Piątek, 27 listopada 2015. Imieniny Franciszka, Kseni, Maksymiliana

Chłodnia Olsztyn ma szansę przetrwać

2013-02-07 09:24:35 (ost. akt: 2013-02-07 09:27:11)

Autor: Zbigniew Woźniak

Chłodnia Olsztyn złożyła do sądu wniosek o upadłość układową, sąd się zgodził, spółka ma szanse na wyjście z kłopotów. Problemy spółki zaczęły się 3 lata temu od załamania na rynku chłodniczym. Firma, która świadczy takie usługi, praktycznie nie dostawała wówczas zleceń. Potem był także dwa słabsze sezony sprzedaży lodów, które zazwyczaj był żniwami spółki.

Obecnie zaległości firmy wobec wierzycieli wynoszą 7,2 mln złotych. Z tego ok. 2 mln zł stanowią długi wobec dostawców i kooperantów, 2,3 mln zł to kredyt, reszta to należności wobec dostawcy energii. — Dzięki upadłości układowej chcemy zyskać na czasie, wartość majątku spółki to 40 mln złotych, chcemy sprzedać jego część i spłacić wierzycieli — mówi Zbigniew Zemanowicz, wiceprezes Chłodni Olsztyn. — Zależy nam na kontynuowaniu produkcji.

Spółka chce się pozbyć dwóch niepotrzebnych jej energochłonnych hal chłodniczych i budynku biurowca. Rozmowy z potencjalnymi nabywcami trwają.

Spółce po sprzedaży zostałaby jedna hala chłodnicza z nowoczesną linią produkcyjną. W zakładzie na etatach zatrudnionych jest 70 osób, kolejnych 30 na umowy zlecenia. — Z powodu upadłości układowej nikt z etatowców nie straci pracy — zapewnia Zbigniew Zemanowicz.

Na układ muszą się jednak zgodzić wierzyciele. Spółka rozesłała do nich już informacje o upadłości. Wkrótce odbędzie się zgromadzenie wierzycieli, na którym spółka przedstawi harmonogram spłat. — Mamy nadzieję, że się zgodzą — mówi Zbigniew Zemanowicz. — Jeśli do ugody nie dojdzie, będzie upadłość przez likwidację, jest takie zagrożenie, ale nie dopuszczam do siebie takiej myśli.

maj
Dostęp do Reportera, ciekawych wywiadów, obszernych reportaży oraz 40 innych czołowych portali w Polsce. Dołącz do czytelników ceniących dobrą informacje. Zarejestruj się w PIANO już teraz KLIKNIJ TUTAJ

Komentarze (27) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. algreg #980765 | 83.25.*.* 7 lut 2013 21:19

  O!!! pan Zomonowicz redaktorzyna niegdysiejszy i prawa rączka wojewody szpeca od krawacików obywatela szatkowskiego za niejakiego Mnillera.Ludzie ten komuch złotówy nie wydał w biznesie no to ładnie załtwi chłodnię na cacy

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ledo #980609 | 88.156.*.* 7 lut 2013 19:42

  skoro ta fima zarzadza miedzy innymi Zemanowicz.to naprawde mnie juz nic w zyciu nie zdziwi

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Babcia Jadwiga #980016 | 92.28.*.* 7 lut 2013 12:51

  A to ciekawe bo zyjac w wielkiej brytanii kupuje wasze warzywa i owoce i sledzac ostatnia afere z konina wiem ze Polska produkuje zywnosc dla calej europy a nawet czesci usa!Teraz tylko trzba znalazc odpowiednie osoby ktore znaja sie na swojej robocie(marketing i dyrektor) i negocjowac ceny badz zablokowac dostawy ,wtedy glodny zachod by inaczej spiewal.Przedewszystkim trzeba rozwinac siec POLSKICH sklepow i niedorabiac monopolu zagranicznego ktory w Polsce ma sie bardzo dobrze.Juz niemoge patrzec na to ze rolnikowi w Pl placa za ziemiaki czy jablka 10gr a pozniej w UK sprzedaja je za 2funty za kg!czas to zmienic!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. jan #979947 | 79.185.*.* 7 lut 2013 12:00

  Kto po upadłości firmy płaci wierzycielom? Czy my podatnicy?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Obserwator. #979940 | 178.1.*.* 7 lut 2013 11:52

  Chlodnia nie padnie tylko przez wniosek upadłościowy pozbedzie się wierzycieli.Takie to nasze prawo ,że kolejna firma zrobi w balona swoich dłużników.Ot i polska cała!!!!niech się zahibernuje i poczeka na lepsze czasy!!!!albo wysadzić w powietrze prezesów,widocznie nie potrafia rządzić!!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Pokaż wszystkie komentarze (27)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages