Czwartek, 26 listopada 2015. Imieniny Leona, Leonarda, Lesławy

Domalują strzałki, bo... kierowcy nie wiedzą, jak jeździć

2012-12-18 19:44:34 (ost. akt: 2012-12-18 19:25:52)

Autor: Wojciech Benedyktowicz

Do końca stycznia zostaną opracowane trzy koncepcje zmian na rondzie Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Olsztynie. Powód? Od kiedy rondo powstało, wielu kierowców ma problem z poruszaniem się po nim, bo...

— ...nie przestrzegają przepisów — uważa pan Ryszard, mieszkaniec osiedla Nad Jeziorem Długim. — Ludzie, jak nie widzą strzałek, baranieją.

Jedno z rozwiązań, które miałoby zmienić obecny stan rzeczy, jest już gotowe. — Wykonanie projektu oznakowania poziomego ronda Ofiar Katastrofy Smoleńskiej zlecił Wydział Inwestycji Miejskich — mówi Paweł Pliszka, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. — Z projektem zapoznała się już komisja bezpieczeństwa ruchu drogowego. Szczegółowe dyskusje, czy też opinię na jego temat przełożono na później. Przede wszystkim dlatego, że trwa teraz przebudowa ulicy Bałtyckiej i sytuacja na wlotach i wylotach ronda będzie się zmieniała. Nie ma więc sensu wprowadzać zmian, które mogłyby spowodować dodatkowe utrudnienia w ruchu.

Jak tłumaczy rzecznik drogowców, Biuro Inżynierii Drogowej z Bydgoszczy, które zrealizowało projekt, zaproponowało rozwiązanie, które można porównać do tzw. ronda turbinowego. Dzięki temu układ wlotów i wylotów wymuszałby na kierowcach wcześniejsze zaplanowanie i obranie kierunku jazdy.

— Biuro Inżynierii Drogowej proponuje zastosowanie wysepek wchodzących w obszar ronda. W kilku miejscach jezdnia zwężałaby się do jednego pasa — opisuje Pliszka. — Podobne rozwiązanie wprowadziliśmy kilka lat temu na rondzie Bema przy wylocie w ul. Kętrzyńskiego. W przypadku ronda Ofiar Katastrofy Smoleńskiej tam, gdzie pozostaną dwa pasy, w jezdni dodatkowo miałyby być zainstalowane na liniach separacyjnych elementy odblaskowe.

Piotr Gajewski
Dostęp do Reportera, ciekawych wywiadów, obszernych reportaży oraz 40 innych czołowych portali w Polsce. Dołącz do czytelników ceniących dobrą informacje. Zarejestruj się w PIANO już teraz KLIKNIJ TUTAJ

Komentarze (178) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. STOP BURAKOM #1200521 | 88.156.*.* 19 wrz 2013 16:08

  Może trochę z innej beczki, ale dzisiaj pewien burak i cham tak blisko zaparkował przy moim aucie że nie mogłem wysiać, gdy kulturalnie zapytałem go jak mam wysiąść to powiedział " że jak bym zaparkował 10 cm bliżej krawężnika to może bym się jakoś wydostał (co było i tak nie realne) i dodał że "to nie moja wina że nie umiesz jeździć". Skąd się tacy biorą ? Był to biały VW dostawczy (chyba LT) na olsztyńskich blachach, które spisałem i zastanawiam się czy nie zgłosić tej sprawy na policję.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ronda.info.pl #951083 | 83.9.*.* 13 sty 2013 17:58

  ronda.info.pl

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Yrek #936215 | 89.228.*.* 2 sty 2013 15:53

  Wytłumaczę Wam zasady jazdy i zachowania się na rondzie ( skrzyżowaniu o ruchu okrężnym). Po pierwsze wybieramy pas ruchu w zależności w którym kierunku jedziemy.. z prawego pasa możemy jechać w prawo lub na wprost. W prawo to pierwszy zjazd z ronda a w prost drugi rondo może mieć wiele zjazdów , więc musimy pamiętać ,że trzeci zjazd jest już zjazdem w lewo - tak więc przed wjazdem na rondo musimy zająć skrajny lewy pas -bo skręcamy w lewo. Często widzimy jak jadąc z Grunwaldzkiej jadą w stronę Dajtek wjeżdżają z prawego pasa lub z Nowej Altyleryjskiej w Grunwaldzką... Jest to manewr nie przepisowy , ale .... zjeżdzając z ronda poruszając się lewym pasem musimy ustąpić pierszeństwa prawej stronie.... Na tym rondzie Olsztyńska Policja drogowa również się pląta jak dojdzie do kolizji. Jeden powie że - źle miałem zajęty pas , a drugże nie ustąpiłem pierwszeństwa Mobilowi jadącemu niewłaściwie. Zapraszam do Komentowania .JAK To Widzicie? może znacie jakąś ciekawą stłuczkę z tego ronda i opinie naszej władzy (Police)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. martyn #936116 | 95.160.*.* 2 sty 2013 14:34

  rondo foiar katastrofy smolenskiej? hahaha coooo:D katynskich ofiar to wiem, ale ze smolenskich tez zrobili? nie dlugo rond nie starczy na te katastrofy, haha

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. zamiejscowy #924857 | 83.24.*.* 20 gru 2012 12:09

  Powiedzcie jakie ma znaczenie NOL , NOS a jak bedzie NGI , BS , WB, ITP. Jezeli dobrze umieja jezdzic zwłaszcza na rondach to nie bedzie problemu .Wkurza mnie głupota tzw.miejscowych cwaniaków, a jak pojedziesz np.do innego miasta w godzinasz szczytu , jak sie zachowasz jak podjezdzaja z kazdej str. zmieniajac pas ruchu bez kierunku - na chama .tez bedziesz cwaniakował ? -na kazdego takiego cwaniaka jest sposób - kazdy jest madry na swoim podwurku.widac nie którym brakuje kultury w pisaniu ,a moze skonczyli tylko podstawówkę . Nie raz widziałem takie zachowanie na drodze jak nawigacja np.zle pokazuje ew. sie gubi .i stoi na skrzyzowaniu i nie wie gdzie dalej ma jechac . druga kwestia to oznakowanie dróg tez daje duzo do zyczenia

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (178)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages