środa, 20 lutego 2019. Imieniny Anety, Lehca, Leona

Nagórki. Najpiękniejsze osiedle w Olsztynie

2013-03-09 09:19:21 (ost. akt: 2013-03-08 21:44:00)
To najpiękniejsze osiedle w Olsztynie — zapewnia Krzysztof Pliszka

To najpiękniejsze osiedle w Olsztynie — zapewnia Krzysztof Pliszka

Autor zdjęcia: Mateusz Przyborowski

— Często ktoś podchmielony prosi o 2 złote. Większość mówi, że na chleb, ale są też i szczerzy, którzy wprost mówią, że zbierają na piwo — mówi starsza mieszkanka Nagórek. — To najpiękniejsze osiedle w Olsztynie — zapewnia z kolei Krzysztof Pliszka. Sprawdziliśmy, jak żyje się mieszkańcom na ponad 35-letnim osiedlu.

Swoje 35. urodziny Nagórki obchodziły w październiku ubiegłego roku. To także — zdaniem olsztyniaków, którzy wzięli udział w naszym plebiscycie — najfajniejsze osiedle w Olsztynie. Jak mówią nam mieszkańcy, poza dobrym połączeniem z centrum Nagórki charakteryzują przede wszystkim: sklepy, markety, przychodnia, dwie szkoły, przedszkole i kościół, które są blisko siebie, a także okazałe wieżowce, które powstały w latach 70. i 80.

Część mieszkańców, z którymi rozmawialiśmy, lubi swoje osiedle. Bezwarunkowo. Są też jednak i tacy, którzy narzekają, że czas zatrzymał się tu kilkanaście lat temu. Dodatkową bolączką — głównie dla starszych olsztyniaków — są osoby, które zatrzymują na ulicy i proszą o drobne.

Krzysztof Pliszka mieszka na Nagórkach od 27 lat. — Jak się wprowadzałem do mieszkania, to myślałem, że wylądowałem na końcu świata — wspomina z uśmiechem pan Krzysztof. I dodaje: — Za Nagórkami nic już nie było.

Jak mówi, dziś nie zamieniłby Nagórek na żadne inne osiedle. Dlaczego? — Bo tu wszędzie jest blisko. I do centrum, i do sklepów, i do przychodni. Poza tym nie ma tu żadnego przemysłu, więc jest cisza — zauważa mężczyzna.

Panie Halina i Jadwiga (imiona zmienione na ich prośbę) to sąsiadki od początku... istnienia Nagórek. — Mąż dostał mieszkanie, mieliśmy już dziecko i tak to się potoczyło — opowiada nam pani Halina. I dodaje: — Widzi pan, czas na naszym osiedlu zatrzymał się kilkanaście lat temu. Niewiele osób tu zagląda, bo nie ma po co.

— Tylko po to, żeby się napić w klubie — włącza się do rozmowy pani Jadwiga.

Maria Kulesza mieszka na Nagórkach od ponad 30 lat. I nie wyobraża sobie, że mogłaby mieszkać w innym miejscu. — Jak można mieszkać na przykład w centrum? Przecież tam jest taki pęd i zgiełk. A tu? Tu jest spokojnie. Po prostu — mówi pani Maria.

I dodaje: — A wracając do naszego osiedla. Mówią, że Nagórki to pierwsza sypialnia Olsztyna. Być może, ale za to jaka ta sypialnia jest wygodna — uśmiecha się pani Maria.

Mateusz Przyborowski

Polecamy nasze wędrówki po olsztyńskich osiedlach w piątkowym dodatku Gazety Olsztyńskiej "Olsztyn Dzień po Dniu".

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (87) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Patrząc z boku #1287963 | 81.190.*.* 6 sty 2014 16:04

  Blisko do centrum? Punkt centralny to Ratusz - zatem Nagórki są w takiej samej odległości od Ratusza jak Redykajny, a Pieczewo i Jaroty jak Gutkowo... Niestety odległość i wygląd osiedla do atutów nie należą...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Władysława #1097334 | 88.156.*.* 28 maj 2013 13:10

  Całe osiedle bez WC gdzie się mają załatwiaC turyści i nawet chorzy z Jarot i Pieczewa jak zmuszeni są korzystać z przychodni lekarskiej? Gdzie są ławeczki w tym pięknym osiedlu Zeby sobie posiedzieć i popatrzeć na to piękno, lub odpocząć z zkupami w drodze do domu? A co najważniejsze w obecnej chwili brak spożywczych sklepów tak potrzebnych dla starzejącego się społeczeństwa na tym tak pięknym Osiedlu. Tyle na początek. A tak naprawdę to bardzo lubię Nagórki za to że czyste i ciche!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. jaroty #1048564 | 46.186.*.* 9 kwi 2013 08:17

  hehe pewnie odrzuty z kurpi, gdyz za duzo bylo ich do michy, takie zycie

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. srebrna #1018203 | 81.190.*.* 10 mar 2013 22:59

   zacisz najlepsz

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ? #1017912 | 93.162.*.* 10 mar 2013 20:10

   Mieszkam w najlepszym miejscu Olsztyna,kto zgadnie gdzie?

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Pokaż wszystkie komentarze (87)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages