Co będzie z kościelnym podwórkiem?

2014-08-03 11:00:00(ost. akt: 2014-08-03 10:55:29)

Autor zdjęcia: Ewa Mazgal

Centrum pielgrzymkowe św. Jakuba w Olsztynie miało być otwarte w lipcu. Będzie otwarte we wrześniu. Ale nie to jest problemem ks. Andrzeja Lesińskiego, proboszcza katedry. — Władze miasta nie pozwalają nam zbudować ogrodzenia, bo przez naszą posesję ma przebiegać trakt spacerowy — tłumaczy. — Przez to stracilibyśmy jedną trzecią naszego podwórza.
Prezydent miasta Piotr Grzymowicz odpowiada krótko: — Teren jest przeznaczony pod planty i prawo miejscowe zakazuje grodzenia na terenie zielonym.

Budowa centrum pielgrzymkowego u podnóża katedry rozpoczęła się wiosna ubiegłego roku. Budynek powstał w miejscu dawnych zrujnowanych stajni. Ocalałe części murów zostały zrewitalizowane. Koszt inwestycji wyniósł ponad 3,4 mln złotych, z czego 70 proc. pochodzi z unijnych dotacji, pozostała część ze składek wiernych. Centrum miało być otwarte 25 lipca w dzień św. Jakuba, ale jak mówi proboszcz, nastąpi to na początku września. Teraz trwają prace wykończeniowe wewnątrz gmachu i rozpoczęła się budowa ogrodzenia.

— Mamy na to pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków — opowiada ksiądz. —Ale kilka tygodni temu dostaliśmy z Urzędu Miasta zakaz budowy. Okazało się, że przez nasze podwórko ma przebiegać trakt pieszo-rowerowy. Miasto chce nam zabrać jedną trzecią naszego podwórka.

Trakt ma być częścią olsztyńskich plant. 31 lipca minął termin składania ofert na wykonanie projektu budowlanego i wykonawczego, który obejmuje przebudowę mostu Św. Jakuba i ulicy Pieniężnego. Nowa organizacja przestrzeni ma umożliwić bezkolizyjne — piesze i rowerowe — połączenie parku Podzamcze i parku Centralnego. Cześć połączenia przebiega przez podwórko przy centrum pielgrzymkowym.

Nie możemy się zgodzić na rezygnację z tego terenu — czy to na jego sprzedaż, czy na wymianę na inny — bo w tej części budynku, od szczytu, ma mieścić się zespół parafialny Caritas — tłumaczy ks. Lesiński. — Będziemy tu wydawać posiłki ubogim. I tu będą przyjeżdżały ciężarówki z żywnością. Kiedy podwórko się zmniejszy, nie będą mogły zawracać.

Proboszcz dodaje, że zmiana projektu budowlanego, finansowanego ze środków unijnych, w takcie prac nie jest możliwa. — Gdyby tak się stało, musielibyśmy zwracać pieniądze — podkreśla. — A przecież dzięki nam zyskała starówka i wszyscy mieszkańcy. Złożyliśmy odwołanie od decyzji ratusza do wojewody. Niech on rozstrzygnie.

Prezydent Grzymowicz dodaje: — Ja też czekam na decyzję wojewody.

MZG

Komentarze (29) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. @daria #1454860 | 79.141.*.* 6 sie 2014 13:44

    Czytanie artykułów ze zrozumieniem nie jest Twoją najlepszą stroną.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. daria #1454675 | 88.156.*.* 6 sie 2014 09:56

    Co za bezczelność ze strony księdza! Co za buta: "Nie możemy się zgodzić na rezygnację z tego terenu". Jakbym czytała wypowiedź jakiegoś dewelopera a nie człowieka który przedewszystkim powinien zajmować się sprawami duchowymi i swoją POSŁUGĄ! Straszne-trakt dla pieszych ma nie powstać bo ksiądź wymyślił, że tam będzie stał płot. Nie na swojej ziemi w dodatku! Jakby Jezus zobaczył tych faryzeuszy to by ich w trymiga pogonił ze stanowisk które piastują.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  3. antykler #1454625 | 95.160.*.* 6 sie 2014 08:19

    Jakiś czarny siedział pewnie całą dobę i klikał minusy przy negatywnych komentarzach i nabijał plusy przy tych spijających śmietanę z ojczulkowych kolan. Czarnulku! Nie żal ci straconego czasu? W tym czasie można było tyle obrazków z niepełnoletnimi obejrzeć...

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. Aż strach #1454125 | 78.30.*.* 5 sie 2014 12:04

      Ilu na tym forum marksistów. Najchętniej by wykopali kościół z kraju, kraju który istnieje dzięki kościołowi. Dzięki kościołowi przetrwał zabory, dzięki kościołowi ma swoją tożsamość i spójność.

      Ocena komentarza: warty uwagi (21) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

      1. zwyczajny olsztynianin #1454029 | 83.9.*.* 5 sie 2014 08:46

        No to tylko patrzeć, jak czarni zbiorą swoją armię moherową i z krzyżem będą bronić ,,swego". Jeśli natomiast wojewoda będzie chciał się ugiąć pod presją sukienkowych, to również trzeba będzie zmobilizować mieszkańców.Wystarczy już tego złodziejstwa katabasów.

        Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

      Pokaż wszystkie komentarze (29)
      2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5