Wtorek, 1 grudnia 2015. Imieniny Blanki, Edmunda, Eligiusza

W tym miejscu niemal codziennie dochodzi do kolizji

2013-02-02 10:34:10 (ost. akt: 2013-02-02 10:28:47)

Autor: Paweł Kicowski

Plac Kazimierza Pułaskiego w Olsztynie jest jednym z niewielu rond w Europie, gdzie na środku stoi sklep, parking i szalet miejski, a wokoło są dwa przystanki MPK. I w tym momencie u niektórych czytelników powinien zniknąć z twarzy uśmiech. Dlaczego? Bo w tym miejscu — jak twierdzą olsztynianie — niemal codziennie dochodzi do kolizji drogowych.

W ubiegły piątek po południu byliśmy świadkami kolizji dwóch aut, a w środę o mały włos nie doszło do kolejnej. Wyjaśnijmy, na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym (a raczej rondzie kwadratowym) obok Manhattanu obowiązują takie same zasady jak w przypadku ronda Ofiar Katastrofy Smoleńskiej przy ul. Bałtyckiej.

— Na tych dwupasmowych rondach obowiązują inne przepisy niż na pozostałych — wyjaśnia st. sierż. Krzysztof Wasyńczuk z biura prasowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

Mianowicie, w obu miejscach obowiązuje zasada tzw. prawej ręki. To z kolei oznacza, że na rondo samochody mogą wjeżdżać i z prawej, i z lewej strony. — Jednak kierowca, który jest na lewym pasie, zawsze musi ustąpić pierwszeństwa temu z prawej — doprecyzowuje Wasyńczuk.

Tyle przepisy. Na rondzie przy Manhattanie prawie każdego dnia dochodzi do kolizji. Tak przynajmniej twierdzą olsztynianie. — To jakaś głupota! Codziennie jest tu zagrożenie dla kierowców i pieszych — denerwuje pan Jerzy. I dodaje z ironią: — Poza tym widział pan kiedyś, żeby na rondzie był parking i szalet?

Krzysztof Wasyńczuk stwierdza w odpowiedzi, że kolizyjność i wypadkowość na placu Pułaskiego jest niewielka. — Więcej tego typu zdarzeń jest na rondzie przy Bałtyckiej i przy Dworcu Głównym. Kolizyjność na rondzie, o którym mowa, jest znikoma — przekonuje rzecznik policji.

Dodaje jednak, że w tym miejscu przydałoby się lepsze oznakowanie, bo obecnie przed wjazdem na rondo stoi tylko znak informujący, że jest to skrzyżowanie o ruchu okrężnym.

— W celu zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego dobrym rozwiązaniem byłoby oznakowanie poziome na jezdni, i pionowe, czyli znaki z kierunkami ruchu obowiązującego na rondzie — dodaje Wasyńczuk.

mp

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Dostęp do Reportera, ciekawych wywiadów, obszernych reportaży oraz 40 innych czołowych portali w Polsce. Dołącz do czytelników ceniących dobrą informacje. Zarejestruj się w PIANO już teraz KLIKNIJ TUTAJ

Komentarze (50) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. fff #975474 | 78.30.*.* 3 lut 2013 18:18

  to rondo jest niepotrzebne, powinni kawałek zamknąć

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ot i problem - chmyz #975140 | 88.199.*.* 3 lut 2013 12:37

  To właśnie te dwa ronda są oznakowane prawidłowo (pierwszeństwo ma wjeżdżający na rondo) - a wszystkie pozostałe w mieście to odstępstwa od reguły.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. volvo #975081 | 88.156.*.* 3 lut 2013 11:37

   Ot i problem redaktorek znalazł. Nasi kierowcy na prostych odcinkach mają problemy. Z prawo skrętów jadą prosto, a z pasów do jazdy na wprost skręcają to w prawo to w lewo. I redaktorku przystanek jest tylko jeden , po stronie NEONETU.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Tomako1 #974825 | 178.235.*.* 2 lut 2013 22:26

    "że na rondo samochody mogą wjeżdżać i z prawej, i z lewej strony" czy ktos wie co znaczy te zdanie? co za bzdura

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Pilsener #974784 | 46.112.*.* 2 lut 2013 21:47

     "Na tych dwupasmowych rondach obowiązują inne przepisy niż na pozostałych" - no tak, bo trzeba kierowcom utrudnić życie, zwłaszcza takim, co nie znają miasta. Po co trzymać się światowych i krajowych standardów w dziedzinie oznakowania i sygnalizacji? Olsztyn jako miasto urzędników, emerytów i studentów stawia na własne, wysoce innowacyjne rozwiązania pod kryptonimem "średniowiecze".

     ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (50)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages