Czwartek, 6 sierpnia 2020. Imieniny Jakuba, Sławy, Wincentego

Nie jestem gorsza, jestem tylko głucha

2014-04-20 14:20:00 (ost. akt: 2014-04-20 14:46:29)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Paulina chce studiować anglistykę. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że jest głucha. Ale niesłyszący uczą się angielskiego w szkole, startują w konkursach językowych, a niektórzy nawet mówią po angielsku.

— My name is Tomasz, I'm 15 years old, I'm from Bydgoszcz — mówi rezolutny nastolatek. Siedemnastoletni Kamil z Torunia też odpowiada na te proste pytania. Za pięć lat chce wyjechać do Anglii i tam pracować jako elektrotechnik. Obaj chłopcy wzięli udział w XI Ogólnopolskim Konkursie Znajomości Języka Angielskiego dla Niesłyszących i Słabosłyszących.

Zorganizował go Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie. Jako gospodarz nie brał udziału w konkursie, ale w ubiegłym roku w Tarnowie uczniowie tej szkoły zdobyli pierwsze miejsce.

Uczniowie niesłyszący na takich konkursach, podobnie jak na egzaminach maturalnych, rozwiązują tylko pisemne testy, ale mimo wszystko to, że uczą się angielskiego zadziwia. — Bo dla nich język polski też jest językiem obcym — tłumaczy Ewelina Kotowicz, nauczycielka angielskiego z ośrodka. — Z drugiej jednak język angielski ma prostszą gramatykę. Nie odmieniają się rzeczowniki, koniugacja jest mniej skomplikowana. Ale na początku nauki dzieciom trudno zrozumieć, że "boy" i "chłopiec" to słowa określające to samo, ale w dwóch innych językach.

Mimo trudności uczniowie są w stanie opanować 6 angielskich czasów. Na maturze z angielskiego muszą napisać list o tym, co było, jest i co będzie.

Jak dodaje Kotowicz, szanse na mówienie po angielsku mają ci, którym pozostały resztki słuchu.

Paulina Chołuj nie słyszy od urodzenia i po angielsku nie mówi. Chce jednak studiować anglistykę. — Nie jestem gorsza, jestem tylko głucha — wyjaśnia mi przez tłumaczkę Annę Niską, nauczycielkę z ośrodka. Paulina czyta z ruchu warg i ma aparat. Rozumie, co się do niej mówi, ale tylko wtedy, gdy widzi twarz rozmówcy. Gdy stanie za nią, odbiera niełączące się ze sobą dźwięki. Sama mówi dość cicho. Pomaga sobie językiem migowym. Mnie w jej rozumieniu pomagają nauczycielki.

Paulina mówi, że czyta po angielsku i tłumaczy. — To język, którym można porozumieć się na całym świecie — stwierdza. Po angielsku próbowała przeczytać "Zmierzch". Chciałaby zostać tłumaczką albo nauczycielką. Zdaję sobie sprawę, że mogłaby tłumaczyć tylko z języka pisanego. Po maturze, którą zdaje za rok, wybiera się na anglistykę. Na UWM albo do Siedlec, bo tam pomagają niesłyszącym. Czy jest się uda? — Paulina jest bardzo zdolna i pracowita — mówi Krystyna Wyrzykowska, dyrektorka ośrodka.

— Jej rodzice są niesłyszący, ale Paulinie bardzo pomaga babcia. W tym roku szkolnym jest stypendystką Prezesa Rady Ministrów. Jako jedyna z niepełnosprawnych uczniów.

— Czego nie możesz robić? — pytam Paulinę. — Nie mogę rozmawiać przez telefon, chyba że włączę funkcję wideorozmowy — odpowiada. — Wtedy widzę twarz drugiej osoby. Czasem trudno jest porozumieć się z lekarzem, gdy używa specjalistycznego słownictwa.

No i w domu zamiast dzwonka do drzwi jest lampa. W czasie wakacji Paulina jedzie do Anglii, gdzie jest jej koleżanka i siostra. Ma koleżanki słyszące, ale najlepsza jej przyjaciółka, Karolina, też nie słyszy. Porozumiewają się językiem migowym. Karolina chce zostać fotografką.

— Od września uruchomiamy w naszej szkole zawodowej kierunek fotograf — zapowiada dyrektor Wyrzykowska. — Dotychczas kształciliśmy tylko kucharzy. Chcielibyśmy też mieć boisko z siłownia na świeżym powietrzu. Jest już projekt, nie mamy jednak pieniędzy.


mzg

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. towarzysz #1379682 | 88.156.*.* 21 kwi 2014 06:29

  Gdybyś nie czuła się gorsza, to byś tak się nie obnosiła ze swoim kalectwem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ten zły.. #1379604 | 81.190.*.* 20 kwi 2014 21:48

   Głucha? Trochę ładniejszego słowa można było użyć. Nie wydaje się to być odpowiednie słowo do poważnego artykułu.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Ox #1379497 | 82.139.*.* 20 kwi 2014 18:38

    Szacun na taką inicjatywe powinna iść kasa a nie na błyszczące poręcze w zusie czy kolejne kościoły.Trzymam kciuki żeby jej się powiodło.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. TajnyAgent #1379476 | 77.162.*.* 20 kwi 2014 17:42

     Brawo Brawo tak naprawdę lepiej się nauczyć języka obcego niż Polskiego. A to dlatego aby wyjechać i za granicą budować sobie przyszłość. na początek kierunek Europa a dalej według swojego uznania. Byle nie w Polsce. Ten kro wyjedzie to kiedyś zrozumie dlaczego nie warto wracać

     Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    2. Brawo #1379420 | 88.156.*.* 20 kwi 2014 15:48

     zuchy!

     Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (9)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages