Wtorek, 4 sierpnia 2020. Imieniny Dominiki, Dominika, Protazego

Nie chcą sądzić pracowników policyjnego laboratorium

2013-05-15 18:37:26 (ost. akt: 2013-05-15 21:01:45)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Sąd Rejonowy w Elblągu nie chce zajmować się sprawą pracowników policyjnego laboratorium w Olsztynie, którzy mieli sfałszować badania DNA zwłok Krzysztofa Olewnika. Według elbląskiego sądu, sprawa jest tej rangi, że od razu powinien rozpatrzyć sąd wyższej instancji.

Jeszcze nie wiadomo, czy obiekcje elbląskiego sądu zostaną uznane. Zadecydować ma o tym Sąd Apelacyjny w Gdańsku, do którego trafiło już postanowienie w tej sprawie.

— Trudno powiedzieć, kiedy sąd apelacyjny rozstrzygnie, gdzie ma się toczyć proces. Sprawa jest rzeczywiście poważna, dotyczy funkcjonowania organów ścigania. Argumentem za tym, żeby od razu rozpoznawał ją sąd wyższej instancji, jest także to, że już na etapie śledztwa zajmowała się nią przecież prokuratura wyższej rangi, Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku — informuje sędzia Dorota Zientara, rzeczniczka Sądu Okręgowego w Elblągu.

Akt oskarżenia w sprawie byłej kierowniczki laboratorium kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie Jolanty D. i lekarza Bogdana Z. w ostatnich dniach ubiegłego roku wpłynął najpierw do Sądu Rejonowego w Olsztynie. Olsztyńscy sędziowie wyłączyli się jednak ze sprawy, bo biegły lekarz, tylko początkowo zawieszony w czynnościach, nadal występuje w sprawach toczących się w Olsztynie. Sprawa trafiła do Elbląga. I albo zostanie tam rozpatrzona, albo trafi gdzie indziej.

Zarzuty postawione Jolancie D. i Bogdanowi Z. dotyczą nieprawidłowości przy badaniu DNA odnalezionych w 2006 roku zwłok porwanego 5 lat wcześniej Krzysztofa Olewnika. Już po skazaniu porywaczy okazało się, że z trzech badanych wtedy fragmentów tylko dwa były zgodne z profilem zamordowanego. W rezultacie w 2010 roku trzeba było ekshumować ciało i zarządzić ponowne badania. Na szczęście
wykluczyły pomyłkę w identyfikacji.

Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku, która obecnie zajmuje się sprawą Olewnika i błędami popełnionymi wtedy przez organy ścigania, o zaniedbanie obowiązków oskarża także Remigiusza M. i Macieja L. policjantów, którzy śledztwem zajmowali się w pierwszym okresie po porwaniu. Ich czeka osobny proces, najpewniej w Płocku.

bs

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. bogus #1086503 | 88.156.*.* 16 maj 2013 10:37

  http://bgoczynski.wordpress.com/2008/01/ 30/polski-wymiar-sprawiedliwosci-przeste pcza-organizacja-psychopatow/

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kolega z klasy #1086474 | 81.15.*.* 16 maj 2013 10:01

  Szkoda Cię ale jak sobie przypominam jak szłaś po trupach w LO to chyba sie nie dziwię!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Minister złamał tabu! #1086409 | 46.205.*.* 16 maj 2013 08:54

  Za mocne były choć prawdziwe zdania dla pewnej kasty i jej otoczki elytarnej ? „Mam w nosie literę przepisów, ważny jest ich duch i ważne jest to, że Polacy mają prawo żyć w państwie, gdzie wymiar sprawiedliwości stoi na straży interesów obywatela a nie na straży sitwy tworzonej przez część środowisk prawniczych. Ja wiem, że ta sitwa jest dzisiaj przerażona tym co robię i chcę, żeby stąd poszedł jasny przekaz do tej sitwy: nie zastraszycie mnie”. Te mocne słowa Ministra Sprawiedliwości Jarosława Gowina wypowiedziane przed kamerami podzieliły środowisko polityków i prawników. Do środowiska złego lobby niby-spółdzielczego to także powinno być adresowane! Takich "amber gold" wpływowych a pewnych siebie środowisk jest więcej! Kto się na te słowa najgłośniej oburzył? Wiadomo - nożyce ślepo tnące sprawiedliwość, jak Temida, też ślepa!!! Zobacz więcej na stronach Gazety Olsztyńskiej: http://olsztyn.wm.pl/98051,Czuja-sie-osz ukiwani-przez-spoldzielnie-Walcza-o-swoj e-prawa.html#ixzz2TR69cwTN

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Hańba dla organów! #1086396 | 46.205.*.* 16 maj 2013 08:43

  Wstyd, że organy sprawiedliwości, zwłaszcza prokuratura i sądy właściwe terytorialnie nie rozpatrują spraw, a przenoszą poza swój teren! Tak pośrednio dyskwalifikują swoa nby niezawisłość! Gowin wskazał jasno na sitwy - i dostał po łapkach, a chodziło o drobną cześć zbędnych funkcji prezesów, nie sądów! Może zrobić inaczej? Miaowicie prokuratorów czy sędziów bojących się rozpatrzenia u siebie niektórych spraw, pozbawiać prawa wykonywania zawodu na tym terenie - niech sobie szukają sami gdzie indziej fuchy?

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. //////// #1086327 | 83.31.*.* 16 maj 2013 07:53

  czy tylko olewnika sprawę uwalono a co z innymi to CI oszu... decydowali w innych sprawach

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (21)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages