Sobota, 31 października 2020. Imieniny Augustyny, Łukasza, Urbana

Co będzie z dworcem w Olsztynie? Rozmowy trwają...

2015-01-26 14:15:38 (ost. akt: 2015-01-26 18:32:19)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

"Co będzie z dworcem w Olsztynie?" Takie pytanie coraz częściej zadają nam czytelnicy. Nic dziwnego. O nowym dworcu słyszymy już od dobrych kilku lat. I gdy wiele miast potrafiło się już uporać z tym problemem, u nas bez zmian.

— Czekałem na pociąg, chciałem jechać do Warszawy. Było brudno, nieprzyjemnie i pusto. Nie było gdzie wypić kawy albo herbaty. Ogólnie fatalnie — opowiada czytelnik „Gazety Olsztyńskiej”, który zadzwonił, domagając się od nas zainteresowania sprawą olsztyńskiego dworca.

Są i tacy, którzy zaczęli powątpiewać w realność planów budowy nowego obiektu. — Wątpię, czy nowy dworzec w ogóle powstanie. Sprawdźcie, bo ludzie mają prawo wiedzieć, co dalej z tą inwestycją — mówi kolejny z naszych czytelników.

Wczoraj skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Anetą Szpaderską, rzecznikiem prasowym olsztyńskiego Urzędu Miasta. — Prowadzimy rozmowy z inwestorami. Proszę pamiętać, że budynek dworca i część gruntów należą do PKP, inna część do firmy Retail Provider. Gmina jest właścicielem zaledwie niewielkiej części gruntów na tym terenie. To nie my jesteśmy inwestorem, więc trudno od nas wymagać daty rozpoczęcia, a później zakończenia inwestycji — tłumaczy Szpaderska.

Z przedstawicielami Retail Provider nie udało nam się wczoraj skontaktować. Przypomnijmy więc, że wcześniej firma poprosiła prezydenta Olsztyna o przeanalizowanie możliwości wprowadzenia zmian do projektu budżetu miasta na 2015 rok i w razie potrzeby do wieloletniej prognozy finansowej.

Chodzi o zabezpieczenie pieniędzy na przebudowę ul. Partyzantów od ul. 1 Maja do pl. Bema i od pl. Bema do ul. Lubelskiej (inwestor szacuje, że jej koszt wyniesie milion euro), budowę pozostałej części zintegrowanego węzła przesiadkowego razem z oznakowaniem i infrastrukturą przy dworcu (szacowany koszt 3,83 miliona euro), a także rezerwę na budowę fragmentu ul. Lubelskiej razem ze skrzyżowaniem i oznakowaniem z ul. Przemysłową jako dojazd do obu dworców z planowanej obwodnicy miasta (szacowany koszt 810 tysięcy euro).

MK, MP

Do tematu olsztyńskiego dworca wrócimy w jutrzejszym (27.01) wydaniu "Gazety Olsztyńskiej", dostępnym w kioskach i w wersji PDF na KupGazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (114) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. bonobo #1661920 | 46.230.*.* 10 lut 2015 23:06

  niedługo do każdego przystanku autobusowego będą przyklejać galerię... aż dziwne, że jeszcze nikt nie wpadł na pomysł, żeby z przystankami tramwajowymi integrować galerię. Albo jeszcze lepiej do każdego tramwaju doczepiać dodatkową galerię na kółkach - no szał po prostu i nowoczesność! Kiedyś to słowo kojarzyłem pozytywnie, ale dziś jak słyszę "galeria", to niedobrze mi się robi

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Emeryt #1658986 | 89.228.*.* 8 lut 2015 01:10

  Czy ktoś przewidział sytuację co będzie jak galeria splajtuje?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Żadnego remontu ! #1658059 | 89.228.*.* 6 lut 2015 20:19

   Sam fakt, że po wojnie komunistyczny reżim postawił wielki ohydny prostokątny klocek jako dworzec zamiast odbudowy pięknego XIX w. pruskiego dworca daje do myślenia,że nie ma sensu remontować tego żałosnego budynku, idziemy do przodu, zapomnijmy o tych czasach i lepiej będzie jak zacznie dominować galeria niż pudło przykryte tapetą:) Handel wielkopowierzchniowy rozwija się wszędzie a trzeba pamiętać,że Zatorzanie mają spory kawałek do Aury. Także nowa galeria byłaby nową wizytówka Olsztyna. Turysta wysiada i co widzi ?! Piękny deptak, wielki nowoczesny budynek i wie,że warto iść dalej w Olsztyn. Obecnie to jest tak : Wychodzę czuje smród starego oleju, na dworcu śmierdzi moczem i pierwsze co robię to sprawdzam o której mam pociąg powrotny... Dajcie szanse i wspierajcie inwestycje... Nie jedna z Was kupuje ciuszki w tego typu budynkach a nie jeden z Was chodzi tam ze swoimi kobietami w celu opróżnienia waszego portfela...xD Pozdrawiam:)

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ach #1651536 | 86.9.*.* 31 sty 2015 10:10

   Ja tam jestem pozytywnej myśli unowoczesniania miasta i wyzbutku komuny. Co mnie martwi to to czy nas tak naprawdę na to stać? Niby prywatny inwestor ale od miasta rząda sporo na drogi. A nas na to nie stać. Nie oszukujmy się. Jak tak dalej pójdzie to skończymy jak Hiszpania lub Grecja które myślały że ich stać.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. loleks #1650208 | 178.36.*.* 29 sty 2015 19:38

   Niech najpierw zrobią drogę koło reala a nie wszystko naraz. Tak to wszyscy pójdą z torbami.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (114)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages