Wtorek, 7 lipca 2020. Imieniny Estery, Kiry, Rudolfa

Kibice Stomilu twierdzą, że w Katowicach policja ich prowokowała

2013-11-06 17:05:55 (ost. akt: 2013-11-06 15:22:02)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Kibice Stomilu Olsztyn nie zgadzają się z wersją katowickiej policji na temat sobotnich zajść do jakich doszło w Katowicach przed meczem. Olsztyńscy fani w specjalnym oświadczeniu mówią m.in. o prowokacjach oraz o braku pomocy medycznej poszkodowanym.

W poniedziałek KWP w Katowicach wydała komunikat prasowy, w którym informuje cyt. "Do policyjnego aresztu trafiło 9 pseudokibiców z Olsztyna. Wszyscy usłyszeli zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej i znieważenia policjantów w związku z pełnieniem przez nich obowiązków służbowych. Trzech podejrzanych przyznało się do winy i dobrowolnie poddało karze pozbawienia wolności w zawieszeniu." [ przeczytaj cały komunikat prasowy ]

Pod artykułem na olsztyn.wm.pl natychmiast pojawiło się dużo komentarzy, które broniły olsztyńskich fanów. We wtorek oświadczenie w tej sprawie wydało stowarzyszenie kibiców Stomilu Olsztyn "Stomil Ponad Wszystko", w którym czytamy m.in. "Wszystkie media, które tylko na podstawie tego komunikatu podawały informacje mijały się z prawdą. Sytuacja kibiców Stomilu Olsztyn idących na stadion przy ulicy Bukowej w Katowicach wyglądała inaczej niż podaje to miejscowa policja, a za nimi praktycznie wszystkie media. Komunikat zawiera informację, że kibice drużyny z Olsztyna zachowywali się agresywnie i nie stosowali się do poleceń wydawanych przez policjantów. Niestety powyższy opis ma się nijak do rzeczywistości, którą zastali kibice podczas swojego przemarszu. Policjanci wielokrotnie prowokowali kibiców oraz postanowili za pomocą użycia przymusu bezpośredniego (użycie pałek oraz gazu) "przyspieszyć tempo" podróży kibiców. Miejscowej policji nie podobało się, że szliśmy tak wolno.".

- Widzieliśmy to oświadczenie. Dalej podtrzymujemy swoją wersję wydarzeń - informuje Jacek Pytel z biura prasowego Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

Jak było podczas samego spotkania, które zakończyło się porażką olsztyńskich piłkarzy.

- Nie mamy żadnych zastrzeżeń do zachowania olsztyńskich kibiców. W trakcie meczu nic złego się nie wydarzyło. Nie ma mowy o żadnych uszkodzenia sektora gości - mówi Marcin Ćwikła, rzecznik prasowy GKS-u Katowice.

Oświadczenie kibiców Stomilu Olsztyn: Stowarzyszenie kibiców Stomilu Olsztyn "Stomil Ponad Wszystko" informuje, że komunikat prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zawiera nieprawdziwą wersję wydarzeń z dnia 2 listopada 2013 roku.

Wszystkie media, które tylko na podstawie tego komunikatu podawały informacje mijały się z prawdą. Sytuacja kibiców Stomilu Olsztyn idących na stadion przy ulicy Bukowej w Katowicach wyglądała inaczej niż podaje to miejscowa policja, a za nimi praktycznie wszystkie media.

Komunikat zawiera informację, że kibice drużyny z Olsztyna zachowywali się agresywnie i nie stosowali się do poleceń wydawanych przez policjantów.

Niestety powyższy opis ma się nijak do rzeczywistości, którą zastali kibice podczas swojego przemarszu. Policjanci wielokrotnie prowokowali kibiców oraz postanowili za pomocą użycia przymusu bezpośredniego (użycie pałek oraz gazu) "przyspieszyć tempo" podróży kibiców. Miejscowej policji nie podobało się, że szliśmy tak wolno.

Podczas "interwencji" policji wielu kibiców wymagało pomocy służb medycznych, niestety ta pomoc nie została im udzielona. Dodatkowo podczas rozmowy ze służbami został spacyfikowany przedstawiciel stowarzyszenia "SPW", który posiadał wejściówki za sektor gości oraz pieniądze w celu rozliczenia się z klubem z Katowic.

Po bezpodstawnym ataku ze strony służb mundurowych na przedstawiciela stowarzyszenia bilety oraz pieniądze rozsypały się po całej szerokości ulicy w związku z czym stowarzyszenie poniosło stratę w wysokości około 500 złotych z powodu tajemniczego "zniknięcia" tej kwoty z ulicy. Dodamy tylko, że podczas zbierania pieniędzy uczestniczył tylko jeden kibic oraz kilku przedstawicieli policji.

W XXI wieku taka sytuacja jest naganna i niedopuszczalna. Niestety, ale po zachowaniu się służb mundurowych stwierdzamy, że demokracja w naszym kraju stoi pod znakiem zapytania i sytuacja, w której policja bezpodstawnie atakuje oraz pacyfikuje bez przyczyny swoich obywateli nie powinna mieć miejsca.

Z całą stanowczością sprzeciwiamy się nadużywaniu siły przez służby mundurowe oraz braku pomocy obywatelom podczas zagrożenia ich zdrowia i życia.

Stowarzyszenie kibiców Stomilu Olsztyn "Stomil Ponad Wszystko” zbiera materiały, które obrazują wydarzenia z 2 listopada 2013 r. około godziny 16:00. Jednocześnie apelujemy do wszystkich, którzy są posiadaczami materiałów wideo o kontakt pod adresem stomilponadwszystko@gmail.com

Z kibicowskim pozdrowieniem
Zarząd Stowarzyszenia "Stomil Ponad Wszystko"

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (119) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ktoś #1248384 | 83.7.*.* 19 lis 2013 15:25

  WSTYD I HAŃBA dla kibola który się użala i płacze jak go psy spałowały.Zakładajcie pieluchy i do przedszkola!!! Jak chcecie burdy z psami to się można liczyć ze zostaniesz spałowany.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Aha #1240318 | 88.156.*.* 9 lis 2013 10:04

  Redaktorze! Popraw Pan tytuł na zgodny z normą !! "Kibole Stomilu twierdzą, że w Katowicach policja ich prowokowała"

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ... #1239211 | 88.156.*.* 7 lis 2013 20:41

  Przeczytajcie definicje kibica a następnie zacznijcie jeździć na mecze ;) Wtedy was nikt nie będzie prowokował. A nie Kibole hahaha, banda prostaków która używa pięści zamiast mózgów. A teraz biedni płaczą bo ich policja zaatakowała.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. odp do : do bananów #1239209 | 88.156.*.* 7 lis 2013 20:38

  Mam nadzieje że na rewanż do Olsztyna przyjedzie jakiś synek pseudo pieski i wyląduje w szpitalu po tym jak dostanie czymś ciężkim po głowie... U nas przynajmniej udzielą mu pomocy a nie jak ta dzicz ze śląska. Reasumując nie jesteś w temacie to się bujaj cwelu albo napisz to się spotkamy po przyjacielsku pogadać:):):):) Banany na madagaskar!!!!!!!!! Przytoczyłem twoje słowa po których można wywnioskować że prostak to własnie taka osoba która potrafi wszystko załatwić przy użyciu pięsci. Ty chyba do nich należysz.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. bzzz #1239141 | 31.174.*.* 7 lis 2013 19:26

  Jasne zamiast pięknych lukrowanych domków każdy szanujący się kibol za lepszy uzna smród bród i ubóstwo, jak jeszcze przyprawione aromatem szczyn i bazgrołami opóźnionych w rozwoju to już niemal iście kibolski raj. Stadionowe buractwo i kartofle na pole

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (119)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages