Sobota, 16 lutego 2019. Imieniny Danuty, Daniela, Juliany

Zaostrzone zasady odwiedzin w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie

2013-03-07 07:00:00 (ost. akt: 2013-03-06 18:07:58)

Autor zdjęcia: Paweł Kicowski

Szpital dziecięcy w Olsztynie pęka w szwach. — Jednych pacjentów wypisujemy i natychmiast przyjmujemy kolejnych — mówią lekarze. Powód? Infekcje wirusowe, które męczą też dorosłych.

Łóżek w szpitalu Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie jest 265. Aż 240 — zajętych. Wolne miejsca są na oddziale intensywnej terapii i chirurgii.

— Trafia do nas bardzo dużo pacjentów z ostrymi infekcjami wirusowymi. To dzieci, u których dotychczasowa terapia ambulatoryjna okazała się nieskuteczna — mówi Barbara Chwała, wicedyrektor szpitala.

Tak właśnie było z małym Alanem. 4,5-miesięcznych chłopczyk cierpi od kilkunastu dni. Antybiotyk nie pomógł, więc pediatra skierował go do szpitala.

W podobnej sytuacji są setki innych osób. Dlatego w szpitalu dziecięcym ciągle obowiązują zaostrzone zasady odwiedzin. Jednocześnie przy dziecku może być tylko jeden z rodziców lub opiekunów.

— Prosimy o zrozumienie tej decyzji. Nie chcemy utrudniać rodzicom kontaktu z dziećmi. Chodzi wyłącznie o ich zdrowie, a także o zdrowie opiekunów, którzy sami często zarażają się od przeziębionych dzieci — podkreśla Barbara Chwała. — Proszę też, aby chore osoby nie przychodziły w odwiedziny. To nie pozwala na zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusów.

Więcej w czwartkowym wydaniu Gazety Olsztyńskiej. Gazetę możecie kupić także przez internet w wersji PDF na stronie Kupgazete.pl
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (91) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mazury do Pani pielęgniarki #1015633 | 88.156.*.* 8 mar 2013 14:08

  szkoda że jest mało takich osób jak Pani ,która po prostu jest życzliwym człowiekiem to widać i szkoda że tacy ludzie muszą w pewnym sensie odpowiadać =być na pierwszej linii frontu tego chorego systemu,bo to się odbija na Was a rodzice ..cóż im tez nie ma co się dziwić są dobici przeróżnymi aspektami "systemu" więc są i bardziej sfrustrowani zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. pielęgniarka #1015334 | 83.20.*.* 8 mar 2013 09:51

  Pracuje w tym zawodzie35lat,czytam te posty i jestem w szoku rodzic który zostaje z dzieckiem to po to aby dziecko nie było samo w nowej dla niego sytuacji,mama jest po to by go przytulić.Sami rodzice też są w nowej sytuacji,brak wspólnego celu rodzi konflikt.Gdy jest dobra obsada jest czas ina zabiegi i rozmowę z rodzicami ,ale tak jak wszędzie liczą się oszczędności papiery ,komputery ,a nie pacjent .Przykre ,lecz prawdziwe .Pracowałam20 lat z dziećmi ,zawsze starałam się być pomocna rodzicom ,ale nie zawsze szło to w dobrym kierunku,niektórzy nie dali sobie nic powiedzieć,co zawsze kończyło się dla ich pociech,np. picia gdy dziecko jest na czczo zwymiotowało.Sama też byłam ze swoim dzieckiem w szpitalu ,gdy zwracałam się o pomoc nie zawsze ją otrzymałam,bo coś się działo z inymi pacjentami ale to chyba normalne,że ja mogę poczekać .Wystarczy troszkę zrozumienia.A prwdą jest że szpitale oszczędzają na obsadzie pielęgniarskiej co niesie ze sobą zagrożenie.Pacjent zaczyna być na dalszym planie bo ważne są papiery.Mam nadzieje że to się w końcu zmieni.Życzę zdrowia rodzicom i ich pociechom.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. mamam #1015283 | 83.9.*.* 8 mar 2013 09:04

  zgadzam się z panem Władek w 100 % ten kto bywa w szpitalu żadko chce czajnik, łóżko, pościel nie odpowiada, pielęgniarki, odwiedzać nie można to wszczynają kłutnie , MASAKRA. byłam w szpitalu 42 razy z moją córką i szlak mnie trafia jak słyszę takich "mądrych" dajcie pracować w spokoju tym ludziom, oni zajmują się wszymi dziećmi myślicie że wasze awantury pomagają w relacjach z nimi????????????????

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. "prawnik" #1014957 | 77.252.*.* 7 mar 2013 21:25

  Jeśli chodzi o opłaty za pobyt rodziców, to owszem, w Europejskiej Karcie Praw Dziecka jest napisane, że : cytuję:"Rodzicom należy stwarzać warunki pobytu w szpitalu razem z Dzieckiem, należy ich zachęcać i pomagać im w pozostawaniu przy Dziecku. Pobyt Rodziców nie powinien narażać ich na dodatkowe koszty lub utratę zarobków. " ale uwaga uwaga! Wedle obowiązujących przepisów koszty realizacji w/w uprawnień nie mogą obciążać zakładu opieki zdrowotnej. Dlatego jeżeli realizacja dodatkowej opieki pielęgnacyjnej skutkuje kosztami poniesionymi przez zakład opieki zdrowotnej, koszty takie ponosi pacjent, a ich wysokość, ustala kierownik zakładu. Informacja o wysokości tego typu opłat, będąca swoistego rodzaju cennikiem oraz sposobie ich ustalenia jest jawna i udostępniana w lokalu zakładu opieki zdrowotnej (art. 35 Ustawy o PrPacRPP). { Art. 35. 1. Pacjent ponosi koszty realizacji praw, o których mowa w art. 33 ust. 1 i art. 34 ust. 1, jeżeli realizacja tych praw skutkuje kosztami poniesionymi przez stacjonarny zakład opieki zdrowotnej. 2.Wysokość opłaty rekompensującej koszty, o których mowa w ust. 1, ustala kierownik zakładu, uwzględniając rzeczywiste koszty realizacji praw, o których mowa w art. 33 ust. 1 i art. 34 ust. 1. 3.Informacja o wysokości opłaty, o której mowa w ust. 2, oraz sposobie jej ustalenia jest jawna i udostępniana w lokalu stacjonarnego zakładu opieki zdrowotnej.}

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. herbatnik #1014882 | 88.156.*.* 7 mar 2013 20:09

   Coś w tym musi być, mój syn leżał w szpitalu dziecięcym, naście lat temu, a nic się widzę nie zmieniło, ta sama patoła. Za co my płacimy ? Mało pielęgniarek ? Zatrudnić dodatkowe. Polska to faktycznie nie kraj - TO STAN UMYSŁU !

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (91)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages