środa, 25 listopada 2020. Imieniny Elżbiety, Katarzyny, Klemensa

Szykuje się rewolucja komunikacyjna przy dworcu

2013-05-16 15:04:37 (ost. akt: 2013-05-16 15:17:13)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Miasto chce zakazać dłuższych postojów w zatoce przy ul. Partyzantów, bo panuje tam komunikacyjny chaos. To fatalna wiadomość dla prywatnych przewoźników, którzy od lat obsługują tam pasażerów. — Jeśli to prawda, dla nas to oznacza koniec — mówi Bogdan Stepaniuk, przewoźnik z Dobrego Miasta.

Zatokę dla busów przy ul. Partyzantów za własne pieniądze zaadaptowali sami przewoźnicy. Przez ostatnie lata płacili miesięczną opłatę w wysokości 350 zł, która trafiała do kasy Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. Wkrótce pieczę nad zatoką przejmie jednak Zarząd Komunikacji Miejskiej.

— Potrzebujemy chociaż 20 minut, żeby zabrać ludzi. Tu nikt nie wymaga cudów — tłumaczy Lucjan Kobus z firmy Inter Trans Bis. — Ludzie mogliby spokojnie wsiąść do busa, aby nie plątać się po chodniku. To jest dla nich wygoda. Przez tyle lat dobrze to funkcjonowało. Nasze busy nikomu nie blokują przejazdu, nie przeszkadzają. W tym tygodniu chcemy nawet sami uporządkować tę zatokę, zasiać trawę.

Kolejny przewoźnik Bogdan Stepaniuk zwraca uwagę, że z okolic dworca busy wyjeżdżają do wielu zakątków regionu. Zmiany wszystko skomplikują. — Część przewoźników, którzy obsługują trasy powyżej 50 km, pracuje na tachografach. 45-minutowe pauzy są wtedy obowiązkowe. Nie mam pojęcia, gdzie w przypadku skróceniu czasu postoju kierowcy mieliby czekać na swoją kolejkę. Jeśli zmiany staną się faktem, dla nas to koniec — mówi.

Komunikacyjna rewolucja rykoszetem może uderzyć też w pasażerów. — Teraz możemy spokojnie wewnątrz poczekać na odjazd. To ważne zwłaszcza kiedy jest zimno lub pada deszcz — mówi Mirosława Maciejewska.

— Chcemy uporządkować ruch w tym miejscu. Dążymy do tego, aby ta zatoka funkcjonowała podobnie, jak inne w mieście — mówi Paweł Pliszka, rzecznik Zarządu Komunikacji Miejskiej. — Zmiany wejdą w życie, kiedy uprawomocni się uchwała, według której zarząd nad terenem zostanie przekazany ZKM. Potem będą indywidualne rozmowy z przewoźnikami. Na pewno trochę to potrwa, bo chodzi o około 50 przewoźników. Trzeba uzgodnić ewentualne drobne zmiany w rozkładzie jazdy, aby postój się nie "zatkał". Chodzi o to, aby każdy bez przeszkód zdążył przyjechać, wysadzić pasażerów i zabrać kolejnych. Wszystko jednak zależy od tego, jak będą przebiegały rozmowy. Najtrudniejszym elementem będzie ustalenie, jak długo postój będzie dozwolony. Kwadrans postoju przy takim natężeniu ruchu jest jednak chyba niemożliwy.

Rafał Bieńkowski


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (84) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mareczek #1088397 | 81.190.*.* 18 maj 2013 12:01

  Ciekawe komu te busy przeszkadzają? Stoją sobie lub mogłyby stać gęsiego w zatoce (jak taksówki). Za zawracanie koło poczty przez podwójną ciągła dałbym np 1000zł za zatrzymywanie się na pasie lub wystawanie z zatoki 500zł. Za przeładowanie 5000zł i byłby spokój.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Kasia #1088114 | 91.231.*.* 17 maj 2013 22:14

  Panie Lucku czas na odpoczynek jedz Pan z żoną na Hawaje i korzystaj z jesieni życia.A nie od rana do nocy w tym śmierdzącym busie,po co to Panu Panie Lucek.Dupa z tyłu nogami ledwo ciąga co to za życie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. j #1087996 | 176.97.*.* 17 maj 2013 19:41

  kto dopuścił do przewozu ludzi w małych busikach, tam karzeł nie może wygodnie usiąść. I następna sprawa kilka dni temu jechałem z Dobrego Miasta do Olsztyna państwowym eleganckim, wygodnym z klimą autobusem pośpiesznym i za bilet zapłaciłem 3zł., wracając z Olsztyna prywatnym śmierdzącym autobusem i za bilet zapłaciłem 4,50 zł. proszę mi powiedzieć jak to jest.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. vbn #1087968 | 88.156.*.* 17 maj 2013 19:02

  nie blokują a jak przy dworcu zawracają bo baranom nie chce się na rondo jechać kierowcy tych busów nie wiem gdzie uczyli się jezdzić na polu pewnie nie uważają na nikogo a przepisy ruchu drogowego są dla nich tabu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! po drugiej stronie na dworcowej to samo dziki zachód!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! a niech sobie spadaja na dworzec pks tam tyle miejsca albo postój bagażówek i po sprawie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. dan #1087849 | 178.235.*.* 17 maj 2013 16:09

  nie jest tak źle... Olsztyn ma tylko jedną linię metra mniej niż Warszawa:D

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (84)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages