Niedziela, 24 czerwca 2018. Imieniny Danuty, Jana, Janiny

Zimowe marzanny uleciały z dymem

2013-03-17 14:14:15 (ost. akt: 2013-03-17 14:16:54)

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

Kolorowo zrobiło się przez naszą redakcją na Tracku. Ponad setka członków koła rodzinnego "Laurencja" przy warmińsko-mazurskim kole PTTK w Olsztynie wyruszyła przed południem spod redakcyjnego budynku, drogą przez kładkę kolejową do leżącego 3,5 km gospodarstwa agroturystycznego w Grądku.

Celem rajdu było spalenie przyniesionych ze sobą marzann. A było ich kilkanaście. Wśród uczestników wyprawy były dzieci przedszkolne, szkolne i ich rodzice. Na tle leżącego wokół śniegu, w pełnym słońcu marzanny, wykonane ze słomy, szmat, dykty, papieru, ozdobione kolorowymi wstążkami i bibułką prezentowały się nad wyraz efektownie.

— Postanowiliśmy przyspieszyć odejście zimy i zastąpić ją wiosną! — przekrzykiwała rozbawioną gromadę prezes koła i przodownik turystyki pieszej Zdzisława Łukaszewska. — Coroczny rajd ze spaleniem marzanny jest organizowany od wielu lat pod hasłem "Siedmiomilowe buty". Nawet najmłodsi na nim sobie świetnie radzą.

Po czym barwna gromada z marzannami na czele powędrowała zaśnieżoną drogą przez dawny majątek Oscara Beliana na Tracku, dawnego burmistrza Olsztyna, mijając XIX-wieczny dworek i niewielki cmentarzyk rodowy. Stamtąd drogą wiodącą w pobliżu jeziora Track członkowie koła "Laurencja" udali się do Grądka przy ul. Lubelskiej.

Tam dokonano obrzędu spalenia marzann w ognisku i spożyto przyniesiony posiłek. Rajd trwał około czterech godzin. W najbliższy piątek koło "Laurencja" organizuje kolejny rajd, By Night.

wu-ka
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jack #1027350 | 109.243.*.* 18 mar 2013 20:00

  a kto później posprząta ten syf w rzece,który będzie tam tkwił ?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. do komkupator #1026412 | 5.173.*.* 17 mar 2013 20:09

  bo katolicy sami nie wiedzą co stosują i dlaczego, robią coś bo wszyscy tak robią

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. KOMKUPATOR #1026337 | 81.190.*.* 17 mar 2013 19:09

  palenie marzanny to obyczaj słowiański więc dlaczego katolicy go stosują. Przed rokiem 966 była w Polsce inna religia ale Europę zajmował katolicyzm utworzony w cesarstwie Rzymskim i uczyniony religią państwową przez Konstantyna (chociaż jego poprzednik zwalczał katolików) Po 966 roku Mieszko zatwierdził katolicyzm w Polsce i jest a poprzednią prawdziwą naszą po naszych przodkach Polską religię słowiańską zniszczono ogniem i mieczem i teraz jest obca religia a nie prawdziwa nasza po naszych słowiańskich przodkach....

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages