środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Dzień Edukacji Narodowej

2013-10-14 10:01:49 (ost. akt: 2013-10-14 10:01:23)

Autor zdjęcia: Ewa Barańska

Dzień Edukacji Narodowej – w Polsce święto państwowe oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 r. określone ustawą jako ,,Dzień Nauczyciela”, od roku 1982, na mocy ustawy obchodzone jako ,,Dzień Edukacji Narodowej” ( w Polsce odbywa się 14 października).

Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej (KEN), która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, a uchwalona przez Sejm rozbiorowy 14.10.1773. Dzień Edukacji Narodowej (potocznie nazywany ,,Dniem Nauczyciela”) jest uroczyście obchodzony w instytucjach związanych z oświatą.

Tradycyjnie w ramach podziękowania nauczycielom za ich trud włożony w edukację i wychowywanie uczniowie składają im podziękowania i życzenia oraz często obdarowują symbolicznymi prezentami (np. kwiatami lub słodyczami). Często z tej okazji przygotowywane są również specjalne występy artystyczne wykonywane przez uczniów. W niektórych miastach organizowane są konkursy na najlepszych nauczycieli. W tym szczególnym dniu powinniśmy pamiętać również o naszych dawnych wychowawcach, nauczycielach, którzy odeszli już na emeryturę. Emerytowani nauczyciele czasami pojawiają się na szkolnych uroczystościach, często też są odwiedzani przez swoich byłych wychowanków w domach. To dla nich zawsze świetna okazja do wspomnień i dumy. Nie zapominajmy też o tych, którzy odeszli na zawsze. Groby zmarłych nauczycieli co roku są rozświetlane zniczami i świeżymi kwiatami. Taka postawa świadczy o tym, że pamiętamy o nich i nie zostają oni w naszych sercach obojętni.

Drodzy i kochani nauczyciele!!! W imieniu wszystkich uczniów składam Wam najserdeczniejsze życzenia z okazji Waszego święta, dziękujemy Wam za trud, jaki wkładacie w nasze wychowanie i nauczanie. Jesteście dla nas drogowskazem, który pokazuje nam właściwe ścieżki rozwoju, a także sugeruje, które zaułki w życiu omijać.

Julia Tuszyńska kl.2e ( Gimnazjum nr3)

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: sp311olsztyn

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. pistons #1218228 | 83.19.*.* 14 paź 2013 10:23

  Nie zapominajcie o Tych co odeszli i zostali zwolnieni !!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. pistoleros #1218225 | 83.19.*.* 14 paź 2013 10:21

  Piękne hasła a Oświata wygląda jak pani minister :/

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages