Sobota, 31 października 2020. Imieniny Augustyny, Łukasza, Urbana

NIK wytknął olsztyńskiej GDDKiA szereg nieprawidłowości

2015-01-06 19:16:05 (ost. akt: 2015-01-06 19:24:12)
Zdjęcie jest ilustracją do artykułu

Zdjęcie jest ilustracją do artykułu

Ograniczanie konkurencji, konflikt interesów, nadpłacone faktury albo zapłacone jeszcze przed wykonaniem roboty — raport NIK dotyczący olsztyńskiego oddziału GDDKiA jest bardzo krytyczny. Wicedyrektor oddziału odpiera zarzuty, a niektóre z nich nazywa nieprawdziwymi.

Inspektorzy Najwyższej Izby Kontroli wzięli pod lupę organizację zimowego utrzymywania dróg. Ich zarzuty są poważne. W blisko 70 proc. rozstrzygniętych przetargów warunki udziału w postępowaniach sformułowano w sposób wyraźnie ograniczający krąg potencjalnych wykonawców. Tym samym GDDKiA złamała tym zasadę zachowania uczciwej konkurencji.

Na tym jednak nie koniec, bo „w przygotowaniu siedmiu przetargów, a następnie w nadzorowaniu ich realizacji i rozliczaniu zawartych umów uczestniczyli pracownicy oddziału, którzy byli powiązani rodzinnie z wykonawcami zleconych usług. Powodowało to oczywisty konflikt interesów”. Oprócz tego w czterech przetargach rzekomo nie wyłączono pracowników z postępowania, chociaż wcześniej pracowali oni na rzecz oferentów.
Wykryto też nieprawidłowości w finansach. Jednej z firm za zimowe dyżury wypłacono ponad 81 tys. zł więcej niż przewidywała umowa. GDDKiA zapłaciła również pięć faktur o łącznej wartości 111 tys. zł jeszcze przed zakończeniem zleconych prac.

Raport NIK mówi również o łamaniu prawa pracy, ponieważ niektórzy po przepracowaniu 8 godz. pełnili zimowe dyżury na rzecz innych jednostek (m.in. związków zawodowych, które wygrały przetarg na zimowe utrzymanie dróg). Ujawniono ponad 150 takich przypadków. Rekordzista pracował bez przerwy 23 godziny.

Kto się dopuścił, ten został zwolniony


Jak nam powiedział zastępca dyrektora oddziału GDDKiA, już ponad rok temu w wyniku stwierdzenia nieprawidłowości dotyczących prawa pracy i przetargów zarządzono wewnętrzną kontrolę i wdrożono program naprawczy. — Osoby, które dopuściły się nieprawidłowości lub potwierdzenia nieprawdy, zostały zwolnione — mówi Jarosław Bera. — Wyniki kontroli NIK, która miała miejsce już po zakończeniu kontroli wewnętrznej, były zbieżne z naszymi ustaleniami. Wykonanie zaleceń pokontrolnych NIK pokrywa się z realizacją programu naprawczego. Będziemy co roku analizować możliwość wykonywania całodobowej obsługi zimowego utrzymania dróg i Punktu Informacji Drogowej własnymi pracownikami. Aktualnie, ze względu na posiadany potencjał kadrowy, zmuszeni jesteśmy do częściowego zlecenia tej obsługi firmom zewnętrznym w przetargach.

Żaden nie był spokrewniony

Jarosław Bera dodaje, że z procesu przygotowania, udzielenia zamówień na usługi oraz nadzorowania i rozliczania umów wykluczano tych pracowników, którzy uczestniczyli w ich realizacji po stronie wykonawcy i znajdowali się w sytuacji wskazującej na możliwy konflikt interesów. — Nieprawdą jest natomiast, że w przetargach uczestniczyli pracownicy powiązani rodzinnie z wybranymi wykonawcami. Żaden z wykonawców, czyli osób reprezentujących firmę ubiegającą się o zamówienie, nie był spokrewniony z którymkolwiek z naszych pracowników — twierdzi Bera. — Już przed rozpoczęciem kontroli NIK podjęliśmy działania eliminujące z przetargów sytuacje powodujące ograniczenie uczciwej konkurencji. We wszystkich postępowaniach wszczętych po 2012 r. warunki udziału w przetargach są formułowane prawidłowo.erbe

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (46) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Andre #1628401 | 89.228.*.* 8 sty 2015 09:08

  A co z przestrzeganiem przepisów o budowie dróg, oraz do czego służą drogi.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kierownica21 #1628315 | 88.156.*.* 8 sty 2015 07:30

  wymienić cały zarząd

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. traktorzysta #1628254 | 85.193.*.* 7 sty 2015 23:15

  a ja podczas odsniezania i posypywania drog od poniedzialku do soboty spalem 11 godzin!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ania #1628098 | 78.53.*.* 7 sty 2015 20:37

  A ja znam taka osobe co jezdzila 48 godzin i co ??

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. hehe #1627960 | 81.190.*.* 7 sty 2015 18:22

  podobnie jak z kilometrowka, gdzie jest prokurator, chyba ze mamy tu w Olsztynie szfagrowo

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (46)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages