Sobota, 16 lutego 2019. Imieniny Danuty, Daniela, Juliany

Miesiące pracy, wydane tysiące - projekt SIM trafi do kosza?

2012-08-29 18:24:34 (ost. akt: 2016-04-20 16:40:25)

Czy w Olsztynie znowu zapanuje pstrokacizna i chaos? Prawnicy Urzędu Wojewódzkiego stwierdzili, że opracowany w ratuszu Systemu Informacji Miejskiej jest niezgodny z prawem. Prezydent zapowiada, że systemu będzie bronić.

Pierwsze zielone tablice pojawiły się w parku Jakubowo dwa lata temu. Teraz można zobaczyć je na starówce i nad Jeziorem Długim. Ujednolicone graficznie mapy ścieżek rowerowych i tras spacerowych to element opracowanej w ratuszu Systemu Informacji Miejskiej.

Razem z nim powstały dopasowane kolorystycznie miejskie meble i elementy małej architektury czyli ławki, latarnie, stojaki dla rowerów i kosze na śmieci. Już są gotowe projekty wiat na przystankach komunikacji miejskiej. SIM ma też regulować zasady umieszczania reklam i szyldów w centrum miasta.

Okazało się jednak, że zdaniem prawników z Urzędu Wojewódzkiego SIM jest niezgodny z prawem i może być stosowany tylko w przypadku miejskich nieruchomości, a nie prywatnych. Czy to znaczy, że projekt uporządkowania miejskiej przestrzeni pójdzie do kosza?

— Nie jesteśmy prawnikami, więc nie znamy się na przepisach — mówi Marcelina Chodyniecka-Kuberska, współtwórczyni SIM, asystentka prezydenta do spraw estetyzacji. — W sprawie SIM zapadła uchwała Rady Miasta. Tymczasem prawnicy urzędu uważają, ze powinno być to zarządzenie prezydenta. Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu prezydent wyda zarządzenie, na mocy którego SIM będziemy mogli kontynuować.

Jak to możliwe, że uchwała podjęta w tak ważnej dla miasta sprawie, okazała się niezgodna z prawem? — Wpłynęło na to wiele różnych czynników i subtelności — odpowiada prezydent Piotr Grzymowicz. — Przepis oczywiście jest przepisem, ale różne są jego interpretacje.

Prezydent zapowiada, że skoro SIM nie może działać jako uchwała, będzie wpisywany w miejscowe plany zagospodarowania jako zarządzenie. — Jest to jednak forma mniej skuteczna — tłumaczy. Spodziewamy się zrozumienia ze strony Urzędu Wojewódzkiego.

MZG
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (46) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. allensteiner #1106811 | 62.163.*.* 7 cze 2013 20:36

  SIM mnie szczególnie nie zachwyca. Ale pojawiły się oznaki, że wszyscy urzędnicy kiedyś się między sobą wytłuką, i to daje jakąś nadzieję, że będzie lepiej.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. tud #796204 | 83.9.*.* 30 sie 2012 12:38

  Takie bzdury w tym ratuszu wymyślają, że aż głowa boli. Nic tylko się dorwać do kasy a potem to już leci,,, szerokim strumieniem. Idioci na stanowiskach.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. OMG! #796172 | 212.160.*.* 30 sie 2012 12:05

  "Jak to możliwe, że uchwała podjęta w tak ważnej dla miasta sprawie, okazała się niezgodna z prawem? — Wpłynęło na to wiele różnych czynników i subtelności — odpowiada prezydent Piotr Grzymowicz." - może Pan Prezydent opowie o "różnych czynnikach i subtelnościach"? A prawnicy ratuszowi za co biorą pieniądze? Wywalić na pysk jak nie znają się na robocie!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Zgłosić to moderacji tą Temidę i Tombaka bo #796069 | 81.190.*.* 30 sie 2012 10:34

  Zgłosić to moderacji tą Temidę i Tombaka bo wszędzie to wkleja i śmieci.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Rewo #795959 | 213.73.*.* 30 sie 2012 08:52

  i to niby jest ten problem? że nie rada tylko prezydent ma podpisać? to nie może teraz i po problemie?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (46)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages