środa, 20 stycznia 2021. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Oni są nieśmiertelni

2015-02-23 10:01:52 (ost. akt: 2015-02-23 10:00:39)

Autor zdjęcia: Newsroom G 3 i XI LO

1 marca będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pomimo tego że żyli oni wiele lat temu, nadal są dla nas wzorem do naśladowania i ogromną inspiracją, czego przykładem jest projekt „Ku chwale Wyklętych”. Odbędzie się on pierwszego dnia kolejnego miesiąca na terenie Gimnazjum nr 11 w Olsztynie przy ul. Jagiellońskiej 8.

Organizatorami tej akcji są uczniowie XI Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie. Robią to oni w ramach projektu „Zwolnieni z teorii”. Pomysł ten cieszy się niemałym zainteresowaniem. Licealiści podkreślają jednak , że nie chcą ograniczyć tego jedynie do kilku meczów.

„Naszym celem jest poszerzenie wiedzy na temat żołnierzy wyklętych, dlatego w naszej szkole zorganizowaliśmy spotkanie z historykiem, mgr. Pawłem Warotem. Wyklęci lub Niezłomni to określenie na żołnierzy, którzy mimo końca wojny i podpisywania sojuszy nie pogodzili się z wejściem Polski pod opiekę sowiecką i z zapanowaniem "demokracji ludowej". Poszli do lasu, aby do końca życia walczyć o kraj wolny i niepodległy. Porzucali swoje rodziny i swą przyszłość dla wartości, którym hołdowali wcześniej: dla Boga, Honoru i Ojczyzny” – Mówi Piotr Potrzuski, lider grupy projektowej.

„Coraz więcej ludzi poznaje Ich historie, chce ją kultywować i rozpowszechniać wśród młodego pokolenia. My także do tego dążymy poprzez organizację patriotycznego turnieju piłkarskiego”- dodaje. Uczniowie włożyli wiele wysiłku w jego zorganizowanie. W trakcie prelekcji mgr. Pawła Warota można było otrzymać wiele nagród związanych z tematyką Wyklętych.

A co czeka nas w nadchodzącą wielkimi krokami pierwszą niedzielę marca? O tym przekonamy się już wkrótce.


Jeżeli chciałbyś zostać Dziennikarzem Obywatelskim i pisać o sprawach ważnych dla Ciebie i Twojego regionu, zarejestruj swoje konto w naszym Systemie Dziennikarstwa Obywatelskiego. Utworzenie własnego profilu zajmie Ci tylko chwilę! Wystarczy że:

1. Zarejestrujesz Swoje konto. Wypełniając dane, pamiętaj o podaniu aktualnego adresu e-mail.
2. Kliknij na link aktywacyjny, który otrzymasz w e-mailu. Zaloguj się do serwisu.
3. Uzupełnij swoje dane, załóż swój profil i zacznij pisać!

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: sp311olsztyn

Olsztyńska24 Platforma Dziennikarstwa Obywatelskiego – Artykuły Internautów

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages