Niedziela, 24 stycznia 2021. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Latarnicy pomagają cieszyć się z dobrodziejstwa internetu

2013-09-17 07:58:36 (ost. akt: 2014-06-05 08:53:09)

Autor zdjęcia: Andrzej Mielnicki

Babciu, zostaw, bo popsujesz. Dziadku, za stary już jesteś na komputer — to wnukowie i przekora nierzadko były motywacją, żeby zacząć klikać. Ale seniorów przygoda z internetem bywa niełatwa. Na szczęście jest ktoś, kto ich poprowadzi przez zawiłości sieci. To latarnicy.

W kraju jest ponad 2700 wolontariuszy, którzy od roku uczą pokolenie 50 plus jak korzystać z komputera, jak surfować w sieci. Dzięki latarnikom, bo tak nazywają się wolontariusze z programu Polski Cyfrowej Równych Szans, już 83 tysiące osób weszło w świat internetu.

— Bo komputer nie gryzie i nie ma co się obawiać, że coś popsujemy — śmieje się Krzysztof Kobylański, latarnik z Olsztyna. — Tylko trzeba pomóc starszym ludziom, żeby zaczęli klikać myszką.

Problem z internetem pokolenia 50 plus tkwi bowiem bardziej w mentalności. — Leży wyłącznie w potrzebach osobistych, braku poczucia korzyści z internetu, no i strachu i wstydzie, a nie braku sprzętu czy sieci — uważa Krzysztof Głomb, prezes stowarzyszenia „Miasta w Internecie”, które realizuje projekt Polski Cyfrowej.

I rolą latarników jest pomoc starszym ludziom w przełamaniu tych barier. Do Olsztyna zjechali cyfrowi wolontariusze z całej Polski na swój już II zjazd. Dlaczego wybrali Olsztyn? — To efekt aktywności latarników olsztyńskich, którzy koncentrują się nie tylko na Olsztynie, ale na działaniach także na wsi, gdzie próbują poruszać struny tego cyfrowego instrumentu. Działają twórczo i kreatywnie — podkreśla prezes Głomb.

Jednym z prawie dwustu latarników na Warmii i Mazurach jest też Bożena Brzostowska z Olsztyna. — Bycie latarnikiem sprawia mi radość — mówi olsztynianka. — Mogę obcować z innymi ludźmi, przekazywać im wiedzę. A uczę ich tego, czego potrzebują, a najczęściej chcą, żeby ich nauczyć obsługi komunikatorów, czyli rozmowy przez Skype’a, Gadu-Gadu, obsługi poczty elektronicznej. Wielkim zainteresowaniem cieszy się Facebook czy strony internetowe gazet regionalnych.

— Najlepszą formą nauki jest praktyka — uważa Michał Orłowski, szef redakcji internetowej „Gazety Olsztyńskiej”. — W szczególności jeżeli chodzi o technikę, rozwijanie umiejętności korzystania z komputera i internetu. Dlatego wspieramy działania latarników, propagując wśród internautów ideę dziennikarstwa obywatelskiego.

Od początku roku na stronach internetowych „Gazety Olsztyńskiej” działa specjalny system dziennikarstwa obywatelskiego. — Jest bardzo prosty w obsłudze i umożliwia każdemu wcielenie się w rolę internetowego redaktora — tłumaczy Michał Orłowski. — Wszystko działa tak jak blog internetowy, ale użytkownik nie musi martwić się o serwer czy budowę strony. I co istotne, zawsze może liczyć na naszą pomoc, bo też mamy w sobie coś z latarników.

Sprawdź: Platforma Dziennikarzy Obywatelskich


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. admin 50+ #1198788 | 178.56.*.* 17 wrz 2013 08:29

  Nie róbcie z ludzi 50+ totalnych informatycznych imbecyli. Znakomita wiekszość administratorów sieci szanujących się firm to są wlasnie ludzie w wieku 50+. Wiekszośc młodych użytkowników ma taki burdel w kompach że szok i...i niestety nie ogarniają metodycznie całości tematu zwiazanego z mądrą eksploatacją tych urządzeń. Kilka wyuczonych operacji na kompie to zdecydowanie za mało aby w CV napisać że znajomość obsługi kompa jest na poziomie dobrym. Pokolenie 50+ jest pokoleniem które musiało tą "żabę" połknąć jakiś czas temu. Beztej umiejętności nie da sie po prostu pracować. Artykuł uważam jest nie na czasie, "starzy" radzą sobie całkiem nieźle, gorzej jest ze "śmietnikami" które obsługuje młodzież.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages