Piątek, 13 grudnia 2019. Imieniny Dalidy, Juliusza, Łucji

Bunt osiedli - Jaroty i Nagórki chcą zieleni

2014-08-16 14:42:00 (ost. akt: 2014-08-16 13:39:27)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Forum Rozwoju Olsztyna zorganizowało spotkanie z mieszkańcami Jarot i Nagórek poświęcone projektowi miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który uwzględnia budowę galerii handlowej między Nagórkami a Jarotami. Wszyscy byli zgodni: — Chcemy park, nie galerię. W środę to samo stanowisko przedstawili komisji gospodarki komunalnej.

Wtorkowe spotkanie z mieszkańcami Nagórek i Jarot w sprawie projektu miejscowego planu zagospodarowania dla terenów położonych między tymi dzielnicami przyciągnęło sporo osób. Projekt wzbudza bowiem emocje od końca lipca, kiedy miał być głosowany przez Radę Miasta.

Bartłomiej Biedziuk z FRO wyjaśnił, jakie są różnice między obowiązującym planem zagospodarowania z 1997 roku, a projektem nowego, który trafi na sesję Rady Miasta 18 sierpnia. — W miejscu usług sportowych i oświatowych mają powstać bloki mieszkalne i galeria handlowa. Warunkiem powstania galerii jest zbudowanie przez inwestora jednej nitki planowanej od wielu lat trasy NDP (Nauka — Dom — Praca), która połączyłaby ul. Krasickiego i Sikorskiego. Z tego, co wiemy, nikt nie zrobił analizy ruchu dla takiego rozwiązania. Poza tym obecne nieużytki to tereny zalewowe. Zabetonowanie tego terenu może zwiększyć duży już teraz problem z odprowadzaniem wody z ul. Barcza przy większych deszczach.

Z centrum i do centrum
Głosy na sali były jednoznaczne...
— Potrzebujemy parku, a nie kolejnej galerii!
— Gdzie mam wyjść z psem, mam jeździć za miasto?
— Przecież kolejna galeria zakorkuje Sikorskiego i odetnie nas od miasta!

Mieszkańcy są zaniepokojeni pomysłami ratusza. — Jestem matką 1,5-rocznego dziecka — mówi Dominika Gralewska z Nagórek. — Jestem zrozpaczona. Tu naprawdę nie ma gdzie wyjść na spacer z wózkiem. Jest kawałek traktu pieszo-rowerowego pomiędzy Jarotami i Nagórkami i to wszystko. Bloków wokół jest dużo, galerii też, a terenów zielonych brakuje.

Wtóruje jej Joanna Idziak z Jarot: — Przyjeżdżam z pracy z centrum i potem mam wracać do centrum, żeby się rekreować w parku Centralnym? Przecież to chore.
Wątpliwości pojawiły się też w kwestii ekonomicznej. — Czy ktoś ze strony miasta przeprowadził analizę ekonomiczną dla budowy kolejnej galerii? — pytała Monika Falej.

W podobnym tonie wypowiadała się Małgorzata Gołębicka, przewodnicząca rady osiedla Nagórki: — Na naszym osiedlu mieszka 12 tys. osób. Mamy trzy Rasty, Biedronkę, Carrefoura, Reala, niedługo dojdzie jeszcze Galeria Warmińska. Czy to nie za dużo? Otwarcie parku Centralnego pokazało, że w mieście jest głód zieleni.

Ankieta i petycja
Tydzień temu FRO przeprowadziło dwugodzinną ankietę, czego chcą mieszkańcy Nagórek na tych terenach. — Galerii nie zaznaczył nikt — mówił Bartłomiej Biedziuk.

Dwugodzinne spotkanie zakończyło rozdanie petycji namawiającej Radę Miasta do odrzucenia nowego projektu miejscowego planu zagospodarowania. Zgromadzeni mieszkańcy wpisywali się bardzo chętnie i ochoczo pobierali druki, żeby zebrać także podpisy nieobecnych. Podpisy będą zbierane do niedzieli. W poniedziałek petycja trafi do radnych.

Głosowanie w poniedziałek
Dzień później odbyło się posiedzenie Komisji Gospodarki Komunalnej. Także i tu, choć mniej licznie, pojawili się zainteresowani mieszkańcy oraz Bartłomiej Biedziuk z FRO. Na pytania ich oraz radnych odpowiadała Magdalena Rafalska z Wydziału Rozwoju Miasta. — Nowy projekt miejscowego planu zagospodarowania musi być zgodny ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego, uchwalonego przez Radę Miasta w 2012 roku.

To dokument nadrzędny — tłumaczyła. — Różnica w terenach zielonych pomiędzy starym planem i projektem nowego jest nieznaczna, to zaledwie kilka hektarów. W przypadku prób zmian charakterów działki i zwiększenia terenów zielonych kosztem inwestycyjnych inwestorzy mogą wystąpić do miasta o odszkodowanie, a wyroki sądów z ostatnich lat niestety są im przychylne.

Galeria, jaka ma powstać pomiędzy Jarotami i Nagórkami, ma mieć ponad dwie kondygnacje oraz parkingi podziemne, więc powtórka z betonowego placu pod Realem nam nie grozi. Poza tym planujemy też stworzenie zbiornika retencyjnego na terenach zielonych, żeby usprawnić odprowadzanie wody z zalewanej ul. Sikorskiego.

Głosowanie nad nowym projektem miejscowego planu zagospodarowania odbędzie się w poniedziałek.


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (135) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mieszkaniec #1463669 | 37.31.*.* 18 sie 2014 12:53

  Jak to bez konsultacji z mieszkańcami? Takie konsultacje były, tylko organizacje typu FRO budzą się zawsze za późno i udają, że są tacy wspaniałomyślni i tak walczą o prawa mieszkańców.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Falisty #1463539 | 178.235.*.* 18 sie 2014 10:11

  swoją droga budowa galerii handlowych to sztuczna i idącą po najprostszej linii oporu taktyka walki z bezrobociem. Wszędzie na około jeżeli są miejsca pracy to za najniższą możliwą stawkę, lub nawet mniej. Miasto nie ma pomysłu jak przyciągnąć do Olsztyna prawdziwy przemysł, dzięki któremu ludzie zaczną wreszcie godnie zarabiać i wydawać te pieniądze w Olsztynie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Falisty #1463533 | 178.235.*.* 18 sie 2014 10:06

  jeżeli Rada Miasta podjęła taka decyzję bez konsultacji z mieszkańcami, powinny właśnie te osoby które w niej wtedy zasiadaly wyłożyć kasę na odszkodowanie dla przedsiębiorców, którym to miejsce obiecali.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. fretka #1463370 | 88.156.*.* 17 sie 2014 22:41

   a miało być tak pięknie: korty, boisko sportowe, kino, dom kultury ..... 30 lat czekałam no i się doczekałam ...... galerii następnej, gdyby to chociaż była Galeria z prawdziwego zdarzenia.

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. felicja #1463362 | 88.156.*.* 17 sie 2014 22:31

    o kuźwa, następna galeria! ino patrzeć jak Olsztyn galeriami zacznie słynąć.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (135)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages