków, kiedy kultura osobista była na pierwszym miejscu? Odpowiedzi na to pytanie każdy musi udzielić sobie sam, najlepiej zastanawiając się przy tym, kiedy ostatnio przywitał się lub pomógł napotkanej sąsiadce.

Wiedząc już, że kultury w naszym społeczeństwie jest za mało, należy zastanowić się, co mogą z tym zrobić władze państwowe i sami obywatele. Najbardziej kompetentne w tej sprawie jest – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Moim zdaniem powinna pogłębić się współpraca tego ministerstwa z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Państwo powinno przekazywać więcej środków na zakup książek do szkolnych bibliotek, zapewni to młodym czytelnikom kontakt z kulturą już od najmłodszych lat. Państwo na działania służące promowaniu czytelnictwa przeznaczyło w 2014 r. - 119, 6 mln zł ( Programy MKiDN, Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego centrum Kultury). Pieniądze te powinny być przeznaczone na ciekawe festiwale i działania marketingowe. Dobrym pomysłem mogłaby być ogólnokrajowa akcja promocyjna z udziałem znanych i lubianych celebrytów czy też ludźmi nauki. Poprzez swoją rozpoznawalność mogliby zachęcić innych do kontaktu z kulturą.

Bardziej przystępnym pomysłem jest możliwość pobierania darmowych książek na nasze telefony i tablety poprzez specjalne kody QR, przyklejane na wiatach przystankowych, autobusach i tramwajach. Wracając po szkole czy też pracy, możemy ciekawie zając sobie wolny czas, robiąc przy tym, coś pożytecznego.

Myślę, że w obecnie, kiedy to ludzie nie mają chwili na odpoczynek czy też kontakt z kulturą tzw. wysoką, trzeba jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki, które pomogą to naprawić. To ona, np. w postaci wartościowej książki, pobudza naszą wyobraźnię i wzmacnia umiejętności ortograficzne.

Michał Szostak XI LO w Olsztynie

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: sp311olsztyn

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pola #1680897 | 217.99.*.* 4 mar 2015 11:02

  Musze przyznac ze we wszystkich dziedzinach zwiazanych z kultura polacy sa na bakier. Nie ma kultury w polityce nie ma kultury w zyciu codziennym. Trzeba sie opamietac i cos z tym zrobic. Kto nauczy nastepne pokolenia oglady, kultury itd.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages