środa, 20 stycznia 2021. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Czy inny znaczy gorszy?

2014-12-12 12:07:20 (ost. akt: 2014-12-12 13:58:02)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: sxc.hu

W dzisiejszych czasach częściej od tolerancji spotykamy rasizm. Jest to dyskryminacja osób innej rasy. Ludzie przyjmują wyższość jednych ras nad innymi. Pogląd ten rozwinął się w 1853 r.

Rasizm nie opiera się tylko na nienawiści do innej osoby z powodu innego koloru skóry, ale też przez wyznawanie innej religii. Ofiary dyskryminacji są prześladowane nie tylko psychicznie, ale też fizycznie. Coraz częściej zdarzają się pobicia na tle rasistowskim.

Nawet w Olsztynie, w mieście, które wydaje się spokojnym, zdarzają się pobicia i wulgarne napisy na murach obrażające osoby innego koloru skóry bądź innej niż polska narodowości.

W filmach czy w serialach aktorzy używają obraźliwych zwrotów, których przytaczać nawet nie wypada. W przeszłości było wiele prób podzielenia społeczeństwa na rasę lepszą od drugiej.

Nazizm

Jest to odmiana rasizmu, która rozwinęła się w okresie międzywojennym. Nazizm miał być prawdopodobnie protestem przeciwko klęsce Niemiec po I wojnie światowej. Jest to agresja, bezwzględność w stosunku do prawdziwych lub urojonych wrogów rasy.

Antyrasizm

Art. 257.
Kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowościowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze 3 lat.

Definicja jest dość oczywista, bo to określenie grupy ludzi walczących z rasizmem. Próbują pokazać innym, że człowiek innej wiary, innej karnacji jest taki sam jak on. Pozwolę sobie zacytować kary za rasizm w Polsce. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny:

Jeżeli to jeszcze nie przemawia do naszej wyobraźni, to chyba dobrze byłoby uświadomić sobie, że za ucywilizowaniem człowieka nie przemawia ilość elektroniki w kieszeni, a jego cywilizowane zachowania oraz słowa.

Patrycja Garbacz I e Gimnazjum 3 w Olsztynie.

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: sp311olsztyn

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages