Niedziela, 24 czerwca 2018. Imieniny Danuty, Jana, Janiny

Chcą referendum i odwołania prezydenta Olsztyna

2013-06-14 15:14:49 (ost. akt: 2013-06-14 19:01:26)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Do Krajowego Biura Wyborczego Delegatury w Olsztynie wpłynęło w piątek zawiadomienie o inicjatywie przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Piotra Grzymowicza z funkcji prezydenta miasta. Zawiadomienie zostało złożone przez Komitet Referendalny "Kocham Olsztyn. Pragnę zmian", który budują członkowie Ruchu Palikota. Po południu, w sprawie wniosku, oświadczenie złożył prezydent Grzymowicz.

Działacze komitetu obecnym władzom zarzucają między innymi brak realnych działań, które w skuteczny sposób przeciwdziałałyby rosnącemu bezrobociu. Ignorowanie postępującego wyludniania się miasta czy prowadzenie przez władze Olsztyna polityki niszczącej małe, lokalne firmy rodzinne. Wśród zarzutów jest także działalność wspierającą postępujące oszpecenie miasta i dewastację zieleni miejskiej, a także niezdolność do dialogu społecznego, chaos komunikacyjny oraz zaniechanie budownictwa komunalnego. Komitet uznał, że działania podejmowane przez władze miasta prowadzą do postępującej marginalizacja miasta w skali kraju i województwa.

Komitet ma 60 dni na zebranie 13 466 podpisów, żeby referendum się odbyło.
Izabela Stackiewicz

Oświadczenie prezydenta Olsztyna

Szanowni mieszkańcy Olsztyna!

Każda forma wyrażania zdania w demokratycznym państwie jest warta szacunku. Dotyczy to także referendum. Jest to szczególne prawo wyborcze i powinno być stosowane w szczególnych wypadkach.

Czy taką szczególną sytuację mamy w Olsztynie? Złożony w dniu dzisiejszym wniosek o referendum to raczej wyraz frustracji polityków z Ruchu Palikota, zręcznie wykorzystujących zmęczenie sytuacją kryzysową w kraju, do podratowania swoich niskich notowań. Dzisiaj Olsztyn, jutro to może być Bydgoszcz, a pojutrze Lublin.

Argumenty podnoszone w wystąpieniu o przeprowadzenie referendum dobitnie to udowadniają, dając dowody nieznajomości problemów miasta oraz uwarunkowań samorządu.

Decyzja o referendum w Olsztynie na rok przed wyborami jest szkodliwa, bo antagonizuje mieszkańców, odciąga uwagę od rzeczy istotnych i zabiera z rozwoju miasta kluczowy rok, w którym mają się zakończyć ważne inwestycje. Może przynieść zmiany personalne, ale nie zmieni modernizacyjnego programu rozwoju miasta, bo jest już on bardzo wysoko zaawansowany.

Rozumiem zniecierpliwienie mieszkańców i wiem, że przy tak intensywnej modernizacji nie jest łatwo. Działamy jednak zgodnie z prawem, które nie zawsze ułatwia nam życie, a w zdecydowanej większości zostało uchwalone przez Sejm i posłów – także z Ruchu Palikota!

Te problemy poruszam z Państwem na licznych spotkaniach, dlatego wierzę w Waszą mądrość, i w to, że każdy z Was przed podpisaniem się pod wnioskiem o referendum przeanalizuje, co i jak dalece się w Olsztynie zmieniło za mojej prezydentury i co zmieni się w najbliższej przyszłości.

Z wyrazami szacunku
Piotr Grzymowicz
Prezydent Olsztyna


O tym gdzie będą zbierane podpisy na razie nie wiadomo, poinformują o tym organizatorzy akcji.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (522) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. hgfds #1144207 | 194.132.*.* 15 lip 2013 23:37

  W Ostródzie odwołali w ubieglym roku burmistrza. Wybrali takiego, ktory mial działać inaczej......... dla dobra Ostródzian. Po 8 miesiącach okazalo się że to co wytykał swojemu poprzednikowi to robi teraz sam i to znacznie większym stopniu. Kolesiostwo staje sie u nas slawne. Nie liczy się nic poza ukladami.Nie bronie tu nikogo ale jak dojdzie u was do kolejnych wyborów to mocno się zastanówcie zanim oddacie na kogos swoj głos.My zostaniemy w tym bagnie do nastepnego roku.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. dość #1144191 | 77.247.*.* 15 lip 2013 23:20

  Nie mozna dawac przyzwolenia na to co robi taki ktoś.Takich jak on jest wielu w Polsce.Dość traktowania nas mieszkańcow jak bydła. Nie sprawdza sie taki jeden czy drugi to po prostu won. Może nauczą się szacunku i tego że oni są dla nas a nie odwrotnie

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. nn #1143770 | 83.12.*.* 15 lip 2013 15:08

  arbuz - NA ŚMIETNIK , przydupasy z ratusza - na zbity pysk, Rada Miasta powinna ogłosić PRZETARG na stanowisko Prezydenta Miasta, określić zadania, możliwości, zastrzec w jakich warunkach nastąpi ROZWIĄZANIE UMOWY o wykonanie zadań, kary itp, WTEDY BĘDZIE PORZĄDEK i miasto wypięknieje. Jest to dość proste, ale gdzie wtedy zatrudnić kumpli i innych złodziei ??????

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Dfrte #1143744 | 31.61.*.* 15 lip 2013 14:50

  Arbuz obsadzie dzis na necie swoich przydupasow i sieja ferment,i tak to niczego nie zmieni! Olsztyniacy maja dość Arbuza i jego betonowych przydupasow w tym miescie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. gonić szkodników #1143079 | 74.120.*.* 14 lip 2013 22:16

  Taki szkodnik przez rok narobi jeszcze tyle bałaganu , ze trudno będzie to ogarnąć. My mamy w Ostródzie w Żegludze kolesia Grzymowicza sędziego piłkarskiego z Olsztyna Jarosława Szostka. Ten przez parę miesięcy rozwalił dobrą firme tak , że tonie teraz w długach. Radni mają go dość, mieszkańcy też ale kolesie go wspierają.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (522)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages