Sobota, 31 października 2020. Imieniny Augustyny, Łukasza, Urbana

Spór o drzewa wokół lotniska. Gmina Olsztyn mija się z prawdą?

2014-10-27 16:09:21 (ost. akt: 2014-10-27 16:52:46)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Aeroklub Warmińsko-Mazurski zarzuca gminie Olsztyn mijanie się z prawdą w piśmie skierowanym do sądu. Spór toczy się o drzewa wokół lotniska.

Aeroklub Warmińsko-Mazurski wydał oświadczenie dla prasy w sprawie zaskarżenia przez miasto decyzji Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Prezes ULC nakazał usunięcie drzew zagrażających bezpieczeństwu samolotów, korzystających z olsztyńskiego lotniska. Na to nie godzi się miasto.

Dlatego urząd w Olsztynie zaskarżył decyzję ULC do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Według władz Aeroklubu, argumenty zawarte w skardze olsztyńskich urzędników mijają się z prawdą.


Aeroklub chciałby w przyszłości przedłużyć pas do 1200 metrów. Jednak bez zapewnienia pilotom dostatecznego bezpieczeństwa, loty samolotów nie będą mogły być wykonywane.

W piśmie skierowanym do sądu pojawiły się argumenty przeciw wycince drzew, które według władz aeroklubu mijają się z prawdą: lotnisko Olsztyn-Dajtki nie ma żadnego znaczenia strategicznego, służy jedynie hobbystycznie kilkunastu członkom, a z wycinką nie zgada się społeczność lokalna.

Władze aeroklubu odpierają zarzuty i przypominają, że z lotniska korzysta Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Odbywają się na nim ćwiczenia służb oraz szkolenia lotnicze. W sezonie letnim na olsztyńskim lotnisku stacjonuje samolot gaśniczy straży pożarnej. A rocznie na lotnisku odbywa się około 8 tysięcy startów i lądowań.

Spór zaostrzył się w grudniu. Wtedy Aeroklub Warmińsko-Mazurski złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Jego władze zarzucały w nim nadleśnictwu Kudypy, że sprowadza niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu powietrznym, bo sadzi i uprawia drzewa w rejonach podejść do lotniska. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W wypadkach w tych miejscach zginęły już trzy osoby.

Ostatnie zdarzenie miało miejsce w czerwcu. Wtedy o drzewa zaczepił lądujący samolot. Choć komisja badań wypadków lotniczych winą obarczyła pilotów, w uzasadnieniu przypomniana została sprawa wycinki drzew.

Betonowy pas startowy lotniska liczący 850 metrów został "skrócony" do 500 metrów. Tylko z takiej długości mogą korzystać startujące i lądujące samoloty.

mor

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (88) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zielona dynia #1526096 | 93.154.*.* 29 paź 2014 22:05

  obiecuje wam że jeśli tylko wygram to drzewa będą stały tam gdzie stało zomo, a ja dalej będę lał czysty beton!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Aniolek #1525098 | 83.25.*.* 29 paź 2014 08:50

  Po wielu latach marazmu Olsztyn dopiero teraz zaczął rozwijać się w dobrym kierunku. Myślę o zagospodarowaniu jez. krzywego. Kolejnym etapem powinna być rozbudowa lotniska, wyciąg do nart wodnych i inne atrakcje, które będą wykorzystywały atuty naszego regionu. Poza tym dziwię się, że jedna z najładniejszych plaż nad jez. skanda jest rozjeżdżana przez kierowców quadów a w jeziorze przy plaży jest sterta śmieci.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. drogowiec #1525065 | 83.31.*.* 29 paź 2014 08:15

  Sprawa ulic Szczytna do sprawa władz miasta.Dalej głosujmy na tą zgraję ratuszowców.Dojazd do lotniska to sprawa władz wojewódzkich.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. NO #1524947 | 88.156.*.* 28 paź 2014 23:51

   dziękujemy starej Gwardi a młoda niech bierze ster w swoje rece

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. genek #1524864 | 81.190.*.* 28 paź 2014 22:26

   Cebulaki chętnie widziałyby tam znany hipermarket.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (88)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages