"Bezpieczna droga do szkoły" - policyjna akcja na 1 września

2014-09-01 07:35:00(ost. akt: 2014-08-31 22:04:57)
We wszystkich szkołach ponownie zabrzmi dzwonek. Po przerwie wakacyjnej w okolicach szkół i na drogach dojazdowych do nich pojawią się dzieci i młodzież, którzy korzystać będą z przejść dla pieszych, poboczy, w niektórych miejscach również z jezdni. Policjanci w Olsztynie i powiecie prowadzą akcję kontrolno–profilaktyczną "Bezpieczna droga do szkoły".
Początek września może być szczególnie niebezpieczny dla najmłodszych uczestników ruchu drogowego, którzy nie posiadają jeszcze wystarczających umiejętności i wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z dróg.

- Szczególnie niebezpieczne staje się dla nich przekraczanie jezdni, poruszanie się po niej w przypadku braku chodnika lub pobocza. Często też niewłaściwie, a co za tym idzie – nieostrożnie zachowują się oczekując na przyjazd autobusów. Dlatego policyjne patrole, wspierane przez strażników miejskich, obecne są w rejonach szkół i przedszkoli, a policjanci prowadzą kontrole w zakresie właściwego oznakowania przejść dla pieszych oraz respektowania zasad i przepisów ruchu drogowego przez kierowców, rowerzystów i pieszych użytkowników dróg publicznych - mówi Krzysztof Wasyńczuk z KMP w Olsztynie.

Obecnie obowiązek noszenia tych elementów odblaskowych dotyczy wszystkich pieszych poruszających się po drogach po zmierzchu oraz poza obszarem zabudowanym. Bez elementów odblaskowych pieszy będzie mógł się poruszać po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jeżeli będzie korzystał z drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub z chodnika oraz w strefie zamieszkania, gdzie pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Za elementy odblaskowe mogą posłużyć kamizelki, smycze, opaski, które by spełniały swoją funkcję powinny być założone na ubraniu wierzchnim, na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców.

Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie pragną w tym miejscu przypomnieć najmłodszym kilka podstawowych zasad, które pozwolą uniknąć na drodze niebezpieczeństwa:

1. Zawsze wybieraj drogę uczęszczaną, nie idź „na skróty” przez ustronne miejsca, zwłaszcza w godzinach popołudniowych i wieczornych. Pamiętaj, że jesienią szybciej zapada zmrok, dlatego zaplanuj powrót do domu w porze, gdy jest jeszcze widno lub poproś rodziców, by odebrali Cię z zajęć dodatkowych, od znajomych.

2. Na drodze, gdzie nie ma chodnika, idź poboczem z lewej strony jezdni.

3. W drodze do szkoły bądź wyjątkowo ostrożny przechodząc przez jezdnię i nigdy nie przebiegaj przez ulicę. Zanim przejdziesz na drugą stronę ulicy, zatrzymaj się na brzegu chodnika. Spójrz czy nic nie nadjeżdża z lewej strony, następnie z prawej i dla pewności spójrz jeszcze raz w lewo. Jeśli droga jest wolna – przechodź przez jezdnię. Jeśli przejście przez jezdnię wyposażono w sygnalizację świetlną, czekaj na światło zielone.

4. Jeśli w drodze do szkoły zaczepi Cię obca osoba, nie oddalaj się z nią nigdzie, nie wsiadaj z nią do samochodu, nie przyjmuj od niej żadnych prezentów. Koniecznie o takiej sytuacji opowiedz rodzicom lub nauczycielowi.

5. Klucze od mieszkania noś w miejscu niewidocznym, nie pokazuj ich kolegom, nie chwal się również jeśli masz przy sobie wartościowe przedmioty i pieniądze. Pamiętaj, by do szkoły nie przynosić większych sum pieniędzy, nie zostawiać w szatni wartościowych przedmiotów.

6. Zawsze stosuj się do poleceń nauczyciela, który jest odpowiedzialny za Twoje bezpieczeństwo w szkole. Odnoś się z szacunkiem do kolegów i koleżanek. Nie dokuczaj młodszym i nie daj się wciągnąć w zabawę, której skutków nie naprawisz.

Bezpieczeństwo dzieci zależy przede wszystkim od ich rodziców. Są oni wzorem dla dzieci, stąd niezwykle ważne jest, by przestrzegali przepisów ruchu drogowego.
Oto kilka wskazówek skierowanych do dorosłych:

1. Przypominaj jak najczęściej dziecku o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza by zachowywało ostrożność podczas przechodzenia przez ulicę, wytłumacz by nie naśladowało niebezpiecznych zabaw rówieśników.

2. Jeśli Twoje dziecko samo dociera do szkoły, sprawdź trasę, która do niej prowadzi, a następnie prześledź ją razem z dzieckiem, by nauczyło się bezpiecznie z niej korzystać – by znało przejścia dla pieszych, przejścia przez mosty, wiadukty, kładki, by rozpoznawało ustawione znaki drogowe, by wiedziało, jak zachować się jeśli w pobliżu są prowadzone roboty drogowe itp.

3. Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek, co najmniej 10 lat. Pamiętaj, aby Twoje dziecko było zawsze widoczne na drodze, wyposaż go w elementy odblaskowe. Od 31 sierpnia br. obowiązek używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego, nałożony jest na wszystkich pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Jako osoba dorosła też jesteś zobowiązana do ich noszenia!

4. Dowożąc dziecko do szkoły, pamiętaj że dziecko w wieku do 12 lat nie przekraczające 150 cm wzrostu należy przewozić w foteliku ochronnym. Zapewnij dziecku bezpieczeństwo kiedy wsiada i wysiada z samochodu.

źródło: komunikat prasowy KMP w Olsztynie

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mrk #1474183 | 79.187.*.* 1 wrz 2014 11:26

    jak ma się obowiązek szkolny 6 latków (wprowadzony przez POWCÓW i TUSKA) do tego iż do 7 lat nie może przebywać bez opieki osoby dorosłej??

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. włącz myślenie #1474157 | 95.160.*.* 1 wrz 2014 10:45

    Niech każdy kierowca weźmie ten filmik to siebie a będzie na pewno o wiele bezpieczniej http://www.youtube.com/watch?v=1Akl3KUi6 dA .

    odpowiedz na ten komentarz

  3. uprzejmie zgłaszam #1474106 | 1 wrz 2014 09:24

    na Iwaszkiewicza akcja w pełni ... żadnego radiowozu, ludzie dzieci wysadzają na ulicy, korki , stawiają samochody gdzie popadnie, na trawnikach, na schodach, pełny chaos, a dalej przy Lidlu miejsc na parkingu dużo, ale się nie chce większości podejść 100m z dzieckiem pierniczonym leniom. Przyjmijcie to wezwanie i jazda bo tam się komuś kuku zrobi.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. zief #1474090 | 37.152.*.* 1 wrz 2014 08:50

      bywają przypadki, że dziecko mądrzejsze od matki... Ale racja, nie wjeżdżać na oślep na przejście. Bo są jeszcze rowerzyści, tych nie ogarniesz. Nie ma, a nagle wpada pełnym pędem na przejście. Na przejściu dla pieszych można się wybronić, bo zasrany obowiązek PRZEPROWADZIĆ rower, ale jak są wytyczone przejazdy, to lipa. Z autopsji: jestem kierowcą, i zawsze, ale to ZAWSZE przed jakimikolwiek pasami, zatrzymuję się, sprawdzam. I to mnie zgubiło, bo jadąc rowerem wpieprzyłem się na gościa, który nie widział. Ja zakładam, że zawsze ustępuję pierwszeństwa, autem, na pasach, to i liczyłem na to samo. Rozwaliłem koło w rowerze, pacjentowi przednią szybę, ale skoro wina wspólna, Nie wnikałem. Nie jestem upierdliwy. zarobiłbym mandat 100zł, a typek już nie tak fajnie. Zbita szyba = brak jazdy, dowód zatrzymany. Zatrzymane prawko, bo spowodowanie wypadku (miałem poharataną rękę, śmiało mogłem żądać karetki) - mandat 500zł za spowodowanie wypadku. no i koszta holowania oraz wymiany szyby, oraz przeglądu, dopuszczającego auto do ruchu po usunięciu przyczyn zatrzymania dowodu rej. (szyba). Lekko licząc, 500 mandat+ 200(? uda się?) wymiana szyby czołowej z zakupem (stara corsa) + laweta 150km (nie wiem ile zł, nie wnikam)- ja odpuściłem gościowi wezwanie policji, bo mnie to tam by mało kosztowało, ale nawet ta stówka się liczy, a jemu, sporo więcej. Mam nadzieję, że tak jak ja, zaczniecie uważać na przejścicah dla pieszych. A wiecie, co najlepsze? Na ulicy Pstrowskiego jest ścieżka dla rowerów. I otóż kończy się w pewnym momencie, brak znaków, by na następnym skrzyżowaniu (przy KFC) znienacka się pojawić. Jadąc od skrzyżowania do tesco. Kto wie, ten wie.

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

    2. rambo #1474047 | 88.156.*.* 1 wrz 2014 07:50

      ...kierowcy i tylko kierowcy i jeszcze raz kierowcy...dziecko ma prawo być zamyślone,roztrzepane,nieobliczalne bo jest dzieckiem...dziecko przed przejściem wymaga szczególnej uwagi i cierpliwości

      Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (6)
    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5