Wtorek, 7 lipca 2020. Imieniny Estery, Kiry, Rudolfa

W Olsztynie drożej niż w Katowicach czy Łodzi

2014-04-20 18:50:00 (ost. akt: 2014-04-20 18:21:56)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Co prawda Olsztyn jest w połowie stawki w kwestii wysokości opłat za parkowanie, ale kwota ta nie zawsze idzie w parze z wielkością miasta. Czy w ogóle możemy liczyć na obniżkę stawki?

W największych miastach cena za pierwszą godzinę postoju w strefie płatnego parkowania waha się między 2 a 3 zł. W Olsztynie za pierwsze 60 minut płacimy w tzw. czerwonej (najdrożej) podsrefie 2,5 zł.

Najdrożej jest w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Bydgoszczy, Toruniu i Wrocławiu. Tam trzeba zapłacić 3 zł. Ale, co ciekawe, w takich miastach jak Katowice, Kielce, Lublin, Opole czy Zielona Góra drogowcy kasują od kierowców tylko po 2 zł. Może to zaskakiwać, bo trzy pierwsze miasta są znacznie większe od Olsztyna (w Katowicach i Lublinie mieszka ponad 300 tys. osób).

Paweł Pliszka, rzecznik Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu: — Każde miasto trzeba traktować indywidualnie, system opłat i powierzchnię strefy dostosowywać do lokalnej specyfiki. Oczywiście te regulacje muszą być zgodne z ustawą o drogach publicznych. Zmiana stawek w olsztyńskiej strefie została wprowadzona 18 kwietnia 2012 r. Była konieczna, bo poprzednie rozwiązania się nie sprawdzały — mówi.

— Wcześniej płaciliśmy za godzinny postój 1,4 zł, a półgodzinny złotówkę. Zgodnie z ustawą stawka powinna być jednak progresywna, czyli dłuższy postój powinien być wielokrotnością opłaty za postój krótszy. Podnieśliśmy stawki, bo parkowanie w Śródmieściu przestało być kosztowne.

Tak więc strefa nie spełniała do końca swojej roli, a jest nią pewne zniechęcenie do długotrwałego parkowania w centrum. Śródmieście nie może być miejscem parkingowym, gdzie rano stawiamy auto i znikamy na 8-10 godzin. Każdy chciałby parkować taniej, ale tylko takie stawki pozwalają nam uzyskać rotację w centrum, gdzie liczba parkingów jest ograniczona.

To nie jest też tak, że SPP to tylko narzędzie fiskalne do drenowania portfeli kierowców. Proszę sobie wyobrazić sytuację, kiedy strefy nie ma. Zapanowałby chaos. Piesi i rowerzyści nie mieliby żadnych szans. Nawet na chodnikach — dodaje.

Kształt podstref i wysokość stawek mogą się jednak zmieniać. — Cały czas obserwujemy obłożenie strefy. Na przykład pojawiały się sygnały, że na Zatorzu strefa nie ma racji bytu, ponieważ zapełnienie parkingów spadło do 50 proc. Przeanalizowaliśmy wpływy w parkomatach i faktycznie po wprowadzeniu tam strefy żółtej, czyli trochę tańszej, liczba parkujących się obniżyła.

Dlatego wprowadziliśmy tam kolejną zmianę, czyli podstrefę zieloną, jeszcze bardziej obniżając stawki. To nieco poprawiło sytuację — mówi Pliszka, dodając, że obecnie nie ma planów zmiany wysokości opłat ani w dół, ani w górę.

Mieszkańcy jak zwykle zdania mają podzielone, ale też dziwią się, że Olsztyn, który przecież nie jest metropolią, nie ma stawek niskich. — W Śródmieściu parkuję tylko, jak muszę. 2,5 zł za godzinę to nie tak mało — mówi pan Karol, którego spotkaliśmy przy Manhattanie.

— Oczywiście jako kierowca nie jestem zwolennikiem strefy, ale coraz bardziej rozumiem potrzebę jej funkcjonowania — dodaje Krzysztof Karczewski. I przywołuje przykład: — Za moim blokiem mamy placyk, gdzie lokatorzy parkują auta. Tak jest jednak tylko w teorii, bo przyjeżdżają tu mieszkańcy Bóg wie z jakich osiedli i zabierają nam miejsce. Najgorsi są ci, co na samochodach mają napis "Olsztyn kocham". Tak kochają to miasto, że stawiają auta, gdzie popadnie.

rb

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. STOPXAM na YouTube poszukaj #1381428 | 81.190.*.* 23 kwi 2014 22:09

  Warto zobaczyć jak to koledzy zza wschodniej robią: https://www.youtube.com/user/StopXAM/vid eos

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. opłaty #1379814 | 89.204.*.* 21 kwi 2014 12:15

  Z parkowaniem jest trochę jak z wyborcami. Każda partia ma swój twardy elektorat. Choćby robiła demolkę jak obecni rządzący, to pewna liczba ludzi zagłosuje na nich i tak - są to rodziny, poglądy, z przyzwyczajenia, z głupoty itd. Dlatego nie jestem pewny tego, co mówi Pan Pliszka. Bez względu na wysokość opłat zawsze będą tacy, którzy i tak przyjadą, zapłacą i zaparkują. Gdyby miasto wprowadziło eksperyment na tydzień, lub miesiąc polegający na likwidacji w tym okresie opłat myślę, że efekt mógłby byc zaskakujący i wcale nie byłoby żadnego chaosu. Nie będzie jednak takiego eksperymentu dlatego, że jednak są to dodatkowe, ukrtyte podatki w formie opłat i miasto z nich nie zrezygnuje. Dowodem na to jest ciągłe poszerzanie strefy, mimo że początkowo strefa miała obejmować bardzo ścisłe Centrum. Na wielu osiedlach mieszkaniowych jest tak samo trudno zaparkować jak w Centrum mimo, że strefy nie ma. Dlaczego? Wiadomo, liczba samochodów. Dlaczego nie ma większej ilości podziemnych i piętrowych parkingów w Centrum? Powołujecie się, porównując opłaty ze strefy, na inne miasta, więc informuję, że w wielu miastach takowe parkingi istnieją! Raz na dwa lata taki parking powinien powstać - na tyle chyba miasto stać. Za 10 lat będzie ich 5, za 20 lat, będzie ich 10. Lecz w Ratuszu nikt w ten sposób nie myśli! Podnosi się ceny, ale nie zwiąksza się ilości miejsc parkingowych, a właściwie się ich ilość systematycznie zmniejsza, np. obok szubienic ma ich nie być.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. olsztyn to chuyowe #1379769 | 83.24.*.* 21 kwi 2014 09:58

  miasto jest

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. glob #1379748 | 88.156.*.* 21 kwi 2014 09:09

  Najdroższe bilety komunikacji miejskiej najdroższe parkowanie oto skutki rządów nieudacznika i złodziei z PO ale diety radnych też jedne z większych w kraju mamy cały obraz czyli dbamy tylko o swoją kieszeń ale to już chyba dosyć tego złodziejstwa

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. prezes #1379743 | 95.160.*.* 21 kwi 2014 08:55

  chcieliscie Grzymowicza i PO to macie. zamknac mordy teraz.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (14)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages