Poniedziałek, 23 lipca 2018. Imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy

Profesor Górecki odebrał jedno z najwyższych japońskich odznaczeń

2014-09-11 22:54:35 (ost. akt: 2014-09-11 23:08:05)

Autor zdjęcia: mp

— To bardzo ważne wydarzenie w moim życiu — prof. Ryszard Górecki nie krył radości, ale i lekkiego zdenerwowania. Nic dziwnego, przed nim tylko 21 Polaków dostąpiło takiego zaszczytu. W Warszawie rektor UWM odebrał z rąk ambasadora Japonii w Polsce Order Wschodzącego Słońca.

— To dla mnie wielkie wydarzenie. Jestem wdzięczny za uhonorowanie mnie tak wielkim orderem — mówił prof. Ryszard Górecki. — Cieszę się, że dołączyłem do grona rodaków, którzy zostali odznaczeni tak ważnym wyróżnieniem. Mam wobec Japonii wielki dług wdzięczności, który przyjmuję z radością i wielkim wzruszeniem. Czas spędzony w Japonii podczas stażów (rektor był tam dwukrotnie, w 1988 i 1990 roku — red.) zawsze wspominam z sentymentem i radością, a kontakty wtedy zawarte z naukowcami utrzymuję do dzisiaj, poznałem tam przyjaciół. Pamiętam także o pomocy płynącą z Japonii dla Polski podczas wprowadzenia w naszym kraju stanu wojennego. Uczynię wszystko, by opinia Polaków o tym kraju była zawsze jak najlepsza.

Decyzję o nadaniu odznaczenia prof. Góreckiemu rząd Japonii podjął pod koniec kwietnia. W uzasadnieniu stwierdzono, że prof. Górecki przyczynił się do rozwoju kontaktów między parlamentarzystami obu krajów oraz aktywnie angażował się w promocję relacji gospodarczych między Japonią i Polską oraz doprowadził do współpracy UWM z Uniwersytetem Tokijskim.

— Jestem w tym gronie wyróżnionych szóstą osobą od XIX wieku, nieco wyższe odznaczenie mają tylko Józef Piłsudski i Rydz-Śmigły — nie krył uzasadnionej dumy rektor. — To jest dla mnie szokujące i pozytywne zaskoczenie. Byłem trochę zestresowany, bo to ważne wydarzenie. Elementem pobudzającym dobre kontakty jest nauka i dlatego będziemy te relacje kontynuować. To jest także wielka szansa dla UWM i Olsztyna. Na naszym uniwersytecie są osoby, które wyjeżdżają na staże od Japonii. Nie na każdej polskiej uczelni to się zdarza.

Uroczystości nadania Orderu Wschodzącego Słońca odbyły się w japońskiej ambasadzie w Warszawie. Order wręczył Makoto Yamanaka, ambasador Japonii w Polsce. — Profesor Górecki angażuje się na wielu polach jako naukowiec i rektor UWM, jako polityk czy wreszcie jako lokalny patriota, który kocha swoje piękne województwo — podkreślał ambasador. — Bardzo dużą uwagę przykłada do współpracy z japońskimi naukowcami. I to przyczyniło się do wymiany naukowej między naszymi krajami. Pamiętamy także o zawarciu umowy partnerskiej z Uniwersytetem Tokijski. Ryszard Górecki zainicjował także konkretne działania na rzecz rozwoju relacji gospodarczych pomiędzy Japonią a Polską, rozmawiał z japońskimi inwestorami, po czym przekazywał potrzebne informacje polskim władzom. Dzisiaj blisko 300 firm japońskich może działać w Polsce dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji, m.in. rektora Góreckiego.

mp

Więcej o uroczystości w piątkowym wydaniu Gazety Olsztyńskiej.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Y #1483217 | 81.190.*.* 12 wrz 2014 11:15

  A czy za oglądanie anime (japońskich bajek) też mogę dostać jakiś order?

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. aaaaa! #1483105 | 178.36.*.* 12 wrz 2014 09:29

  Dokladnie: order II klasy. Poza tym nieco skromności - order (różnych klas) otrzymało 21 Polaków!

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Ritka #1483030 | 164.126.*.* 12 wrz 2014 07:38

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Panie profesorze gratulacje!

 4. Anka #1483013 | 79.187.*.* 12 wrz 2014 07:09

  Odznaczenie prawie jak Słońce Peru.

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages