Popularne artykuły

Olsztyn miastem dla rowerów? Kilometry ścieżek w budowie

2012-05-06 16:24:00

Do końca czerwca ma się zakończyć budowa ścieżek rowerowych nad Jeziorem Długim i przy ulicy Artyleryjskiej. W lipcu przybędzie 9 kilometrów dla rowerzystów przy Artyleryjskiej i Wojska Polskiego. Ścieżka powstanie też przy ul. Bałtyckiej i przy wszystkich nowych drogach, które będą budowane w przyszłości. Czy Olsztyn stanie się dzięki temu miastem, w którym rowery zastąpią — przynajmniej w części — samochody?

Nad Jeziorem Długim prawie gotowy jest trakt rowerowo-spacerowy od strony miasta. Natomiast część leśna jest w budowie. Ścieżka jest wyznaczona, nawieziono już ziemię. Rowerem przejechać jest teraz raczej trudno, ale już wkrótce będzie to naprawdę malowniczy szlak nad wodą, dzięki któremu będzie można okrążyć jezioro.

Są też już meble — ławki, leżaki i pomosty siedziska — na których chętnie odpoczywają spacerowicze. Wkrótce obok nich staną kosze na śmieci. Jak mówi Paweł Pliszka, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Olsztynie, będzie ich 88, czyli tyle, co ławek.

W Olsztynie mamy już 35 km ścieżek. Prace na Długim zakończą się w czerwcu. — Podobnie jak wzdłuż ulicy Nowowiejskiego, gdzie powstanie ponad kilometr ścieżki o szerokości 2 metrów — dodaje rzecznik MZDiM. — Szlak będzie dwukierunkowy, a nawierzchnia zostanie wykonana z asfaltu. Koszt inwestycji — przy ul. Nowowiejskiego i nad Jeziorem Długim — wynosi około 6,5 mln zł.

To część szlaku rowerowego prowadzącego od od Wysokiej Bramy nad Długie. W okolicy ronda im. Ofiar Katastrofy Smoleńskiej połączy się ze ścieżką budowaną wokół jeziora. Tutaj powstanie węzeł rowerowy, do którego dołączy 1,5 kilometrowa ścieżka, która powstanie przy poszerzonej Bałtyckiej.

W lipcu ma przybyć kolejne 9 kilometrów. To ścieżki przy Artyleryjskiej i alei Wojska Polskiego. Czy jest nadzieja, że wraz z wydłużeniem się ścieżek zwiększy się też liczba rowerzystów, a zmniejszy liczba kierowców?

— Ależ skąd! — odpowiada Joanna Piotrowska, historyk sztuki i mieszkanka Zatorza. — Olsztyn pozostanie miastem dla kierowców. Poza tym są tu, niestety, góry i doliny, z którymi poradzą sobie tylko zaprawieni rowerzyści. Ja jeżdżę rowerem do pracy raczej sporadycznie. To zależy od pogody. Ścieżka przy Wojska Polskiego co prawda jest przyjemna, ale to betonowa patelnia. Kiedy słońce przygrzewa, przejazd nią jest męczący. Przecież rower nie ma klimatyzacji!

MZG

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze 45 pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

 1. faaazi #664412 | 81.190.*.* 08-05-2012 08:38

  Szkoda że cała para idzie na trakty turystyczne, nad jeziorem długim to i można było rekreacyjnie po ziemi jeździć. Powinno się najpierw zrobić trakty praktyczne (Kościuszki, Dworcowa) gdzie ludzie do pracy mogliby rowerami jeździć. To by jakoś może zachęciło mieszkańców do przesiadania się z aut na rowery i zmniejszyło korki w mieście. Nie rozumiem takiej polityki że w pierwszej kolejności robi się ścieżki nad jeziorami, natomiast przed śródmieście nie ma żadnej (Leonharda, Dworcowa, Kościuszki, 1 Maja, Partyzantów, Kołobrzeska, Piłudskiego) sieć rowerowa na tych ulicach to klucz do przejścia mieszkańców na rowery.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Gość #664348 | 164.127.*.* 08-05-2012 06:55

  Chyba nie jesteś z Olsztyna skoro widzisz tylko ścieżkę na Schumana.... To powiedz jeszcze ile było ścieżek 10 lat temu, a ile jest teraz? Holandia też od razu nie zbudowała tego co ma.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. rowerzysta #664323 | 83.3.*.* 08-05-2012 01:14

  W Olsztynie nie ma żADNEJ ścieżki rowerowej!!! Jeżdżę rowerem po Olsztynie lat już kilka (jeszcze nie było górali!) i widzę, tzn. nie widzę żadnego europejskiego miejsca na rowery!!! To co sie u nas wyprawia to jest jakieś bezcholowie! Ścieżki urywane w pół drogi, raz narysowane wzdłuż normalnego chodnika, raz jakaś czerwona lub asfaltowa, raz z polbruku itd. Żeby nie być gołosłownym - gdzie jest ścieżka wzdłuż ul. Piłsudskiego? To przeciez główna ulica miasta! Gdzie jest sciezka wzdłuż ulicy Dworcowej, Sikorskiego, Wyszyńskiego??? Na Bałtyckiej - ścieżka horror! W danii, Holandii i in. ścieżki lecą po obu stronach jezdni. U nas robi się kawałek bez składu i sensu i trąbi się na całe miasto, że prezydent oddał ścieżkę rowerową. Kpina i jeszcze raz kpina! Niech mi ktos pokaże choć jeden przyzwoity kwałek rowerowej ścieżki. Jeżdżę w ramach Olsztyn!Aktywnie! Widzę co się dzieje. Może przy ul. Szumana jest kawałek ścieżki. To wszystko! Na cały Olsztyn. Reszta to, po prostu - jedna wiocha!!! Na Sielskiej ten kawałek i to pod jezdnią - to jest jakiś kosmos. Na Krasickiego - nowy kawałek i już remont!!! I tak bez końca! Książkę mozna by napisać! Żadnego pomyślunku, żadnej koncepcji, o wykonaniu nie wspomnę! Jedna wielka paranoja! A rowerzystów z każdym rokiem copraz wiecej! Że też my wszyscy mamy cierpliwość jeździć po takich wertepach! Skandal, jeden wielki, moim skromnym zdaniem, SKANDAL!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. gargamel #664310 | 81.190.*.* 08-05-2012 00:05

   a co powiecie na jeszcze jeden postulat - OBNIŻENIE KRAWĘŻNIKÓW na przejściach rowerowych? Niektóre są kilkucentymetrowej wysokości, ostro zakończone...faktycznie kół szkoda...niektórzy wykonują po prostu wyskoki na rowerze, ale nie na tym przecież polega przejazd przez przejście...zęby można sobie wybić...np. przejście Orłowicza-Synów Pułku...w wielu krajach ścieżka rowerowa gładko przechodzi w nawierzchnię ulicy...czy u nas tak by nie można?! ;)

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. mario #663784 | 83.11.*.* 07-05-2012 15:27

   te ambitne plany na papierze proponuje odstawic do zamrazarki wyborczej. Zróbcie najpierw nowe chodniki połaczone ze sciezkami rowerowymi w miejsce starych dziurawych, gdzie trzeba patrzyc sie pod nogi aby sie nie wy.. za chwile, w centrum miejsca parkingowe dla rowerów, efekt zmniejszenie korków przy ratuszu. Wtedy panie Grzymowicz bedzie gołym okiem widac ze cos pan w tym miescie robisz , a nie same inkubatory i tramwaje.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Mieszczuch #663705 | 83.19.*.* 07-05-2012 14:28

   Historyk sztuki opowiada w artykule stworzone bajki o rowerach i jeździe na nich! Wentylacja i klimatyzacja to natura otaczająca rowerzystę. Jazda w puszce klimatyzowanej to przyjemność jak widać dla historyka sztuki, a nie dla wytrawnego rowerzysty! Ten jeździ zarówno jednym i drugim i wie jeszcze jedno, każdy z tych pojazdów służy do czego innego, ale rower to dla zdrowia nieodzowny przedmiot!

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. tommy6791 #663528 | 46.112.*.* 07-05-2012 11:36

   polecam wszystkim ścieżkę rowerową z Władysławowa na Hel (37 km), widoki super, bardzo ciekawie się jedzie. Podobnie powinno być u nas, Długie, Krzywe czy Kortowskie powinny mieć ścieżki rowerowe dookoła linii brzegowej, połączone tak by można było jeżdzić z jednego do drugiego

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  5. Pit #663371 | 83.16.*.* 07-05-2012 09:21

   A ja przypominam wszystkim rowerzystom: Przejście dla pieszych jest przeznaczone WYŁĄCZNIE do przechodzenia. Dlaczego kupujecie drogie i nieobowiązkowe kaski dla rowerzystów i przejeżdżacie w zdecydowanej większości rowerem przez przejścia dla pieszych? No tego nie rozumiem.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. zawsze zadowolony #663342 | 83.24.*.* 07-05-2012 08:53

    oby tylko ten asfalt znowu po zimie nie popekal...

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Zibek #663320 | 88.156.*.* 07-05-2012 08:35

    Piękne plany, tylko kto będzie opróżniał te 88 koszy, bo np. przy deptaku między Barcza a Boenigka (opodal sławnego placu zabaw) od miesięcy stoją przepełnione kosze. Oczywiści jeśli niektóre jeszcze stoją, bowiem troglodyci z okolicy część już dawno zniszcyli.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

   3. ptr #663278 | 46.113.*.* 07-05-2012 07:19

    A ja proponuję zrobienie porządnej ścieżki po wschodniej stronie al. Sikorskiego (między Wilczyńskiego a Jarocką), bo jak zaczną budowę linii tramwajowej to ścieżka po drugiej stronie może bezpowrotnie zniknąć. Piszę o tym, żeby potem decydenci nie mogli powiedzieć: "...to było nie do przewidzenia..."

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   4. Cyklista szosowy #663265 | 89.228.*.* 07-05-2012 06:58

    Znowu władza chce mnie uszczęśliwić na siłę. Jeżdżę rowerem codziennie, często na szosówce i paradoksalnie staram się omijać nasze nieszczęsne drogi dla rowerów. Nadają się one do celów turystycznych, a nie komunikacyjnych. Nigdzie nie ma tyle szkła i innych przeszkód. Budujmy pasy rowerowe na jezdni. Sprzeciwiam się również obowiązkowi jazdy po drogach dla rowerów, zdecydowanie lepiej się czuję wśród samochodów.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. jatyr #663261 | 83.9.*.* 07-05-2012 06:45

     niech rzecznik MZDiM przejedzie się na plażę miejską ul Armii Krajowej, a będzie wiadomo jaki odcinek ściezki rowerowej dla Olsztyna jest natychmiast !!!!!!niezbedny

     Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    2. bikerzysta #663212 | 46.113.*.* 06-05-2012 23:26

     Wraz z wydłużeniem powinna się zwiększyć liczba rowerzystów, ale czy tak będzie to się okaże bo ludzie są zbyt leniwi, a później tylko narzekają ,że korki , że benzyna droga ,a wystarczy posadzić tyłek na siodełku żeby zobaczyć jak przyjemnie i za darmo można się przemieszczać. Zwłaszcza ,że wielkim miastem to Olsztyn nie jest. Ci bystrzejsi już się przerzucili na rower

     ! - + odpowiedz na ten komentarz

    3. gg #663197 | 46.134.*.* 06-05-2012 23:08

     Po co robić ścieżki naokoło jeziora? Może to ładnie brzmi i wygląda ale ludzie posługujący się rowerem w codziennym życiu potrzebują ścieżki z pracy/ sklepu itp do domu. To tak jak z basenem- Piłsudskiego. Po co basen jeśli jazda głównymi miejskimi ulicami powoduje remont zawieszenia samochodu raz lub dwa razy rocznie.

     ! - + odpowiedz na ten komentarz

    4. Gość #663122 | 164.126.*.* 06-05-2012 21:49

     Możesz jechać drogą. Oczywiście tam gdzie przepisy nie zabraniają ;)

     ! - + odpowiedz na ten komentarz

    5. jot #663095 | 88.156.*.* 06-05-2012 21:33

     Brawo. A teraz czekam na ścieżkę rowerową, którą dojadę z Pieczewa nad to piękne Jezioro Długie.

     Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

     1. Alex #663076 | 164.127.*.* 06-05-2012 21:17

      Góry i doliny. Ta pani chyba nigdy gór nie widziała. Studiuję w Lublinie i tu to są dopiero góry i doliny, różnica między dwoma równoległymi ulicami potrafi być naprawdę kolosalna! Nie jestem też "zaprawioną rowerzystką", po prostu codziennie dojeżdżam rowerem na uczelnię i wszystkie sprawy na mieście także załatwiam podróżując rowerem. Po prostu wyruszam z domu trochę wcześniej i jeśli mam z górki to zjeżdżam, a jeśli pod górkę (stromą, inne pokonuje normalnie) to po prostu prowadzę rower.

      Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

     2. Kortowo-Centrum? #663034 | 83.24.*.* 06-05-2012 20:51

      gratulujemy Olsztynianom ścieżek rowerowych

      ! - + odpowiedz na ten komentarz

     3. ferre #663029 | 81.190.*.* 06-05-2012 20:46

      Ławki nad Długim są ale nie ma ŚMIETNIKÓW !!!

      Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

     4. hegemon #662986 | 88.156.*.* 06-05-2012 20:17

      A można prosić o ścieżkę rowerową przy ul Armii Krajowej? Już w tym momencie przejść tam jest kłopot a jechać jeszcze gorzej.

      ! - + odpowiedz na ten komentarz

     5. spolecznik #662936 | 2.25.*.* 06-05-2012 19:46

      O wypraszam sobie nie jestem idiota!Razem z ekolozka juz zbieramy podpisy pod budowe drewnianej sciezki rowerowej przy ulicy Warszawskiej bo ja i ekolozka bedziemy jezdzic rowerem na Olsztynek a pozniej do Warszawy

      ! - + odpowiedz na ten komentarz

     6. Olsztyniak #662932 | 83.25.*.* 06-05-2012 19:45

      Właśnie wylano nowy asfalt na drodze do Dywit. Ścieżka rowerowa wzdłuż drogi kończy się na moście!!! Myślę, że potrzeba paru trupów rowerzystów rozjechanych przez tiry, żeby ktoś doszedł do wniosku, że powinno się zrobić ścieżkę rowerową i chodnik dla pieszych. Sądzę, że wielu mieszkańców gminy Dywity, będącej sypialnią Olsztyna przesiadło by się na rowery dojeżdżając do pracy lub do szkoły. Komuś w planowaniu drogi zabrakło wyobraźni i zdrowego rozsądku.

      Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

      1. miumiu #662926 | 94.42.*.* 06-05-2012 19:40

       Geniusz przemówił w Olsztynie! Ścieżka Nowowiejskiego/Konopnickiej po lewej stronie. A mogłoby być tak pięknie: światła przy przejściu dla pieszych kompatybilne ze światłami "przy Ince" stamtąd rowerzyści bezpiecznie mogliby się włączać na prawy pas, ale po co myśleć. Olsztyn miastem stowarzyszeń pełnych idiotów! Bo jakoś nie dały sprzeciwu,wystarczy hasło:ścieżka rowerowa i jest git. Szczegół,że lewa strona była potrzebna mieszkańcom ,szkole,stacji pkp.. huk z tym, jest ścieżka jest pięknie

       ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

       1. Waldi #662715 | 88.156.*.* 06-05-2012 17:17

        Rowerem wokół Krzywego dało się jeździć i bez wydawania 6,5 mln zł. Wy lepiej poprawcie bezpieczeństwo i komfort jazdy rowerzystów na skrzyżowaniach. Czy naprawdę potrzebne są krzaki, tablice reklamowe, ekrany wygłuszające i inne elementy zasłaniajace skrzyżowania i przejścia dla pieszych? Im gorzej widzą się uczestnicy ruchu tym łatwiej o wypadek. Druga rzecz to te olsztyńskie esy-floresy krzyżujące szlaki piesze z rowerowymi. Kto projektował ścieżki rowerowe na Słonecznej, Tuwima, Sikorskiego? Nie można było tak ścieżki rowerowej zaprojektować, że nie przecinała się DWA RAZY z chodnikiem dla pieszych na przystankach autobusowych?

        Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

       2. ekolozka #662709 | 2.25.*.* 06-05-2012 17:08

        Zadam zeby mieszkancy Olsztyna z samochodow przesiedli sie na furmanki bo jak nie to bede protestowala i zapalala znicze na szutrowych drogach zalanych przez asfalt

        Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

        1. Olsztyn miastem dla rowerów... #662706 | 83.9.*.* 06-05-2012 17:07

         dla rowerów, serów i wiatraków... Na pewno nie dla kierowców i ludzi którzy nie chcą płacić za betonowe inwestycje ponad stan kasy miasta. Dziękuję.

         ! - + odpowiedz na ten komentarz

        2. pasażerquw #662691 | 81.190.*.* 06-05-2012 16:54

         To, że powstają ścieżki - to dobrze. Ale może ktoś wytłumaczy gdzie można teraz się zatrzymać samochodem przy Dworcu Zachodnim, aby odebrać kogoś z dworca, sczególnie wieczorową porą. Jedną stronę ulicy zajmuje ścieżka, po drugiej obowiązuje zakaz. Podobnie jest na Jagiełły: po jednej postój TAXI, po drugiej parkują mieszkańcy. Czy to, że taki obiekt jakim jest dworzec powinien mieć zapewnione choć kilka miejsc postojowych jest niezrozumiałe dla zarządzających ulicami? Czy po raz kolejny wskażą najbliższy parking po Spółdzielni Synteza na Warszawskiej?

         Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

         1. Rowerzysta #662671 | 81.190.*.* 06-05-2012 16:39

          niech na wojska i przy nowej artyleryjskiej przy przejazdach / przejściach dla pieszych dają krawężniki pofazowane, a nie takie dziadostwo ostre że oponę można uszkodzić lub dętkę przebić

          Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

          1. Gość #662654 | 46.113.*.* 06-05-2012 16:29

           Góry i doliny w Olsztynie ... ;) To co powiedzieć o Garbatych Mazurach? Nie wspomnę o Bieszczadach, Tatrach, czy Chorwacji. Ale dobrze, że powstają ścieżki. Pamiętam jak z 10 lat temu to chyba sam jeździłem rowerem ;)

           Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz