Czwartek, 26 listopada 2015. Imieniny Leona, Leonarda, Lesławy

"Kierowcy" quadów i samochodów niszczą Las Miejski w Olsztynie

2013-01-12 16:58:36 (ost. akt: 2013-01-12 17:06:00)

Drogi wzdłuż ul. Leśnej w Olsztynie są coraz bardziej dewastowane — alarmują nasi czytelnicy. To nie wszystko, bo quady i samochody wjeżdżają nawet na... pobliską ścieżkę nad Jeziorem Długim!

— Jakie działania zostaną podjęte w celu zapobieżenia niszczenia traktu pieszo-rowerowego w Lesie Miejskim przy Jeziorze Długim przez jeżdżące po nim samochody? — dopytuje w liście do redakcji nasz czytelnik, dołączając zdjęcia rozjeżdżonej drogi.

Jak twierdzą nasi rozmówcy, ślady pojazdów są coraz częściej widoczne nie tylko przy grzybku przy ul. Leśnej, ale nawet nad brzegiem Jeziora Długiego.

— Sprawa jest mi znana od jesieni — mówi Marcin Szwed, który pełni obowiązki dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej. — Niestety, w projekcie budowy ścieżki wokół jeziora nie było parkingu, a żadnego innego parkingu w pobliżu nie ma. Jak widać, niektórym takiego parkingu brakuje. Temat był już opisywany przez "Gazetę Olsztyńską" i po tamtej publikacji Miejski Zarząd Dróg i Mostów zaczął zastanawiać się nad przygotowaniem w tamtej okolicy miejsca do pozostawienia auta. Natomiast jeśli chodzi o samą ścieżkę, sytuacja jest trochę patowa, bo przecież ogrodzenia i furtek wokół ścieżki nie zrobimy. Tak samo nie da się tam ustawić strażnika, który pilnowałby tego miejsca przez 24 godziny na dobę. Trzeba liczyć na to, że społeczeństwo zmądrzeje i ludzie przestaną tam jeździć quadami i samochodami, a zaczną wyłącznie chodzić na spacery i jeździć rowerami.

Tę informację potwierdza Paweł Pliszka, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. — Pod koniec ubiegłego roku odbyło się w tej sprawie spotkanie przedstawicieli Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów i Zarządu Zieleni Miejskiej — przyznaje Pliszka. — Szczegółowe ustalenia nie zapadły, ale na pewno będziemy chcieli utwardzić parking, a ścieżkę odseparować od samochodów, na przykład sadząc roślinność lub stosując paliki czy drewniane płotki.

Zdaniem Marcina Szweda, który oprócz pełnienia funkcji dyrektora ZZM, jest również kierownikiem ds. leśnictwa, wielu olsztyniaków nie docenia istnienia w granicach miasta Lasu Miejskiego.

— Ludzie traktują to jako coś normalnego, a to błędne rozumowanie — uważa Szwed. — Tak duży kompleks leśny na terenie miasta mamy jako jedni z nielicznych w Europie. To przecież 1,5 tys. hektarów terenu zupełnie innego niż park z przystrzyżoną trawą i wygrabionymi liśćmi. Las jednak nie służy tylko ludziom, ale też dzikim zwierzętom i trzeba umieć to uszanować.

Problem w tym, że las to nie wszystko... — Innym kłopotem są "kierowcy", którzy wjeżdżają autami i quadami aż do linii brzegowej Jeziora Długiego i niszczą szlak pieszo-rowerowy.

Konieczne może okazać się mechaniczne zagrodzenie przejazdu — zapowiada Paweł Pliszka. — Docierają do nas sygnały, że w kilku miejscach stan ścieżek pieszych i dróg rowerowych już teraz jest zły. Sprawdzimy to i ewentualnie zlecimy wykonawcy przeprowadzenie napraw, gdy tylko pozwoli na to pogoda. Ponadto wiosną odbędzie się szczegółowy przegląd gwarancyjny inwestycji.

Piotr Gajewski
Dostęp do Reportera, ciekawych wywiadów, obszernych reportaży oraz 40 innych czołowych portali w Polsce. Dołącz do czytelników ceniących dobrą informacje. Zarejestruj się w PIANO już teraz KLIKNIJ TUTAJ

Komentarze (97) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. qad #952236 | 88.156.*.* 14 sty 2013 13:57

  las miejski vs dziury w drodze co jest ważniejsze pytanko? 1:0 dla dziur

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. q-ku #951585 | 81.190.*.* 13 sty 2013 22:46

  regularnie ci "kładowcy" jeżdżą po lesie od strony starej pętli na likusach; policja udaje że przyjmuje do wiadomości ale efektów brak

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. A gdzie lemingi i lenie .. #950959 | 37.30.*.* 13 sty 2013 16:33

  z nieustraszonej Straży Miejskiej i Lesnej ? Na parkingach ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ktm #950828 | 81.190.*.* 13 sty 2013 15:05

  ja tam zapier...m motocyklami terenowymi od ponad ćwierć wieku, ale wjazd do lasu miejskiego to ostatnia rzecz o której bym pomyślał, lecz po tym artykule będę miał na uwadze przeoranie tych gruntów, pomyślę o tym

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Michał #950698 | 89.228.*.* 13 sty 2013 13:52

   Zbierzmy podpisy pod referendum i odwołajmy Straż Miejską w Olsztynie

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   Pokaż wszystkie komentarze (97)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages