Sobota, 31 października 2020. Imieniny Augustyny, Łukasza, Urbana

Budżet obywatelski. Zatorze wygrało stadion za milion złotych

2014-10-26 17:40:00 (ost. akt: 2014-10-26 14:40:59)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Olsztyniacy zdecydowali, na co przeznaczyć pieniądze z budżetu obywatelskiego. Przede wszystkim chcą nowych chodników i ulic. Zrealizowane zostaną też inne pomysły, np tor rowerowy. Boisko piłkarskie za milion złotych powstanie na Zatorzu.

W drugiej edycji olsztyńskiego budżetu obywatelskiego miasto przeznaczyło na inwestycje 3,3 mln zł: po 100 tys. zł na każde z 23 osiedli oraz milion złotych na projekt ogólnomiejski. Głosować można było na 125 projektów: 104 osiedlowe i 21 ogólnomiejskich.

Nie tylko chodnik i ulica
Projekt budowy boiska piłkarskiego ze sztuczną nawierzchnią na Zatorzu zdobył największą liczbę głosów wśród projektów ogólnomiejskich. W przyszłym roku obiekt pojawi się w miejscu asfaltowego boiska między Gimnazjum nr 12 i III LO przy al. Sybiraków. Powstanie tam także zaplecze socjalne, bieżnia i oświetlenie.

Od 2004 roku przy Gimnazjum nr 12 znajduje się wojewódzki ośrodek szkolenia piłki nożnej. I do tej pory nie było tam boiska z prawdziwego zdarzenia.

Na ten projekt zagłosowało 4549 osób. — Podstawą sukcesu była duża grupa ludzi, którzy swoim entuzjazmem zarazili innych. Nam się to udało — mówi Andrzej Tymecki, dyrektor G12. I dodaje: — Zbieraliśmy podpisy przed osiedlowym kościołem, w centrach handlowych, pomagało nam również środowisko piłkarskie.

Drugie miejsce w tej kategorii zajęła Łynostrada (szlak pieszo-rowerowy nad Łyną), a trzecie drugi etap rewaloryzacji parku Jakubowo (rok temu ten projekt zwyciężył, a obecnie trwają w nim prace).

Wśród projektów osiedlowych zwycięskie dotyczą głównie remontu i budowy chodników. Takie pomysły wybrali mieszkańcy osiedli: Dajtki, Gutkowo, Kormoran (plus naprawa schodów), Kościuszki, Likusy, Mazurskiego (plus oświetlenie ulic i rekultywacja terenów zielonych), Nad Jeziorem Długim, Podleśna i Pojezierze. Remonty i nowe nawierzchnie ulic powstaną na osiedlach: Kętrzyńskiego, Kortowo, Brzeziny i Zatorze (plus remont chodnika).

Mieszkańcy wykazali się także kreatywnością. Na Jarotach powstanie trasa spacerowo-rowerowa z ławkami i koszami na śmieci, na Podgrodziu połączona zostanie trasa pieszo-rowerowa parku Centralnego ze ścieżką wzdłuż Łyny, kończącą się za szpitalem miejskim, a na os. Grunwaldzkim powstanie pumptrack, czyli tor do jazdy rowerem.

Frekwencja dwa razy większa
Na os. Generałów wybudowanych zostanie 21 miejsc postojowych w pasie ul. Kleeberga. Koszt: 92 tys. zł. — To zwycięstwo mieszkańców naszej spółdzielni, za co bardzo im dziękuję — ocenia Andrzej Sztomberski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Kormoran”. I dodaje: — Na każdym osiedlu miejsc postojowych jest mało, a ten projekt pozwoli częściowo udrożnić małe uliczki. Jesteśmy gotowi co roku zgłaszać takie pomysły.
Kilka zwycięskich projektów to kontynuacja projektów ubiegłorocznych. A dokładnie droga rowerowa i chodnik wzdłuż ul. Hozjusza na Redykajnach oraz mała architektura rekreacyjna z urządzeniami do ćwiczeń na powietrzu na Nagórkach. Tam pojawią się m.in. zadaszona wiata, ławki i stoły, grill z cegieł, palenisko na ognisko, drewniana i zadaszona scena i stojaki na rowery.

— Projekt jest ambitny i wymaga większych nakładów finansowych, więc od początku wskazywaliśmy potrzebę rozłożenia go na etapy — mówi Małgorzata Gołębicka, szefowa rady osiedla Nagórki. — Bardzo się cieszę z wyników głosowania, jednak chciałabym, żeby więcej mieszkańców Nagórek włączyło się w budżet obywatelski.

Tegoroczne głosowanie Urząd Miasta ocenia jednak bardzo dobrze. — Zaangażowanie mieszkańców zaowocowało dwukrotnie większą frekwencją w stosunku do roku ubiegłego — stwierdza Aneta Szpaderska, rzeczniczka ratusza. I zaznacza, że tradycyjna metoda wypełniania kart do głosowania jest nadal atrakcyjniejsza dla mieszkańców. Olsztynianie oddali łącznie 23 830 głosów, w tym 2 271 w formie elektronicznej.

Dodajmy, że w niektórych przypadkach projektów osiedlowych zwycięskie pomysły nie wyczerpały puli przeznaczonych na OBO środków. W środę odbyło się posiedzenie zespołu koordynacyjnego, które miało na celu przygotowanie propozycji wykorzystania pozostałych środków. Wyniki poznamy poznamy wkrótce.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ols #1582010 | 109.241.*.* 28 lis 2014 00:44

  piszecie że cytuje "tradycyjna metoda wypełniania kart do głosowania jest nadal atrakcyjniejsza dla mieszkańców" Przeglądnąłem stronę ratusza, trochę pogooglowałem i okazuje się że nigdzie nie ma dokładnych informacji w jaki sposób przystąpić do wyborów w formie elektronicznej. Wydaje mi się, że gdyby opcja taka była powszechnie nagłośniona frekwencja była była by sporo wyższa. Wiele osób w Olsztynie pracuje na zmiany 7 dni w tygodniu i głosowanie w takiej formie było by dużym udogodnieniem.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Kokosik #1530295 | 81.190.*.* 2 lis 2014 15:00

  Panie Prezydencie Olsztyn zmienia się dzięki Panu!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. olsztynskie zadupie wojewódzkie #1522660 | 109.243.*.* 27 paź 2014 11:21

  w olsztyńskim zadup...... nigdy nic nie powstało dla młodych, powód były ważniejsze sprawy np; modernizacja krzaków i budowanie parków aby renta emerytura miała gdzie psy wyprowadzać aby mogły kloca zostawić czy żeby plotkary monitoring osiedlowy mógł z kijeczkami pobiegać, nie wspominając o bez sensownych inwestycjach jak park technologiczny, modernizacja filharmoni, czy place solidarności, pomniki, olsztyn miał realna szanse dogonić inne województwa rozwojowo niestety cofną się i z funduszy unijnych nic przydatnego nie powstało, typu obwodnica, hala sportowa, stadion, lotnisko, nowe proste ulice chyba że ogrodzenia ulic można nazwać modernizacja, czas zakończyć z betonowaniem olsztyna

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ... #1522557 | 88.156.*.* 27 paź 2014 10:02

  Wszystko byście chcieli dla p.....ej sypialni a tu zonk macie tramwaje i galerie to się cieszcie bo z sypialni do galeri tramwajem dojazd bedziecie na spedzenie cudownego weekend mieli super.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. P #1522501 | 37.201.*.* 27 paź 2014 09:13

  MOZE wreszcie Miejska Policja przy ul. Partyzantow doczeka sie zrobienia normalnego chodnika , bo tam jest chodnik z asfaltu, gdzie latem jest gietki jak guma do zucia. Chodnik jak go nozna tak nazwac jest ciagiem dalszym ulicy tylko w poprzek . Az wstyd dla takiej instytucji.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (14)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages