Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Nowa plaża miejska już wyrasta z ziemi

2013-05-26 12:10:00 (ost. akt: 2013-05-26 11:26:53)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Po starych budach, pawilonach i hangarach nie ma już śladu. Nie ma też parkingu ani starego boiska do kosza. Rosną za to aż cztery nowe budynki. Tuż przed startem sezonu letniego, odwiedziliśmy plac budowy, jakim do końca lata 2014 będzie plaża miejska.

W czwartek przed południem, gdy pojawiliśmy się na plaży miejskiej przy ul. Jeziornej, zbyt pięknie nie było. Zimno, wietrznie, słowem — mało wakacyjnie.

To, co zobaczyliśmy, zrobiło jednak na nas wrażenie. I nie dziwimy się już, że miasto dawno albo nigdy nie chwaliło tak żadnego wykonawcy — sopockiej firmy NDI, która buduje nową plażę.

— Na razie tu, przy Jodłowej, gdzie powstaje nowa przystań, i obok torów, gdzie budujemy parking, pracuje koło 50 osób — mówi Krzysztof Czyżewski, kierownik budowy. — W sumie zatrudnionych przy tej inwestycji będzie około 200 osób, ale na razie przy ul. Jodłowej prowadzone są prace ziemne, a tu pracujemy tylko na jednej części plaży.

A do zrobienia jest sporo, bo na razie na plaży, wszystko, poza drzewami, zrównano z ziemią. Nie ma już budek z lodami, nie ma hangaru ze sprzętem wodnym, prowizorycznego kapitanatu ani biur OSiR-u.

Śladu nie ma też po boisku do kosza i parkingu. Zamiast tego rosną budynki. Na razie cztery: dwa punkty gastronomiczne, budynek administracyjny i kapitanat z wypożyczalnią sprzętu.

Ten ostatni ma być trzypoziomowy i stanie na palach nad wodą. Trzy pozostałe będą parterowe i zajmą głównie teren dotychczasowego parkingu.

— Powiększy się przez to sama plaża — podkreśla kierownik budowy, zwracając uwagę na widoczne już wśród fundamentów zalążki ścieżek spacerowych. Wszystkie zostaną połączone w sieć. Przedłużeniem jednej z nich będzie, na przykład, nowa część mola.

Nieco dalej, obok tzw. linarium, ma stanąć odnowiona zjeżdżalnia, a jeszcze dalej, na skarpie pojawi się plac zabaw.

— Chcieliśmy, żeby wszystkie tzw. zabawki były w jednym miejscu — tłumaczy Tomasz Kalinowski, kierownik plaży miejskiej i pozostałych olsztyńskich kąpielisk.

To nie wszystko. Wydłuży się także molo, zostanie wymienione oświetlenie, ławki... Każdy z budynków ma mieć zielony, użytkowy dach, a właściwie taras. Z dachu OSiR-u, który powstaje w miejscu boiska do koszykówki, będzie można wejść bezpośrednio na sąsiednią skarpę. — To będzie taki taras widokowy — mówi Czyżewski. — Kolejny taras widokowy będzie na skarpie za boiskami do siatkówki.

Na tamtą część plaży czas przyjdzie jednak dopiero po wakacjach. Na razie jest odgrodzona wysokim płotem i latem ma być do dyspozycji plażowiczów. — Od początku zależało nam na tym, aby część plaży była czynna.

Udało nam się w tej sprawie porozumieć z wykonawcą — cieszy się Kalinowski. — Już teraz warto nagłaśniać, że w tym roku dojście do plaży będzie wyjątkowo od strony ul. Sielskiej. Zależy nam na tym, by plażowicze nie byli zdezorientowani.

Warto również dodać, że na razie nie będzie można zaparkować przy samej plaży. Stary parking, jak wspomnieliśmy, przestał istnieć, a nowy na niemal 200 aut dopiero powstanie.
Cała inwestycja ma kosztować blisko 60 mln zł.


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (23) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. prawda o olsztynie #1096301 | 81.190.*.* 27 maj 2013 08:49

  prawdą jest, że olsztyn zamienia się w CENTGRZYBETONOWE miasto

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Marek #1096249 | 46.186.*.* 27 maj 2013 08:08

  Zabetonowane jezioro.Ewenement na skalę światową!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Arek #1096196 | 81.190.*.* 27 maj 2013 00:43

  Plaż zabetonowanych polbrukiem nigdy za dużo. Mieszkańcy Olsztyna uwielbiają polbruk :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Ramon #1095849 | 83.14.*.* 26 maj 2013 16:59

  Plaż nigdy za wiele, zwłaszcza zadbanych... Polecam http://limmberro.blogspot.com

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. grzhybolwicz ze szhwagrem #1095798 | 80.132.*.* 26 maj 2013 15:10

  Pojda sie kapac pod koniec lata, kto wie czy ten stary muchomor nie ma zydowskich korzeni skoro tak rznie polakow?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (23)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages