Wtorek, 28 stycznia 2020. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

Stadion nowy czy odnowiony?

2013-11-02 15:12:00 (ost. akt: 2013-11-02 19:46:26)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Prezydent Olsztyna odniósł się do listu otwartego, jaki w sprawie oddalającej się wizji budowy nowego stadionu wystosowali do niego piłkarscy działacze.

Przed tygodniem z listem otwartym do prezydenta wystąpili prezes Stomilu Jacek Czałpiński i Tomasz Miętkiewicz, prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej. Była to reakcja działaczy na fiasko trzeciego już przetargu na sprzedaż gruntów przy al. Piłsudskiego.

Pieniądze z tej transakcji miały zostać przeznaczone na budowę nowego obiektu przy al. Sybiraków. W liście prezes Stomilu i szef związku na Warmii i Mazurach zawnioskowali przynajmniej o modernizację istniejącego stadionu.

"Z przykrością musimy zauważyć, że niedługo z powodów infrastrukturalnych piłka nożna może zniknąć z mapy Olsztyna. Stadion przy al. Piłsudskiego nie ma ani sztucznego oświetlenia, ani podgrzewanej murawy" — czytamy w liście.

Obawy działaczy są uzasadnione, bo niedawno Polski Związek Piłki Nożnej wydał rozporządzenie, według którego oświetlenie będzie musiało być zrobione na stadionach do sezonu 2015/2016, a podgrzewana murawa do 2016/2017. Będą to warunki bezwzględne. Władze Stomilu obawiają się, że wkrótce nie będą spełniać wymogów licencyjnych nawet na grę w drugiej lidze. Co na to prezydent?

— Na 12 listopada zaplanowaliśmy spotkanie z władzami Stomilu — mówi Piotr Grzymowicz. — Wszystko zależy, ile taka modernizacja miałaby kosztować. Wolałbym jednak, żeby wybudować nowy obiekt kameralny, bo ten istniejący jest molochem, którego na pewno nie będziemy w stanie w całości zrewitalizować. A chcę uniknąć półśrodków. Nasze działania są ukierunkowane na al. Sybiraków, gdzie chcielibyśmy zbudować nowy stadion. Pozostaje tam jednak kwestia przejęcia terenów od kolei.

Jak pisaliśmy, w listopadzie z wizytą do Olsztyna przyjedzie prezes PZPN Zbigniew Boniek. Głównym tematem rozmów z lokalnymi działaczami piłkarskimi i władzami miasta będzie właśnie budowa stadionu.

Rafał Bieńkowski
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (119) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Rozważny ekonomista #1250108 | 84.39.*.* 21 lis 2013 14:33

  Napiszę ponownie. Pan Prezes Jacek Czałpiński ma RACJĘ, podzielam jego zdanie. Ekonomiści wiedzą, że modernizacja zawsze jest dużo tańsza od budowy nowego stadionu nawet na 5000-8000 tys. miejsc i to za ile za 100-130mln zł?...(...) Wg mnie to zbędne..., a obecny stadion spokojnie można dostosować do norm dużo mniejszym nakładem finansowym. Sam projekt to grube pieniądze, sama konstrukcja to kolejne mln, a reszta? Stadion jest, beton i konstrukcje stalowe też stoją tylko należy dokonać stosownych modernizacji (renowacji, malowań) lub nawet niewielkim kosztem zadaszyć przeciwległe sektory od np. głównej trybuny. Dodać ekonomiczne oświetlenie i zrobić podgrzewaną murawę. Miejsca na dodatkowe boiska treningowe obok stadionu też jest sporo. Priorytetem w Olsztynie i okolicy są drogi (m.in. obwodnica i wyjazdowa droga z Jarot na ul. Warszawską). Poza tym na mecze nie przychodzi już taka ilość ludzi jak w latach 90-tych bo to i nie "Ekstraklasa", więc 5000-6000 tys. krzesełek w zupełności wystarczyło by na obecnym stadionie i olsztyńskie warunki. A budować tym bardziej stadion w nowym miejscu to grzech, gdzie Piłsudskiego przy dawnej fabryce Stomilu To JEST WRĘCZ MIEJSCE JUŻ KULTOWE (z bardzo dobrą lokalizacją dla wszystkich) I NIE WOLNO Z NIEGO REZYGNOWAĆ.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ja #1240848 | 81.190.*.* 9 lis 2013 23:35

  wsadźcie sobie w d... stadion. razem z tramwajami z resztą.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Stomilowiec #1236113 | 88.156.*.* 4 lis 2013 15:32

  Po tym komentarzu widać, że pisał go ktoś z ratusza.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Nie dla stadionu #1235782 | 88.156.*.* 3 lis 2013 23:02

  Widać po poziomie komentarzy za budową stadionu, że piszą to dresiarze, może też kibole.. lub osoby siedzące w tym biznesie, które chcą na tym po prostu dalej zarabiać kupę kasy. Dlaczego miasto, pieniądze podatników mają w tym pomagać? Pieniądze publiczne powinny być wydawane tylko na szkolenie dzieci i młodzieży, ale nie tylko piłkarskiej lecz innych sportów również.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Obywatel Olsztyna #1235771 | 88.156.*.* 3 lis 2013 22:53

  Apelują do władz Olsztyna żeby nie poddawali się lobby piłkarskiemu i nie wydawali grubych pieniędzy na jakieś stadiony, na ogrzewane murawy! To marnotrawienie pieniędzy. Zyskują tylko działacze i marni piłkarzyki. Skandalem jest, że oni za grę na tak niskim poziomie dostają jakieś stypendia z miasta itd. Jest dużo więcej dyscyplin, nie tak popularnych może w których poziom wyszkolenia jest dużo wyższy.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (119)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages