Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Nowe życie olsztyńskich parków

2014-04-18 08:55:57 (ost. akt: 2014-04-18 08:46:22)

Do niedawna wiele z nich raczej psuło miejski krajobraz, niż czyniło go atrakcyjniejszym. Ostatnie lata sprawiły jednak, że olsztyńskie parki wstają z kolan i wkrótce, zwłaszcza latem, staną się centrum życia towarzyskiego. Oczywiście przy współudziale pieniędzy z kasy Unii Europejskiej. Zapraszamy na przegląd inwestycji, które zmieniają oblicze miejskich parków.

Park Centralny


O zagospodarowaniu prawie 13-hektarowego terenu leżącego u zbiegu ulic 22 Stycznia, Pieniężnego, Kościuszki, Niepodległości, Emilii Plater oraz Knosały mówiło się od lat. I nic dziwnego, skoro znaczną jego część stanowiły nieużytki, zapuszczone brzegi Łyny czy pozostałości po dawnych ogródkach działkowych.

Budowa parku, który zupełnie odmieni wygląd Śródmieścia, zakończy się w czerwcu. Jej koszt to 10,7 mln zł (7 mln zł to unijne dofinansowanie). Większość prac, za które odpowiada firma Prasbet z Grudziądza, została już wykonana.

Pierwszy etap inwestycji obejmował budowę fontanny z zadaszoną sceną, półokrągłego podestu oraz amfiteatru. W par- ku Centralnym pojawią się również ścieżki rowerowe i spa- cerowe, kładki nad Łyną, altany, place wejściowe, system oświetleniowy, wiele miejsc siedzących i mnóstwo zieleni. To także budowa sieci wodno-kanalizacyjnej, chociaż jej oko spacerowicza nie zobaczy.

Drugi etap inwestycji to przede wszystkim przygotowanie terenów sportowych, rozplanowanie terenów zielonych w połączeniu z doborem konkretnych gatunków roślin, a także budowa wejść do parku ze schodami i rampami umożliwiającymi dostęp osobom niepełnosprawnym. Nad bezpieczeństwem w parku Centralnym, oprócz tradycyjnych patroli policji i straży miejskiej, czuwać będą kamery zintegrowane z miejskim systemem monitoringu. Nowy park z pewnością będzie jednym z najczęściej odwiedzanych w mieście, tym bardziej że leży w bardzo bliskim sąsiedztwie galerii handlowej.


Park Podzamcze


Zaledwie ulica Szrajbera oddziela park Centralny od parku Podzamcze, który wkrótce też będzie atrakcyjnym — również pod względem historycznym — miejscem. Wspomniany park zajmuje powierzchnię ok. 5,7 ha i charakteryzuje się bardzo zróżnicowanym ukształtowaniem terenu.

Cały park jest podzielony na trzy sektory: północny (teren między wiaduktami kolejowymi a ul. Nowowiejskiego), środkowy (między mostem przy ul. Nowowiejskiego a mostem św. Jana), a także południowy (między mostem św. Jana a mostem św. Jakuba).

Część północna jest już gotowa, w pozostałych prace jeszcze trwają. Wpisany do rejestru zabytków obszar znajduje się pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków. Rewaloryzacja Podzamcza obejmuje m.in. przebudowę chodników, oświetlenia i schodów, budowę ścieżek pieszych i rowerowych, remont i rozbudowę murów oporowych, a także istniejących już fontann, rzeźb, budowę placu zabaw, boiska sportowego, naprawę lub wymianę mostków oraz wiele prac związanych z przebudową rurociągów przez rzekę.

Oprócz tego również wykonanie odwodnienia terenu, uporządkowanie zieleni, wymianę ławek i koszy na śmieci. Prace na Podzamczu wiązały się jednocześnie z likwidacją nielegalnych wysypisk śmieci czy odprowadzaniem wód deszczowych do miejskiej kanalizacji. Przewidziany termin końca prac to połowa października 2014 roku. Koszt: 8,5 mln zł.

Park Jakubowo


Malowniczo położony niedaleko Lasu Miejskiego park także czekają poważne zmiany. To właśnie uporządkowanie otoczenia parku Jakubowo mieszkańcy Olsztyna wskazali jako projekt ogólnomiejski, który zostanie sfinansowany z miejskich pieniędzy pochodzących z premierowej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

Jego rewitalizacja nie będzie jednak łatwa, bo bogate przyrodniczo miejsce figuruje w rejestrze konserwatora zabytków. Pod koniec lutego tego roku Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej. Wpłynęło pięć ofert.

Najkorzystniejsza okazała się ta złożona przez warszawską firmę Grima Architektura Krajobrazu, która wykona dokumentację za ok. 69 tys. zł. Do końca maja powstanie projekt wymiany oświetlenia, przebudowy i modernizacji dróg oraz małej architektury. Do końca czerwca firma jest zobowiązana przygotować projekt zagospodarowania zieleni. Wcześniej konieczne będzie wykonanie jej inwentaryzacji, a także oceny dendrochronologicznej.


Planty przy ulicy Pieniężnego


Swoistą klamrą spinającą zielone otoczenie Starego Miasta z parkiem Centralnym jest rejon mostu św. Jakuba oraz teren dawnej fosy wzdłuż murów miejskich przy ulicy Pieniężnego. Według planów miasta również to miejsce ma w najbliższych latach zupełnie zmienić swój charakter.

Koncepcję zagospodarowania tego zaniedbanego dziś, ale ważnego z punktu widzenia atrakcyjności Śródmieścia terenu uzyskano po przeprowadzonym konkursie urbanistyczno-architektonicznym. W wybranej pracy specjaliści docenili przyjęte założenia harmonijnego wprowadzenia wymogów konkursu poprzez minimalne zmiany istniejącego ukształtowania terenu. Planty mają zachęcać mieszkańców do odpoczynku, dlatego dobre rozwiązania komunikacyjne powiązano z maksymalnym przeznaczeniem przestrzeni publicznej na zieleń i rekreację.

Również zmiany na moście św. Jakuba zostały wpisane w szersze otoczenie. Zarówno w obszarze projektowanych plant, jak i w połączeniu rejonu mostu z parkiem Centralnym. Zastosowane przez autorów pracy minimalistyczne środki architektoniczne — w doborze materiałów, konstrukcji mostu i urządzeniu terenów zielonych — pozwolą na maksymalne zachowanie walorów historyczno-krajobrazowych tego miejsca.

Kolejne kroki projektowe zostały już podjęte. Podstawowe założenie brzmi: jak najmniejsza ingerencja w kształt terenu przy jednoczesnym zachowaniu najważniejszych wytycznych nagrodzonej koncepcji architektoniczno-urbanistycznej.

erbe
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (62) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. troszeńkę dziegciu #1378943 | 82.113.*.* 19 kwi 2014 16:32

  O koncepcjach można bez końca dyskutować. Najważniejsze, że będzie czysto, schludnie i ładnie. No właśnie jak długo? I o to mi chodzi. Dlaczego w Olsztynie nie ma systematycznego planowania (nie ma żadnej długofalowej koncepcji rozwoju miasta), tylko okres "od akcji, do akcji". 10 mln zł to nie jest kwota, która rzucaca na kolana. Olsztyn stać było na takie wydatki przed Unią i teraz. Dlaczego więc Parku Centralnego nie ma od lat 50-, 60-, czy 70-90-tych? Przecież każda kolejna ekipa mogła go zrobić, ale nie zrobiła. Dlaczego z remontem istniejących parków czeka się, aż ich poziom zużycia dochodzi prawie do "zera"? Ktoś pisze o stanie Parku Kusocińskiego. I słusznie. Dlaczego nie ma corocznych zwykłych konserwacyjnych prac, które utrzymują na przestrzeni powiedzmy 20 lat stan parku cały czas na wysokim poziomie. Dokładnie ten sam problem dotyczy wszystkiego w Olsztynie, ulic przede wszystkim. Niektóre ulice są u nas w stanie katastrofy budowlanej i powinny być natychmiast zamknięte. Brak kasy tłumaczy ten problem może w 20-30 procentach. Reszta to brak myślenia gospodarskiego i nonszalancja. Olsztyn coraz bardziej odstaje od innych miast w Polsce. Dlaczego?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Pytanie #1378838 | 88.156.*.* 19 kwi 2014 13:00

  Czy w końcu otwarty jest park dla dzieci między Jarotami a Nagórkami? 20 stopni w cieniu, sobota, chętnie się wybiorę z dziećmi. Tylko żeby nie było jak kilka tygodni temu. Pod bramą kilkanaście osób z dziećmi, cieć w środku, a brama zamknięta na cztery spusty .

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. wp #1378686 | 89.228.*.* 19 kwi 2014 08:34

  A park Kusocińskiego? Nasze dzieci bawią się w błocie i wodzie, placyk zabaw nie odwodnino, wiecznie po deszczu pełno wody Drzewa gniją w wodzie bo po deszczu nie spływa, brak odwodnienia. A fachowcy nie mogą poradzić.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Stara Olsztynianka #1378677 | 83.15.*.* 19 kwi 2014 08:10

   O rany wizualizacje piękne aczkolwiek " za grzeczne" i za bardzo" poukładane" osobiście wolę parki w stylu angielskim. O gustach jednak się nie dyskutuje. Zachwyca sam fakt, że w końcu ktoś zainteresował się i stara się doprowadzić wygląd starówki do standardów obowiązujących od lat w innych miastach polskich. Sądząc po tempie prac mam nawet realną szansę dożyć spaceru tym "traktem spacerowym". W przeciwieństwie oczywiście do tramwajowej linii( pierwszy tramwaj miał ruszyć w grudniu 2013- to tak na marginesie).

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. olo #1378608 | 88.156.*.* 18 kwi 2014 22:40

    2/3 mieszkańców mieszka w południowych dzielnicach miasta. A nie ma planów żadnego parku w tamtych dzielnicach. Jeden stawek przy ul. Wilczyńskiego to zdecydowanie za mało.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (62)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages