Niedziela, 26 stycznia 2020. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Wysypiska śmieci znów zazielenią się trawą

2013-04-21 16:22:27 (ost. akt: 2013-04-21 14:13:40)

Autor zdjęcia: Paweł Kicowski

W połowie roku rozpocznie się rekultywacja nieczynnego wysypiska w Łęgajnach. Podobny proces rozpocznie się także na siedmiu innych składowiskach w regionie.

Wysypisko w Łęgajnach, na które dawniej trafiały śmieci z Olsztyna, zamknięto wiosną 2007 roku. Pękało w szwach. Po pięciu latach uśpienia doczeka się rekultywacji. W środę w Olsztynie podpisano umowę między Zakładem Gospodarki Odpadami Komunalnymi a wykonawcą rekultywacji firmą ze Świdnicy.


Bardzo prosty proces


Proces rekultywacji Łęgajn zacznie się w połowie roku. Wysypisko zajmuje 11,5 ha. Zrekultywowanie takiej powierzchni będzie kosztowało niemal 8 mln zł i potrwa kilka miesięcy. — To właściwie prosty proces — mówi Henryk Karpiński, prezes Zakładu Techniki Ochrony Środowiska Foleko. — Na wysypisko będziemy układali kolejno kilka odpowiednio dobranych warstw ziemi: wyrównawczej, która leży bezpośrednio na śmieciach, odgazowującej, izolującej, drenującej, podglebia i samej warstwy biologicznej. I już po takiej pracy będzie zielono. Chodzi o to, żeby odizolować śmieci od środowiska zewnętrznego. Trzeba uniemożliwić przedostawanie się do składowiska deszczówki. Jeśli to się uda, złoże zacznie wysychać, a jeśli będzie suche, nie będą wydostawać się z niego trujące substancje.

Przez pięć lat od zakończenia rekultywacji na wysypisku nic nie będzie można robić. — Potem to, co powstanie na odzyskanym terenie, będzie zależało od inwencji samorządu, który może urządzić tam pole golfowe, ścieżki rowerowe, miejsce do paintbola — wylicza Henryk Karpiński. — Ale nie będzie tam wolno budować obiektów.

Zero tolerancji


Kontrakt przewiduje też, że oprócz Łęgajn zostanie ucywilizowanych siedem mniejszych wysypisk. Wszystkie mają być zrekultywowane w ciągu 12 miesięcy, czyli do połowy 2014 roku.
W gminie Dywity wysypisko ma około hektara. Zamknięto je w 2007 roku. — To było wysypisko w starym stylu. W tej chwili jest ogrodzone i częściowo przysypane. Po jego rekultywacji zamierzamy tam urządzić punkt do selektywnej zbiórki odpadów. Mieszkańcy będą np. mogli tam przynosić odpady wielkogabarytowe. — mówi Jacek Szydło, wójt Dywit.
Rekultywacji poddane też zostanie wysypisko pod Mikołajkami. Ma to kosztować ponad milion złotych. — Wysypisko w Zełwągach od dwóch lat funkcjonowało bez żadnych zabezpieczeń środowiskowych i stwarzało zagrożenie dla naszych jezior. Nie można było tego dłużej tolerować — mówi Piotr Jakubowski, burmistrz Mikołajek. — Po rekultywacji chcemy zazielenić ten teren. Liczymy, że później wokół niego inwestorzy zaczną się budować.

Czekamy na nowy zakład


Podpisana w środę umowa na rekultywację wysypisk to część projektu systemu zagospodarowania odpadów komunalnych w Olsztynie, którego głównym wyzwaniem jest budowa zakładu unieszkodliwiania odpadów na Tracku, a także stacji przeładowania śmieci. W projekcie uczestniczy 37 gmin, które chcą korzystać z zakładu. Główne zadanie projektu jest na razie w sferze przygotowań. Adam Sierzputowski, prezes ZGOK, twierdzi jednak, że umowa na budowę zakładu prawdopodobnie zostanie podpisana w połowie tego roku.

maj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ekolog #1062417 | 5.173.*.* 21 kwi 2013 21:23

  Ryński zapowidział gówno z tego będzie,najwyżej premia kwartalna od Protasa.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ekolog #1062415 | 5.173.*.* 21 kwi 2013 21:23

  Ryński zapowidział gówno z tego będzie,najwyżej premia kwartalna od Protasa.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ekolog #1062414 | 5.173.*.* 21 kwi 2013 21:23

  Ryński zapowidział gówno z tego będzie,najwyżej premia kwartalna od Protasa.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ekolog #1062413 | 5.173.*.* 21 kwi 2013 21:23

  Ryński zapowidział gówno z tego będzie,najwyżej premia kwartalna od Protasa.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. ekolog #1062411 | 5.173.*.* 21 kwi 2013 21:22

  Ryński zapowidział gówno z tego będzie,najwyżej premia kwartalna od Protasa.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (14)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages