środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

W tym roku osiedla dostaną więcej pieniędzy

2014-05-30 07:34:08 (ost. akt: 2014-05-30 10:58:59)

Nie 50, a 100 tysięcy złotych dla każdego osiedla. Dodatkowo obniżenie wieku dla głosujących oraz głosowanie przez internet. To główne zmiany tegorocznej edycji olsztyńskiego budżetu obywatelskiego. — Zmiany są kompromisowe, stosowane i sprawdzone w innych miastach — zaznacza Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Konsultacje społeczne w sprawie tegorocznego olsztyńskiego budżetu obywatelskiego rozpoczęły się 5 maja i potrwają do 15 października. Do drugiej edycji OBO wprowadzono także kilka nowych zasad.

Właściwa forma aktywizacji
Najważniejsza z nich to zwiększenie środków na realizację projektów osiedlowych. Rok temu władze miasta przeznaczyły na budżet obywatelski łącznie 2 mln 150 tys. zł (milion złotych na projekt ogólnomiejski i po 50 tysięcy złotych na każde z 23 olsztyńskich osiedli).

W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego ta kwota została zwiększona do 3 mln 300 tys. zł, z czego 2 mln 300 tys. zł zostaną przeznaczone na realizację zadań na poszczególnych osiedlach, co daje po 100 tys. zł dla każdego osiedla.
— Była możliwość zwiększenia tych środków. Poza tym rok temu taka forma aktywizacji mieszkańców w decydowaniu o tym, na co przeznaczyć pieniądze z budżetu miejskiego, pokazała, że jest właściwa — ocenia prezydent Piotr Grzymowicz.

Chcemy zachęcić gimnazjalistów
To niejedyne nowości, jakie wprowadzono w drugiej edycji olsztyńskiego budżetu obywatelskiego. Składanie pomysłów i wyrażanie opinii na temat poszczególnych projektów, podobnie jak rok temu, będzie odbywało się podczas konsultacji społecznych.
Z tym, że od tego roku mogą brać w nich udział wszyscy mieszkańcy Olsztyna, którzy ukończyli 15 lat (rok temu ten próg wynosił 16 lat), a także organizacje pozarządowe mające siedzibę w Olsztynie.

Jak wyjaśniają władze miasta, powód tej zmiany jest prosty. — Do decydowania o tym, na co przeznaczyć część pieniędzy z ogólnej puli budżetu miasta, chcemy zachęcić również młodzież gimnazjalną — zapowiada Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.
Monika Michniewicz, dyrektorka ratuszowego Biura Dialogu Obywatelskiego, dodaje: — Dla młodzieży i nauczycieli przygotowujemy także specjalny projekt edukacyjny na temat budżetu obywatelskiego.

Punkty do podziału
Projekty do tegorocznego OBO będzie można składać w czerwcu, a głosować we wrześniu. Każdy głosujący na karcie do głosowania będzie miał do rozdysponowania, podobnie jak rok temu, po 5 punktów na projekty ogólnomiejskie i osiedlowe. Wszystkie punkty można będzie przyznać jednemu projektowi lub rozdzielić je między kilka projektów.
Formularz zgłoszenia będzie dostępny w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta i na stronach internetowych: www.obo.olsztyn.eu i www.konsultacje.olsztyn.eu.

Z kolei wypełnione formularze oraz karty głosowania będzie można złożyć: w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta, w siedzibach rad osiedli, Olsztyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych, listownie (na adres: Biuro Dilogu Obywatelskiego, Urząd Miasta, plac Jana Pawła II 1, 10-900 Olsztyn z dopiskiem "Wniosek olsztyński budżet obywatelski") oraz poprzez skrzynkę elektroniczną ratusza na platformie E-puap.

Złożony projekt nie może jednak przekraczać puli przeznaczonych środków. W tym roku będzie także możliwość złożenia odwołania od decyzji zespołu koordynującego odrzucającej projekt.

Maraton pisania wniosków
Oprócz zajęć edukacyjnych, spotkań z mieszkańcami oraz kampanii informacyjnej w czerwcu odbędzie się maraton pisania wniosków do Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. — Będziemy uczyli się prawidłowo napisać wniosek dla swojego osiedla lub dla całego miasta — informuje Monika Michniewicz. I dodaje: — W tym roku nie zabraknie także punktów konsultacyjnych, czyli miejsc, w których dowiemy się, czy nasz pomysł da się zrealizować, czy miejsce, które chcemy zagospodarować, jest gminne czy prywatne lub czy 100 tys. zł wystarczy na plac zabaw czy na kilometr chodnika. Planujemy również mobilne punkty konsultacyjne, gdzie będziemy mogli porozmawiać nie tylko o pomysłach inwestycyjnych, ale także edukacyjnych czy dotyczących kultury.

Zespół oceni i rozpatrzy
Nad prawidłowym przebiegiem OBO czuwać będzie specjalny zespół koordynujący, który swoją pracę będzie wykonywał nieodpłatnie. W jego składzie znajdą się: dwóch przedstawicieli prezydenta miasta oraz wybranych w drodze losowania dwóch radnych, dwóch przedstawicieli rad osiedli, dwóch przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz dwóch mieszkańców Olsztyna.
— Zadaniem zespołu będzie m.in. koordynacja akcji informacyjno-edukacyjnej wśród mieszkańców, weryfikacja wniosków, rozpatrywanie odwołań i decydowanie o uznaniu projektu za ogólnomiejski — wyjaśnia Piotr Grzymowicz.
Szczegóły na temat drugiej edycji olsztyńskiego budżetu obywatelskiego znajdują się na stronie www.obo.olsztyn.eu.

Siłownie pod chmurką
W pierwszej edycji olsztyńskiego budżetu obywatelskiego mieszkańcy zgłosili łącznie 160 projektów, w tym 38 ogólnomiejskich i 142 osiedlowe. Ostatecznie do głosowania dopuszczono 82 projekty osiedlowe i 18 projektów ogólnomiejskich.
Mieszkańcy złożyli 10 519 kart do głosowania, w tym 5001 na projekty osiedlowe i 5518 na projekty ogólnomiejskie. Kart nieważnych było 288.

W kategorii projektów ogólnomiejskich zwyciężył pomysł zgłoszony przez Zdzisławę Łukaszewską ze stowarzyszenia Nasze Jakubowo: „Rewitalizacja zabytkowego parku miejskiego w Jakubowie”. Głosowało na niego 1338 mieszkańców. Koszt: 500 tys. zł (pozostałe 500 tys. zł podzielono między olsztyńskie osiedla)Większość inwestycji w wakacje
A oto część zwycięskich projektów osiedlowych:

• Mała architektura rekreacyjna dla mieszkańców wraz z urządzeniami do ćwiczeń na powietrzu na kompleksie (1) rekreacyjnym przy ogródku jordanowskim na Nagórkach,
• na os. Generałów zmodernizowany zostanie plac zabaw,
• przy Szkole Podstawowej nr 34 powstanie siłownia pod chmurką (Jaroty),
• plac zabaw przy ul. Zamenhofa na os. Podleśna zostanie wyposażony w nowe urządzenia,
• budowa plaży przy Zatoce Kopernika nad jeziorem Ukiel na Likusach, (4)
• na Redykajnach zostanie wybudowana ścieżka rowerowa wzdłuż ulicy Hozjusza,
• na os. Zielona Górka wyremontowany zostanie chodnik wzdłuż ul. Jeżynowej,
• na os. Wojska Polskiego przebudowane zostanie zejście z ul. Kasprowicza do mostu w Lesie Miejskim. (3)
• na os. Mazurskim powstanie przejście pod schodami przy ul. Elbląskiej, (5)
• siłownia na świeżym powietrzu dla najmłodszych, starszych i najstarszych między Łyną a ul. Iwaszkiewicza na Podgrodziu, (6)


Projekt pod hasłem olsztyński budżet obywatelski realizuje Urząd Miasta przy współpracy Rady Organizacji Pozarządowych Miasta Olsztyna.

Prezydent Piotr Grzymowicz
Cieszę się, że zdecydowaliśmy się na wprowadzenie w Olsztynie budżetu obywatelskiego, czy jak kto woli — partycypacyjnego. Na jego zalety należy patrzeć z wielu stron. Z pewnością najważniejszą jest jego funkcja miastotwórcza, wzbogacająca gminę o nowe obiekty, urządzenia czy infrastrukturę drogową. Miasto i jego mieszkańcy mają wiele potrzeb i pieniądze z budżetu partycypacyjnego pozwalają przynajmniej częściowo je zaspokoić.

Dla mnie najważniejsza w budżecie obywatelskim jest jego funkcja integrująca. Partycypacja, czyli po prostu udział, to olbrzymi kapitał integracji mieszkańców, zarówno wokół projektowania zamierzeń, jak i późniejszych starań o ich zakwalifikowanie do realizacji. Prace nad budżetem sprawiają, że więcej rozmawiamy i przekonujemy się nawzajem co do ważności spraw miasta czy osiedla. W finale tego procesu staramy się rzeczowo przedstawić i przekonać innych do naszych racji. To wszystko buduje naszą społeczność i wzmacnia relacje międzyludzkie. Dodatkowym, bardzo ważnym elementem tego procesu, jest diagnoza potrzeb oraz oczekiwań materialnych i społecznych mieszkańców Olsztyna.

Ważnym aspektem każdego budżetu obywatelskiego jest edukacja. Aby przedstawić wiarygodny projekt musimy zrozumieć, jak funkcjonuje samorząd, a zwłaszcza jego budżet, oraz jakie są mu przynależne zadania. To prowadzi do konfrontacji naszych oczekiwań z samorządową rzeczywistością i są to często trudne, ale zawsze bardzo pożyteczne lekcje. Podstawą wszelkich działań związanych z budżetem partycypacyjnym jest zaufanie. To fundament budowania wszystkich relacji. Jeśli chcemy działać w imię wspólnego dobra, jakim jest Olsztyn, to musimy sobie zaufać. Zaufanie to spoiwo działań obywatelskich. Musimy wierzyć, że pozostali uczestnicy życia społecznego też działają w dobrej wierze. Musimy się zaufania uczyć i zdobywać je u innych. Olsztyński Budżet Obywatelski jest do tego dobrym poligonem, więc gorąco zachęcam mieszkańców do udziału w tej społecznej batalii.


MP
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages