Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Olsztyńska starówka przyjazna rowerzystom. Zobacz zdjęcia!

2014-04-18 17:34:35 (ost. akt: 2014-04-18 17:04:12)

Po wprowadzeniu letniej organizacji ruchu na obszarze Starego Miasta w Olsztynie pojawiło się wiele korzystnych zmian dla miłosników jednośladów.

Aby uniknąć ewentualnych problemów z interpretacją nowych rozwiązań prezentujemy zbiór zasad pomocnych podczas jazdy po Starym Mieście.

Uwaga! Kliknij zdjęcie, aby je powiększyć.

Fot. 1

Po przekroczeniu Mostu św. Jana rowerzyści mają pełen wybór- mogą korzystać z możliwości jazdy ul. Prostą w stronę Wysokiej Bramy, skręcać w lewo w ul. Kołłątaja lub jechać ogólnodostępną ul. Asnyka. Należy pamiętać o uniesionej ręce, która sygnalizuje kierowcom i innym rowerzystom nasz zamiar zmiany kierunku jazdy!

Fot. 2

Zakaz wjazdu w ul. Kołłątaja nie dotyczy już rowerzystów. Tak jak na pozostałych drogach należy tu jechać po jej prawej stronie.Fot. 3

Ul. Kołłątaja. Ruch rowerowy został dopuszczony na uliczkach, gdzie jest dobra widoczność wszystkich użytkowników oraz wystarczająco dużo miejsca na wykonywanie bezpiecznych manewrów.


Fot. 4

Ul. Kołłątaja. Kierowcy otrzymali stosowną informację o możliwości pojawienia się rowerzystów korzystających z tzw. kontraruchu.
Fot. 5

Ul. Kołłątaja. Korzystając z rowerowych udogodnień nie wolno zapominać o wygodzie i bezpieczeństwie pieszych.Fot. 6

Ul. Kołłątaja. Nareszcie można przepisowo przemierzać tę urokliwą uliczkę.
Fot. 7

Ul. Stare Miasto. Na rynek staromiejski można już dojechać z dowolnej strony.
Fot. 8

Ul. Stare Miasto. Z każdym tygodniem będzie się pojawiać coraz więcej plenerowych ogródków gastronomicznych, straganów i stoisk, gdzie szczególnie skupi się ruch pieszy. W związku z tym należy przejeżdżać tam wyjątkowo ostrożnie i czujnie.


Fot. 9

Ul. Zamkowa. Rowerem można teraz legalnie przejechać brukową drogą tuż przy Zamku Kapituły Warmińskiej w stronę Mostu Zamkowego. Można także dojechać na dziedziniec zamkowy, pozostawić rower przy stojaku i zwiedzić Muzeum Warmii i Mazur.


Fot. 10

Ul. Zamkowa. Jest tu na tyle szeroko, że rowerzyści korzystający z przepisowej jazdy „pod prąd” zmieszczą się bez problemu. Należy oczywiście obserwować zachowania innych użytkowników drogi i odpowiednio reagować- nawet do całkowitego zatrzymania i przepuszczenia większego pojazdu. Od wzajemnego szacunku i rozsądku na drodze zależy bowiem nasze bezpieczeństwo.


Fot. 11

Ul. Staromiejska. Rowerzyści mają tu możliwość legalnej jazdy już od 2009 r.
Fot. 12

Ul. Jedności Słowiańskiej. Krótki łącznik w stronę Wysokiej Bramy jest teraz dostępny dla ruchu rowerowego.Fot. 13

Ul. Staszica. Rowerzyści mogą teraz wjeżdżać na Starówkę także tą ulicą.
Fot. 14

Ul. Rodziewiczówny. Zakaz wjazdu od strony ul. Chrobrego nie dotyczy rowerów.
Fot. 15

Ul. Rodziewiczówny. Rowerzyści mogą teraz skorzystać także z wjazdu od ul. Piastowskiej.Fot. 16

Ul. Piastowska. Skręt w ul. Mieszka I ma teraz uzasadnienie, ponieważ w miejsce drogi dla pieszych wprowadzono tam ciąg pieszo-rowerowy. Każdy taki manewr należy sygnalizować uniesiona ręką!


Fot. 17

Ul. Mieszka I. Niektórzy pracownicy zaopatrzenia wyraźnie zapomnieli o stosowaniu się do nowego oznakowania. Za to jazda na rowerze jest tutaj przepisowa.Fot. 18

Ul. Chrobrego. Przydatna informacja dla rowerzystów- bariera uniemożliwiająca przejazd samochodów na końcu tej uliczki nie blokuje ruchu rowerowego w stronę ul. Staszica, dzięki czemu można skorzystać z dogodnego skrótu w okolice Katedry.

mat. UM OlsztynPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (30) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jarm #1378953 | 178.235.*.* 19 kwi 2014 16:53

  a ja mam pytanie jako ... kierowca, skąd u licha mam wiedzieć, że na drodze jednokierunkowej pojawi mi się ni stąd ni zowąd .. rowerzysta??. I kto w takim przypadku ma pierszeństwo: ja omijając np. stojący przy krawężniku pojad czy jadący z przeciwnej strony pod prad .. rowerzysta?? Przecież to jest chore :(.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Młodych rowerzystów #1378663 | 88.156.*.* 19 kwi 2014 07:24

   uczą jeździć przecież rodzice. Jak ich nauczyliście to tak jeżdżą. Do kogo te pretensje? Matko... ojcze...

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. fak #1378636 | 83.9.*.* 19 kwi 2014 00:43

   nie to jakaś kiła, i blef,,, fotograf i pani na rowarze stanowwią najwyraźniej jakąś pare ! a może to jakis zboczeniec biegał za nia po starówce !!! , kuzyn kolejny grzymowicza !!! ??? chce się dostać do koryta??? czy to liżewska stoii za tym aparatem ??????????????????????????????????

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Kryptos #1378630 | 89.228.*.* 19 kwi 2014 00:17

   Oli -masz rację w 100%. To jest jakiś debilizm z tymi rowerami. Mieszkamy w jakimś takim durnym kraju, że niczego nie potrafimy zrobić z umiarem i rozsądnie. To co rowerzyści wyczyniają na chodnikach po których im NIE WOLNO jeździć to masakra. Policja ślepa, Straż Miejska ślepa. A władze miasta rozkosznie rozbawione, że rowerzysta na Starym Mieście może jechać gdzie chce. Brakuje nam chyba jeszcze 100 lat samorządności, żeby nauczyć się jak się zarządza cywilizowanym (?) miastem w sposób zrównoważony. Chwilowo samozadowolenie wystarcza.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Twój Olsztyn #1378597 | 88.156.*.* 18 kwi 2014 22:09

    Bez znajomości przepisów ruchu drogowego,no i oczywiście bez OC.Odpowiedzialności żadnej,chyba i pieszym trzeba ograniczyć wejście na starówkę-będzie bezpieczniej.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (30)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages