Sobota, 31 października 2020. Imieniny Augustyny, Łukasza, Urbana

Co dalej z placem przed Wysoką Bramą?

2014-10-27 14:35:18 (ost. akt: 2014-10-27 14:37:18)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Wykopaliska przed Wysoką Brama zostały częściowo przykryte. Na ogrodzeniu otaczającym wykop można natomiast oglądać projekty zagospodarowania placu autorstwa studentów Politechniki Łódzkiej. To, jak ostatecznie będzie wyglądał, rozstrzygnie konkurs, który ma być ogłoszony jeszcze w tym roku.

Na koronie średniowiecznych murów odkrytych pod Wysoką Bramą została umieszczona tymczasowa warstwa izolacyjna. Jest wykonana z zaprawy wapienno-cementowej. 
Po zimie łatwo będzie ją usunąć. — Odkryte fragmenty miejskich fortyfikacji będą bezpieczne do czasu wyłonienia koncepcji kompleksowego zagospodarowania terenu przed Bramą Górną, uwzględniającego ekspozycję zespołu przedbramia — mówi Aneta Szpaderska, rzeczniczka ratusza. Kiedy to nastąpi? — Pracujemy nad warunkami konkursu, bo od tego zależy liczba i jakość prac — odpowiada rzeczniczka. — Chcielibyśmy ogłosić ten konkurs jeszcze w tym roku.

Przypomnijmy, podczas realizacji programu „Rewitalizacja obszaru pomiędzy Starym Miastem a ratuszem w Olsztynie” w drugiej połowie 2012 roku przeprowadzono badania archeologiczne przed Wysoką Bramą i odsłonięto tam dobrze zachowane fragmenty zespołu obronnego składającego się z szyi bramnej oraz umacniającej ją baszty. We wnętrzu baszty odsłonięto wnęki z zamurowanymi otworami strzelniczymi. Odkryto też dwa filary średniowiecznego mostu.


Tymczasem na ogrodzeniu wykopalisk można oglądać wystawę prac studentów z Politechniki Łódzkiej, na których przedstawili oni swoje pomysły na zagospodarowanie pl. Jedności Słowiańskiej ze szczególnym uwzględnieniem zabytkowej baszty. Projekty zostały opracowane w roku akademickim 2012/2013 i odnoszą się do stanu wykopalisk z tego czasu. Część autorów proponuje ekspozycję reliktów i łatwy do nich dostęp. Inni w swych projektach przykryli wykopaliska przezroczystymi płytami, które jednocześnie są posadzką placu. I wystawa, i fragmenty średniowiecznych budowli budzą zainteresowanie przechodniów.

MZG

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (54) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Okleić plakatami Przedwojskiego? #1527712 | 46.205.*.* 31 paź 2014 08:05

  Bo nareszcie w autobusie 15 MPK naprzeciw facjaty plakatowej prezesa z SM Jaroty Przedwojskiego, kandydata do rady miasta, wisi ładna fotka A. Wasilewskiej - z Urzędu Marszałkowskiego, kandydatki na urząd prezydenta Olsztyna. Obie buźki uśmiechnięte. Nietrudno zgadnąć, że ten prezesowski jakoś trwale nieszczery. Nie udaje mu się naśladować staroniowego, za wysoka tam dlań kultura. Pani Wasilewska jako osoba otwarta na ludzi, w razie pomyłkowego trafienia prezesa do rady miasta będzie miała mendelka dającego głos, gdy tylko weźmie ją jak posłankę do krytykanckiej obróbki propagandowej. Chyba nie zaryzykuje konfliktu z wpływową osobą z ratusza, mającą wpływ na inne tuzy? Wyborcy spółdzielczych osiedli zrobią to samo, co w poprzednich wyborach - pokażą "ukochanemu przywódcy" spółdzielni wiadomy gest. Taki, na jaki pracowicie zasłużył. On wie, dlaczego takim wyborom nie poddaje się w spółdzielni! Tam wierni radni niby nadzorczy wybierają be żadnych jawnych kryteriów. Po uważaniu, na chybił trafił z jednego kandydata, po znajomości, bez skreśleń, oczywiście po mozolnym namyśle - właściwe podkreślić. Spółdzielcy by źle zagłosowali? Niegodni takiego zaszczytu zatrudniania swego pracownika!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Tom Dee #1524625 | 88.156.*.* 28 paź 2014 19:51

  Ciekaw jestem czy ten wykop ma wykonane prawidłowe odwodnienie. W końcu mamy jesień, a i wiosny bywają ulewne / o roztopach nie wspominając /.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. realistaa #1524438 | 88.156.*.* 28 paź 2014 17:33

  kiedyś przyjdzie taki czas, że Polacy rozpier**ą sejm i każda pseudo władzę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. kacper #1524309 | 95.160.*.* 28 paź 2014 15:36

  Wykopalisko kupy kamieni idiotów totalnych.W Warszawie tacy zablokowali budowę Pałcu Saskiego bo przy wykpach pod budynek była tam stare zmurszałe fundamenty i oni uznali że to zabytek którego nie należy tknąć.Wykop zasypano i dalej nie ma tam nic.Oto logika tych ograniczonych ludzi

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. f,ghm,,gfm #1524242 | 217.96.*.* 28 paź 2014 14:26

  Dziwie się , że nie postawiono tuż obok kas z biletami taka to atrakcja.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (54)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages