Michelin zainwestuje w Olsztynie ponad 400 mln zł

2014-04-15 09:03:59(ost. akt: 2014-04-14 19:35:36)

Autor zdjęcia: Adam Bazydło

Grupa Michelin w ciągu czterech lat zainwestuje ponad 400 mln zł w modernizację Zakładu Produkcji Opon Rolniczych w Olsztynie. Powstaną nowe hale produkcyjne i pojawią się nowe maszyny. A to oznacza nowe miejsca pracy i rozwój regionu.
Inauguracja nowej inwestycji odbyła się w poniedziałek. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki, wojewoda Marian Podziewski, ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler, prezes Michelin Polska John Young, dyrektor Linii Produktowej Opon Rolniczych Grupy Michelin Emmanuel Ladent, dyrektor fabryki Michelin w Olsztynie Jarosław Michalak, a także przedstawiciele władz samorządowych, Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Grupa Michelin w latach 2014-2018 zainwestuje około 100 milionów euro, czyli ponad 400 milionów złotych, w rozwój i modernizację Zakładu Produkcji Opon Rolniczych fabryki opon w Olsztynie. Część środków (8 proc.) to dotacja rządu. Podczas wczorajszego spotkania Janusz Piechociński i John Young podpisali stosowną umowę.

— Sukces rodzi sukces, a Olsztyn jest tego najlepszym przykładem — stwierdził wicepremier Piechociński. I dodał: — Cieszę się, że olsztyński zakład staje się numerem jeden na świecie. To dowód na to, że z Olsztynem warto współpracować.
Czego dotyczy inwestycja? — Obejmować będzie zakup nowoczesnych maszyn do produkcji opon przy wykorzystaniu nowej technologii, co przełoży się na ograniczenie zużycia bieżnika i powierzchni jezdnej — wyjaśniał Jarosław Michalak.

John Young, prezes Michelin Polska, podkreślał, że inwestycja pozwoli zwiększyć produkcję ZPOR poprzez budowę nowych hal produkcyjnych, montaż nowoczesnych maszyn służących m.in. automatyzacji i modernizacji procesu wulkanizacji i kontroli jakości. — To nie tylko modernizacja, ale także podniesienie jakości i nowe możliwości zatrudnienia, przez co nasz zakład stanie się bardziej konkurencyjny — mówił John Young. Prezes podziękował także pracownikom linii produkcyjnej (jest ich 750). — Jesteście wyjątkowi, dzięki waszej pracy opony są światową marką — mówił Young.

Więcej w dzisiejszym wydaniu Gazety Olsztyńskiej. Gazeta dostępna też w wersji PDF na kupgazete.pl

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (25) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. skorpion #1725863 | 83.6.*.* 30 kwi 2015 21:18

    OZOS to wybudowano za "Wiesława" Gomółkę, a nie Gierka- znawcy dziejów Olsztyna (1967r)

    odpowiedz na ten komentarz

  2. bezrobocie w Olsztynie #1376483 | 89.204.*.* 16 kwi 2014 08:50

    Warto zauważyć, że od Gierka nic dużego w zakresie produkcji w Olsztynie nie wybudowano. Jest wprawdzie Indykpol. Ale chodzi mi o jeszcze większe zakłady, powiedzmy z pierwszej, czy drugiej setki firm w Polsce. Pamiętać należy, że Gierek wybudował polski Stomil, a nie francuski Michelin. Nic nie mam przeciwko Michelinowi, niech funkcjonuje w Olsztynie jak najdłużej, ale gdzie są polskie firmy? Najważniejsza dla inwestora jest infrastruktura i odległości. Po wybudowaniu autostrady w Toruniu powstało w nim i w okolicach kilkadziesiąąt tysięcy miejsc pracy! Niestety jesteśmy Polską B i żaden rząd od 1989 roku nic w tym kierunku nie zmienił. Niestety kolejne lokalne władze nie dorastają do wyzwań WiM. Jest wręcz odwrotnie. Inne województwa nam uciekają. Tutaj wielka roka UWM. Znowu niestety, nie widzę konkretnych efektów działań naszych profesorów. Za dużo teorii, za mało praktyki. Do tego dochodzi wyjątkowo rozbójnicza polityka PO w ciągu ostatnich siedmiu lat "rządzenia" i mamy katastrofalne efekty. Nie mam pojęcia jak z tego wyjść. Tutaj jest potrzebny ktoś taki jak Piłsudski, który wybudował i to skutecznie wszystko od podstaw. Czy nam się to podoba czy nie jesteśmy zapleczem produkcyjnym dla Niemiec i zachodu. Było to jasne, ale nie dla naszych polityków oczywiście, od początku wejścia do Unii.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  3. automatyk #1376416 | 88.156.*.* 16 kwi 2014 06:50

    Taka prawda że Michelin to jeden z największych pracodawców w Olsztynie. Niestety byłby jeszcze większy, ale proces automatyzacji ma za zadanie wykluczyc rolę człowieka w procesie produkcji. Tak naprawdę potrzeba 4-5 inżynierów aby w takiej hali prowadzić produkcję.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  4. D0ść marudzenia #1376403 | 31.61.*.* 16 kwi 2014 06:10

    Nie widzicie, że przy rozbudowie pracują (bo już projekt orbita jest prowadzony) ludzie z regionu min. ja. Jedna budowę prowadziło IPB, drugą przemysłówka. Po za tym przy montażu maszyn pracowali Niemcy jak i Polacy. Pracownicy Michelin oraz ich podwykonawcy zaopatrują się w Olsztyńskich sklepach, chodzą do lekarzy, fryzjerów itp. Z tego utrzymuje się nie 4000 rodzin, ale myślę, że dzięki Michelin z 3 razy tyle

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  5. colonel #1376182 | 81.190.*.* 15 kwi 2014 20:48

    Proszę zauważyć, że z 400 mln. jest 8% dotacja państwa. Stąd ta radość na twarzach

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Pokaż wszystkie komentarze (25)
    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5