Wtorek, 4 sierpnia 2020. Imieniny Dominiki, Dominika, Protazego

Pokażą nam to, z czego są znani

2014-08-10 08:00:00 (ost. akt: 2014-08-09 14:00:14)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

— Nasze liceum wypuściło wybitnych absolwentów. I zawsze będziemy się nimi szczycili. Teraz chcemy zebrać ich prace w jednym miejscu — zdradza Danuta Gomolińska, dyrektorka III LO w Olsztynie. Szkoła chce je pokazać na wystawie w kamienicy Naujacka. Pretekstem jest 50-lecie placówki.

— To będzie wystawa multimedialna, jakiej w Olsztynie jeszcze nikt nie zrobił — zapewnia Andrzej Kurowski, absolwent "trójki" i przewodniczący Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół III LO w Olsztynie. — Na wystawie ukażą się prace satyryka Piotrka Bałtroczyka, wiersze Kazimierza Brakonieckiego i Alicji Bykowskiej-Salczyńskiej, kryminały Pawła Jaszczuka, który dostał za powieść „Foresta Umbra” nagrodę Wielkiego Kalibru, prace fotografa Mariusza Hermanowicza, animacje i książki Marka Barańskiego, prace plastyczne Ewy Linkiewicz-Skaper, Iwony Bolińskiej-Walendzik i wielu innych, równie wybitnych absolwentów.

— Do tego prace znakomitego Jerzego Ignaciuka, który już od nas odszedł — dodaje Marek Barański, poeta, pisarz, dziennikarz i redaktor w jednej osobie. — Po śmierci Zbigniewa Nienackiego Jerzy kontynuował jego znaną powieść „Pan Samochodzik i....”. Pisał go pod pseudonimem Jerzy Szumski.

— Mamy nadzieję, że lista tych prac jeszcze się powiększy — ma nadzieję Iwona Bolińska-Walendzik, kuratorka wystawy.
— Myślimy o tym, żeby fragmenty książek, opowieści i wierszy naszych absolwentów, przeczytali podczas wernisażu obecni licealiści — mówi Danuta Gomolińska.

— Planujemy też, żeby filmy i animacje różnych autorów można było oglądać w tym samym czsie na rzutniku i na monitorze, do którego będą podłączone słuchawki. Prace plastyczne powiesimy na ścianach — opisuje Iwona Bolińska-Walendzik.
Wystawa zostanie otwarta 18 września w kaminicy Naujacka. Prace będzie można oglądać przez dwa tygodnie.

W kontakcie z nauczycielami
Zresztą w programie obchodów 50-lecia III LO, które odbędą się 19-20 lipca, będzie dużo więcej ciekawych wydarzeń. Wśród nich m.in. gala w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, spotkania przy szantach, rozgrywki sportowe, jubileuszowa akademia w Uranii, bal absolwentów, nauczycieli i pracowników oraz nieoficjalne spotkania absolwentów z nauczycielami w szkolnych ławkach.
— Szczycimy się tym, że nasi absolwenci przyznają się, że liceum przyczyniło się do ich rozwoju. A są wśród nich lekarze, profesorowie, urzędnicy, pisarze, poeci, satyrycy i artyści, którzy zrobili swoją karierę nie tylko w Polsce — mówi Danuta Gomolińska. — Oprócz tego, że absolwenci zbierają się na coroczne zjazdy, to na co dzień utrzymują stały kontakt ze swoimi byłymi nauczycielami.

W tej samej szkole, co oni
— Bardzo ważne jest też to, żeby interesować się życiem, losem absolwentów III LO. Mnie to bardzo interesuje — mówi Marek Barański. — W takich spotkaniach ważne jest również to, żeby upamiętnić tych, którzy już od nas odeszli. Młode pokolenie musi wiedzieć o tych, którzy uczyli się kiedyś w tej samej szkole, co oni.

— Jeden z absolwentów opowiadał mi, że gdy pracował w Niemczech, to ludzie dziwili się, że jest erudytą w różnych dziedzinach — uśmiecha się Danuta Gomolińska. — Skończył tylko studia ekonomiczne, a ogólną wiedzę zawdzięcza dobremu liceum. Kiedyś szkoły kształciły na różnych płaszczyznach, rozwijały ogólnie osobę. A teraz nawet plastyki nie ma...

— Wszystkich jeszcze nieujawnionych absolwentów III LO, którzy chcieliby podzielić się swoimi pracami na wystawie, prosimy, żeby zgłaszali się na adres szkoły do końca sierpnia — zaprasza Iwona Bolińska-Walendzik.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Anna #1458554 | 37.30.*.* 11 sie 2014 10:09

  blad w artykule - zjazd odbędzie się we wrzesniu a nie w lipcu!!! GO proszę o poprawienie swojego artykułu

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Yyych !!!!!..., skupiam się :) #1457987 | 88.156.*.* 10 sie 2014 09:46

  Wydaliło. też dobrze brzmi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Tutejszy. #1457984 | 83.20.*.* 10 sie 2014 09:41

  No tak! Był nauczyciel, był i respekt. To co się teraz dzieje widzimy i słyszymy. Na dzień dzisiejszy brak odpowiednich ludzi na odpowiednich stanowiskach. A nauczyciele nie dadzą rady jeżeli będą zastraszani. Smutne to, ale jak prawdziwe!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. LO I imienia Adama Mickiewicza! #1457981 | 83.24.*.* 10 sie 2014 09:28

   Z całym szacunkiem i pozdrowieniami, ale... tylko LO I w Olsztynie w tamtych czasach produkowało elitę. Z mojej klasy maturalnej wszyscy dostali się na studia i dzisiaj to wybitni naukowcy, lekarze, biznesmeni itp...

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. mm #1457974 | 95.160.*.* 10 sie 2014 09:11

   A propos 50 lecia III LO. "A są wśród nich lekarze profesorowie, urzędnicy, pisarze, poeci, satyrycy i artyści, którzy zrobili swoją karierę nie tylko w Polsce" - mówi pani dyr. Gomolińska. Każde liceum z 50 letnim lub dłuższym stażem może to samo powiedzieć o swoich absolwentach, więc to nie jest znowu taki ewenement.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages