Czwartek, 13 grudnia 2018. Imieniny Dalidy, Juliusza, Łucji

Czy plac Roosevelta zniknie z mapy Olsztyna?

2014-12-06 10:00:27 (ost. akt: 2014-12-06 10:14:30)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Domaga się tego i walczy o głosy poparcia stowarzyszenie Jaszczur z Olsztyna, które chce wpisać na tabliczkę nazwę: plac Narodowych Sił Zbrojnych. Opinie w tej sprawie są podzielone...

Społeczna Inicjatywa Mieszkańców Olsztyna Jaszczur ponad pół roku temu podjęła działania zmierzające do zmiany nazwy placu im. Franklina D. Roosevelta na plac im. Narodowych Sił Zbrojnych.

Jak napisali organizatorzy akcji na Facebooku, amerykański prezydent przyczynił się do pogłębienia narodowej tragedii Polski, wobec czego nie powinien być upamiętniany w nazwach polskich ulic.

Rada osiedla jest za
"Mieszkańcy Olsztyna — czytamy — nie chcą, aby patronem jednego z placów Olsztyna był Franklin Delano Roosevelt, który bez żadnych oporów oddał w Teheranie i Jałcie nasz kraj pod władanie Stalina. Z tego powodu nazwisko Roosevelta powinno być dla Polaków synonimem zdrady".

Propozycję nadania placowi imienia Narodowych Sił Zbrojnych argumentują w następujący sposób:

"W naszym mieście nie ma jak do tej pory miejsca ani ulicy, które upamiętniałyby Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych walczących z okupantami naszego kraju. Decyzja o zmianie nazwy placu byłaby próbą naprawy wieloletnich zaniedbań. Plac Narodowych Sił Zbrojnych byłby wyrazem hołdu dla Żołnierzy NSZ za świadectwo niezłomnej postawy patriotycznej, męstwa oraz przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny".


Tę inicjatywę poparł już Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z Zarządem Głównym w Warszawie, powołując się na edukacyjną i wychowawczą rolę przestrzeni miejskiej. Zgodę wyraziła również rada osiedla Podgrodzie.

Są rzeczy ważniejsze
Na pl. Roosevelta spotkaliśmy panią Annę z wnukiem. Nie kryła zdumienia tym pomysłem. — Zmiana? A po co? Są ważniejsze rzeczy, na które brakuje pieniędzy. Chyba nie mają już czego wymyślać.

Mimo że niewielu olsztynian, z którymi rozmawialiśmy, zna inicjatywę Jaszczura, to jednak działania zmierzające do zmiany nazwy placu są dla sporej grupy osób całkowicie zrozumiałe. Na przykład dla pana Łukasza, studenta z Olsztyna.

— Nie słyszałem o tej akcji, ale jestem za zmianą, bo to ważne, a koszty na pewno nie są aż tak duże, żeby miały decydujące znaczenie — mówi. — Roosevelt podpisał pakt ze Stalinem, więc dlaczego mamy go upamiętniać?

— Najpierw pomyślałam sobie, że to niepotrzebne, ale jednak zmieniam zdanie. Roosevelt nie zapisał się chlubnie w naszej historii, na pewno nie można go przyrównać do Stalina, czytałam nawet kiedyś, że on swoim urokiem osobistym chciał sobie zjednać Stalina i przekonać go do swoich zamysłów… Ale mimo to sądzę, że plac w Polsce nie powinien nosić jego imienia — uważa pani Józefa, emerytowana pracowniczka naukowa.

— Zdecydowanie jestem za. Roosevelt sprzedał nas Stalinowi i taka nazwa jest po prostu niegodna. Narodowe Siły Zbrojne bardzo dobrze mi się kojarzą. To byli bohaterowie, walczyli o naszą ojczyznę. Niech będą upamiętnieni! — proponuje.

Katarzyna Sosnowska-Rama
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (151) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ol #1601203 | 89.228.*.* 8 gru 2014 22:55

  A to dobre - Roosevelt wam idioci przeszkadza, a pomnik wdzięczności w centrum miasta dla ruskich dziadów, że mordowali Polaków w czasie II. wojny światowej (i nie tylko!) jakoś nikomu nie przeszkadza - ba, nawet ma swoich zagorzałych obrońców - idiotyzm i otępienie części mieszkańców naszego miasta po prostu przeraża. Wskażcie miejsca w Rosji, gdzie w centrach dużych miast godnie uczczono pamięć o Polsce/Polakach! Bo jeśli pojedziecie do USA, to tam jakoś z tym nie mają problemów - czy to chociażby pomnik wdzięczności dla Kościuszki, czy pomnik Kopernika...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Słuchajcie no kryptoruskie trollstwo #1600322 | 216.185.*.* 8 gru 2014 15:33

  OLSZTYN BYŁ I BĘDZIE POLSKI I ŻADEN Z WAS TEGO NIE ZMIENI!!! A wasze wojska w 45 przyniosły tu gwałt, morderstwo, bestialstwo i płomień, który spalił miasto. Tego wam nie zapomnimy jak i prawdy o zdradzie Roosevelta.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. do Olstynianina #1600248 | 8 gru 2014 14:51

  Wyobraź sobie że ten plac nosi od 50 lat miano Stalina.. co byś wtedy powiedział? Więc wyobraź sobie teraz, że właśnie temu psychopacie Stalinowi, Roosevelt sprzedał Polskę z Wilnem, Lwowem i połową terytorium. Zmieniłeś zdanie? Jeśli nie to odsyłam do historii NSZ które walczyły z komuną o wolność Rzeczpospolitej. Cześć i Chwała Bohaterom! OLSZTYN OD ZAWSZE I NA ZAWSZE POLSKI!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Olsztynianin #1600078 | 8 gru 2014 13:08

  Czy nie można nazwy tego placu nadać dla nowo-budowanego? Plac Roosevelta jest jak pamiętam od pierwszej połowy XX wieku, To niedobry zwyczaj zmieniać nazwę placu, który wrósł w nasze miasto na trwałe!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. zenek #1600071 | 194.165.*.* 8 gru 2014 13:01

  w pełni popieram stowarzyszenie JASZCZUR i zmianę na plac narodowych sił zbrojnych w przeciwieństwie do sowarzyszenia JASZCZUK i plac betonowy żelazem zbrojony

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (151)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages