Niedziela, 26 stycznia 2020. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Zamiast marudzić i wyjeżdżać z Olsztyna, wolą działać

2013-04-20 16:20:00 (ost. akt: 2013-04-20 14:06:54)

Autor zdjęcia: Stefan Łuczak

Czy olsztynianie wiedzą, ile sami mogą zdziałać? Że nie trzeba być politykiem, żeby zmienić los swojego miasta, regionu, kraju? Grupa młodych ludzi postanowiła powalczyć w Olsztynie o społeczeństwo obywatelskie. Ich bronią stały się internet i... słoik z kolorowymi fasolkami.

Mają od 16 do 26 lat i uśmiechnięte twarze. I precyzyjnie wyznaczony cel: władza tłumu, demokracja bezpośrednia. Co to znaczy?

— Dużo większy wpływ obywateli na decyzje podejmowane przez władze na różnych szczeblach — odpowiada Maciej Kamiński, koordynator Młodych Bezpośrednich.

Ta nieformalna grupa została zarejestrowana w czwartek jako stowarzyszenie, ale już od tygodni nie siedzi bezczynnie. Jak twierdzą młodzi olsztynianie, zamiast marudzić i wyjeżdżać z kraju, można działać. Zaczęli od siebie.

Zamierzają nauczyć mieszkańców Olsztyna, że mają wpływ na to, co dzieje się wokół nich. Słowem, chcą stworzyć w naszym mieście społeczeństwo obywatelskie. Będą uczyli i zarażali innych młodych ludzi swoim entuzjazmem.

Pracują już nad wideoblogami edukacyjnymi, a materiały do tych blogów będą zbierali sami, między innymi na ulicach Olsztyna.

Jest ich wielu, podobne grupy powstały już w Łodzi, Zduńskiej Woli i Krakowie. Podobnie jak olsztyńska, działają lokalnie, a porozumiewają się, oczywiście, przez internet.

Młodzi Bezpośredni wkrótce ruszą do Kortowa. Żeby przeprowadzić nietypową sondę wśród studentów. Nazywają ją kampanią fasolkową.

— Przygotujemy słoik pełen fasolek i będziemy pytali ludzi o ich liczbę. Każda zapytana osoba będzie mogła odpowiedzieć bez zastanowienia, strzelając — tłumaczy ideę sondy Paulina Omilianowicz.

Takie doświadczenia przeprowadzono już w wielu krajach. Żadna z zapytanych osób nie odgadła — rzecz jasna — liczby fasolek w pojemniku. Kiedy już jednak zsumowano wszystkie odpowiedzi i wyciągnięto średnią, okazywało się wtedy, że wynik był bardzo zbliżony do rzeczywistej liczby fasolek. — Na tym właśnie polega mądrość tłumu. Tym eksperymentem zamierzamy pokazać, że jako społeczność mamy więcej racji niż pojedyncze osoby na stołkach. A poza tym w większości siła — dodaje Maciej Kamiński.

Eksperyment będzie nagrywany, a filmy zostaną umieszczone w sieci. Wszystko po to, żeby przekonać olsztynian, że warto udzielać się społecznie, że obywatele też mają głos.

nrPolub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (42) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Młoda Bezpośrednia #1062859 | 88.156.*.* 22 kwi 2013 13:22

  http://www.wykop.pl/link/1221325/madrosc -tlumu-czy-grupa-laikow-moze-podjac-madr a-decyzje-w-kazdej-sprawie/ ------- ten film trwa zaledwie 4 minuty, polecam obejrzenie każdemu, kto uważaj, że fasolki są GŁUPIE, TANDETNE, przygotowane przez RATUSZOWE BETONY. Polacy (jak i mieszkańcy Olsztyna) są bardzo zamknięci. Wierzymy tylko w swoje sprawdzone systemy, dziwne ideologie i odpychamy wszystko co nowe. A szkoda... bo wiele rozwiniętych europejskich społeczeństw ma się dobrze w demokracji bezpośredniej. Otwórzcie oczy i samych siebie. Wasze marudzenie i negatywne, a czasem nawet agresywne podejście sprawia, że w tym kraju i naszym mieście nigdy nie będzie dobrze. Prezydent nigdy nie będzie Wam odpowiadał a pracy wiecznie będzie za mało. Z negatywnym nastawieniem do życia właśnie takie ono będzie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Maciej Kamiński #1062759 | 83.12.*.* 22 kwi 2013 11:25

  Dzięki wszystkim za słowa wsparcia i krytyki. Nie jesteśmy 'ratuszowymi betonami', nie mamy nic wspólnego z marionetkowym sterowaniem. Jesteśmy grupą młodych ludzi, którzy mówią stanowcze nie temu co dzieje się w naszym kraju czy mieście. Nie chcemy marudzić i wiemy, że potrzebne są nam potężne zmiany systemowe. Śledzimy i widzimy, że w Olsztynie organizowane są konsultacje społeczne oraz jesteśmy na bieżąco z uchwałami w sprawie inicjatyw obywatelskich. Ze studiowaniem to mało kto ma już coś wspólnego. Albo końcówka, albo od kilku lat na runku pracy. Mówimy o sobie ludzie świadomi, i pragniemy tę świadomość przekazywać dalej. Dlatego wybraliśmy stowarzyszenie, a głównym celem jest edukacja. Sądząc po waszych niektórych wypowiedziach, potwierdzam fakt, że jesteśmy niedouczeni...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. led zeppelin #1062348 | 46.112.*.* 21 kwi 2013 20:37

  muj tata tesz taki jest

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. do młodych zaradnych #1062098 | 88.156.*.* 21 kwi 2013 14:56

  Nie czekajcie na Grzymowicza aż coś dobrego dla was zrobi, bo on nic nie zrobi. On nie ma ani pomysłu ani wiedzy, ani chęci. Jest zwykłym urzędnikiem, któremu zależy na utrzymaniu swego stanowiska, swoich dochodów, i tylko tyle. Problemy musicie rozwiązywać sami, bo leży to w waszym żywotnym interesie, a nie w interesie Grzymowicza. Musicie to dobrze zrozumieć, a gdy zrozumiecie, nie będziecie mieli do nikogo pretensji

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. pol #1062075 | 159.205.*.* 21 kwi 2013 14:00

  Społeczeństwa obywatelskiego nie mozna stworzyć z dnia na dzień wymaga to bardzo radyklnych przewartosciowań w sposobie myślenia i działania ludzi .Szansa w młodych ludziach ! Życzę powodzenia !

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (42)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages